NASA’dan “Armageddon” Provası

27.09.2022 21:09

  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) geçtiğimiz yıl uzaya gönderdiği aracın asteroidle çarpışması, planlandığı gibi başarılı şekilde gerçekleşti. NASA’nın “Dart Misyonu”…

NASA’dan “Armageddon” Provası

 

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) geçtiğimiz yıl uzaya gönderdiği aracın asteroidle çarpışması, planlandığı gibi başarılı şekilde gerçekleşti. NASA’nın “Dart Misyonu” adını verdiği görev, bir asteroidin gelecekte tehlike oluşturacak şekilde Dünya’ya yaklaşması halinde hız ve rotasının değiştirilmesine yönelik bir prova niteliğinde.

Bir okul otobüsü büyüklüğündeki uzay aracının futbol stadyumu büyüklüğündeki asteroidle çarpışması Dünya’dan yaklaşık 11,3 milyon kilometre uzaklıkta gerçekleşti.

NASA’nın Dart adını taşıyan uzay aracı, asteroidle saatte 22,500 kilometre hızla çarpıştı.

Uzay aracının hedefindeki asteroid Dimorphos adını taşıyor. Dimorphos, Yunanca’da ikiz anlamına gelen Didymos’un bir uydusu.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında uzaya fırlatılan Dart, adını, Double Asteriod Redirection Test, yani “Çifte Asteroid Yeniden Yönlendirme Denemesi” tanımlamasının baş harflerinden alıyor.

Misyon kontrol odasında alkışlar

Uzay aracı hedefine ilerlerken, Johns Hopkins Üniversitesi’nin Uygulamalı Fizik Laboratuvarı tarafından geliştirilen yeni bir teknolojiyi kullandı.

Uzay aracının asteroidle çarpışma anı NASA’nın misyon kontrol odasında alkışlarla karşılandı.

Uçuş kontrolundan sorumlu yetkililer, çarpışmanın başarıyla gerçekleşmesinin ardından birbirlerine sarıldı.

NASA, o anın görüntülerini Twitter hesabından da paylaştı.

Dünya’yı kurtarma denemesi

Araştırmacılar çarpışmanın bir krater oluşturmasını ve en önemlisi asteroidin rotasını ve hızını değiştirmesini bekliyor.

Asteroidin rotasının ne ölçüde değiştiğinin birkaç ay içinde belirlenmesi bekleniyor.

325 milyon dolarlık misyon, uzayda bir asteroidin konumunun değiştirilmesine yönelik ilk girişimdi.

NASA yetkilisi Elena Adams, düzenlediği basın toplantısında, “Görebildiğimiz kadarıyla gezegen savunmasına ilişkin ilk denememiz başarıyla sonuçlandı. Dünyalılar daha rahat uyuyabilir. Ben kesinlikle öyle yapacağım” dedi.

NASA’dan Armageddon göndermeli mesaj

NASA’nın Dart misyonu, hızla yaklaşan bir göktaşının Dünya’ya çarpmadan önce yok edilmesine çalışan astronot ekibini konu alan Armageddon filmini anımsattı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, çarpışmanın başarıyla gerçekleşmesinin ardından Twitter’dan, Armageddon filminin müziklerinden Aerosmith’in seslendirdiği “I Don’t Wanna Miss A Thing” şarkısına atıfta bulunarak, “Hiçbir şeyi kaçırmak istemiyor musunuz? DART misyonundan Dimorphos asteroidiyle çarpışmasının son anlarını izleyin” mesajını paylaştı.

NASA yöneticisi Bill Nelson, Twitter’dan gün içinde paylaştığı mesajda, “Hayır, bu bir film kurgusu değil. Armageddon gibi filmlerde bunu gördük, ancak gerçek hayatta risk yüksek” ifadelerini kullanmıştı.

Gezegen savunması üzerinde çalışan uzmanlar, Dünya için tehdit oluşturan bir asteroid ya da kuyruklu yıldızın tamamen imha edilerek parçalarının Dünya’ya ulaşmasındansa rotasının değiştirilmesini tercih ediyor.

VOA tarafından geçilen NASA’dan “Armageddon” Provası haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. NASA’dan “Armageddon” Provası haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan NASA’dan “Armageddon” Provası haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Almanya'daki depremzedelere yönelik

Almanya'daki depremzedelere yönelik "B..

Almanya'daki depremzedelere yönelik "Birlikte İyileşelim" etkinliği düzenlendi
Nürnberg’de barış sofrası kuruldu

Nürnbergde barış sofrası kuruldu

Nürnberg’de barış sofrası kuruldu
6 Ekim Dünya Gülümseme Günü`nde Nasrettin Hoca ile dayanışma etkinliği

6 Ekim Dünya Gülümseme Gününde Nasrett..

6 Ekim Dünya Gülümseme Günü`nde Nasrettin Hoca ile dayanışma etkinliği
Biden’dan Cumhuriyetçiler’e çağrı: “İşinizi yapın”

Biden’dan Cumhuriyetçiler’e çağrı: “İş..

Biden’dan Cumhuriyetçiler’e çağrı: “İşinizi yapın”
İlk asteroit örnekleri Dünya'ya ulaştı

İlk asteroit örnekleri Dünyaya ulaştı

İlk asteroit örnekleri Dünya'ya ulaştı