Müzisyen Onur Şener’in Öldürülmesi Protesto Edildi

04.10.2022 22:49

  İstanbul’da bir grup müzisyen Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda biraraya gelerek Onur Şener’in öldürülmesini protesto etti. İstanbul Sahne Sanatçıları ve Müzik Emekçileri Derneği’nin…

Müzisyen Onur Şener’in Öldürülmesi Protesto Edildi

 

İstanbul’da bir grup müzisyen Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda biraraya gelerek Onur Şener’in öldürülmesini protesto etti.

İstanbul Sahne Sanatçıları ve Müzik Emekçileri Derneği’nin çağrısıyla toplanan müzisyenler, ‘kelle koltukta’ çalıştıklarını belirterek eğlence mekanlarına girişlerde güvenlik önlemlerinin arttırılması konusunda adım atması için İçişleri Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

“Sürekli silah gölgesinde sanatımızı icra etmek zorunda kalıyoruz”

İstanbul Sahne Sanatçıları ve Müzik Emekçileri Derneği Genel Sekreteri Ayhan Ak, “Dün İçişleri Bakanlığı’na işyeri güvenliğimiz ile alakalı bir dilekçe verdik. Neden bu güvenlik önlemlerinin alınması lazım, onları detaylarıyla sunduk. Biz bu silahların gölgesinde ilk defa değiliz, sürekli silah gölgesinde sanatımızı icra etmek zorunda kalıyoruz. Bize ses olsunlar, sesimizi duysunlar. Lütfen bu çalışmaların bir an önce başlatılmasını, getirilecek kurallara uymayan işyerlerine de caydırıcı yaptırımlar uygulanmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Ekonomik sorunlar yaşarken bir de saldırıların hedefi haline geliyoruz”

20 yıldır müzisyenlik yaptığını belirten Yılmaz Karaarslan, Türkiye’de uzun zamandır bir cinnet ortamının olduğunu söyledi: “Dolayısıyla bunların bir kısmı da bizi hedefleyen şeyler haline gelmeye başladı. Sanatçılar üzerinde zaten özellikle müzisyenlerin üzerinde çok uzun bir süredir yasaklama, yok sayma ve ekonomik olarak kendi geçim kaynaklarını bile yaratamamak gibi bir sorunla karşı karşıyayız. Bunlarla karşı karşıyayken üstüne bir de çeşitli saldırıların hedefi haline geliyoruz.”

“Daha önce bu kadar zor ve yorucu bir dönem gördüğümüzü hatırlamıyorum”

Protestoya katılan bir başka müzisyen Cihan Çeken de 22 yıldır müzik sektöründe olduğunu söyledi. Çok zor bir dönemden geçtiklerini belirten müzisyen, “Hiç bu kadar aşağılandığımız, bu kadar zor, bu kadar sıkıcı, bu kadar yorucu dönemler gördüğümüzü hatırlamıyorum. Yani aslına bakarsanız biz sevdiğimiz mesleği yaparken aynı zamanda çocuklarımızı okutup büyütüp, evimizin geçimini sağlamayı hedefliyoruz. Başka bir hedefimiz yok” ifadelerini kullandı.

Yaşanan son olayın ilk olmadığına dikkat çeken müzisyen Çeken, kendisinin de sahnede saldırıya uğradığını kaydetti: “Arkadaşımızın ölümü inanın ilk değil. Bu bizim belki sosyal medyanın gücüyle duyduğumuz bir şey. Bunun gibi daha onlarca vaka yaşandı ama kimsenin bundan haberi yok. Bundan yaklaşık 7- 8 sene önce çalıştığım bir mekanda, bir müşterinin dışarıdan magandaca mekanı taraması sonucu parmağımdan vuruldum. Kurşun sıyırdı geçti. Bu benim kafama da gelebilirdi ama bunu hiç kimse duymadı. Böyle sıkıntılı bir ortamda çalışıyoruz. Zaten bunlarla alakalı yasalar var, yasalar uygulanmıyor, sorun burada. Bir mekanın zaten girişinde X-Ray cihazı olması şart. İnsanlar buralara silahsız girmek zorunda. Bunların hepsi zaten var ama uygulamada yok.”

Ne olmuştu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda iş müfettişi İlker K., aynı kurumdan meslektaşı Ali G., TAİ'de elektrik mühendisi Semih S. bir eğlence mekanında birlikte eğlenirken, iddialara göre, sahnedeki Onur Şener'den şarkıyı karaoke yapmadan söylemesini istedi. Onur Şener'in grubun isteğini reddetmesi üzerine gruptan üç kişi müzisyenle tartışmaya başladı. Tartışma, büyüyerek dışarı taşındı. Kavgaya dönüşen olayda Onur Şener, polis raporuna göre, boyun kısmından yaralandı. Şener, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Üç kişi tutuklandı

Sorgularının ardından tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen şüphelilerden, İlker K., Ali G., Semih S. “kasten öldürme” suçundan tutuklandı.

VOA tarafından geçilen Müzisyen Onur Şener’in Öldürülmesi Protesto Edildi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Müzisyen Onur Şener’in Öldürülmesi Protesto Edildi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Müzisyen Onur Şener’in Öldürülmesi Protesto Edildi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Baerbock’dan Türkiye’ye Suriye Uyarısı

Baerbock’dan Türkiye’ye Suriye Uyarısı

Baerbock’dan Türkiye’ye Suriye Uyarısı
Almanya’ya İş Gücü Göçü Kolaylaşıyor

Almanyaya İş Gücü Göçü Kolaylaşıyor

Almanya’ya İş Gücü Göçü Kolaylaşıyor
BM: “Rus Amonyağının İhracatına Yakında Başlanacak”

BM: “Rus Amonyağının İhracatına Yakınd..

BM: “Rus Amonyağının İhracatına Yakında Başlanacak”
Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu:
Liderler Eşgüdüm Kurulu’yla Ülkeyi Birlikte Yönetecek

Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu: L..

Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu: Liderler Eşgüdüm Kurulu’yla Ülkeyi Birlikte Yönetecek
“Yeni Bir Askeri Operasyona Güçlü Şekilde Karşıyız”

“Yeni Bir Askeri Operasyona Güçlü Şeki..

“Yeni Bir Askeri Operasyona Güçlü Şekilde Karşıyız”
Norveç Başbakan: Türkiye'nin terörle mücadele hakkı bulunmaktadır

Norveç Başbakan: Türkiye'nin terörle m..

Norveç Başbakan: Türkiye'nin terörle mücadele hakkı bulunmaktadır