Münih Güvenlik Konferansı, “diyalog yoluyla barış” temasıyla başlıyor

Münih Güvenlik Konferansı, “diyalog yoluyla barış” temasıyla başlıyor

ABONE OL
11:48 - 16/02/2024 11:48
Münih Güvenlik Konferansı, “diyalog yoluyla barış” temasıyla başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Münih Güvenlik Konferansı’nın 60’ıncı oturumu bugün başlıyor.

Savunma ve güvenlik alanında dünyanın önemli platformlarından olan bu konferansın bu yılki konuları arasında, milyonları göçe zorlayan Rusya-Ukrayna Savaşı, Ortadoğu’da binlerce insanın öldüğü çatışmalar ile Başkanlık seçimleri öncesinde ABD-Avrupa ilişkileri olacak.

1963’ten beri geleneksel olarak Şubat’ın ikinci haftasonunda Almanya’nın Münih kentinde Bayerischer Hof Oteli’nde yapılan konferans, dünyanın dört bir yanından siyaset, ekonomi, askeri ve istihbarat alanlarının kilit isimlerini biraraya getiriyor.

Münih Güvenlik Konferansı’nın (MSC) Başkanı Christoph Heusgen, Pazar gününe kadar sürecek buluşmaya 180 ülkeden 50 devlet ve hükümet başkanı ile 85 dışişleri ve savunma bakanının, ayrıca çok sayıda silah, savunma şirketi ve düşünce kuruluşu temsilcisinin de katılacağını söyledi.

G7 ülkelerinin dışişleri bakanları da konferans kapsamında biraraya gelecek. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in açılış konuşmasıyla başlayacak konferansa, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye de davet edildi.

ABD’den Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın yanısıra çok sayıda Cumhuriyetçi ve Demokrat senatör konferansta hazır bulunacak.

Almanya ise Başbakan Olaf Scholz, Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve Savunma Bakanı Boris Pistorius tarafından temsil edilecek.

Toplantıya AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in yanısıra, Lübnan, Katar, Irak ve Kuveyt hükümet başkanlarının ve Suudi Arabistan ve Umman dışişleri bakanlarının da katılması bekleniyor.

Konferansta, Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın temsil etmesi bekleniyor. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın’ın da konferansa katılacağı duyuruldu.

Zelenski, Münih’ten önce Berlin ve Paris yolcusu

Buluşmaya geçen yıl olduğu gibi bu kez de İran ve Rusya’dan hiçbir devlet temsilcisi davet edilmezken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodomir Zelenski’nin Berlin ve Paris’teki temaslarının ardından Cumartesi Münih’e geleceği haber verildi.

Zelenski’nin Almanya’nın başkentinde Başbakan Scholz ile biraraya gelmesi bekleniyor. Rusya-Ukrayna savaşı başladığından bu yana ikinci kez Berlin’e gelecek Zelenski’nin, Scholz ile Ukrayna’nın askeri, ekonomik ve insani ihtiyaçları konuşacağı açıklandı.

Bu yılki başlık: “Diyalog yoluyla barış”

Konferansa katılımcıların tartışması amacıyla her yıl bir ana başlık veriliyor. Bu yılki başlık “Diyalog yoluyla barış”.

“Barışı diyalogla sağlamak amacıyla acil uluslararası güvenlik problemleri hakkında yapıcı fikir alışverişi için bağımsız bir platform sunuyoruz” diyen Konferans Başkanı Heusgen, “hedefimiz, Ortadoğu’da tansiyonu düşürme fırsatları hakkında konuşmak üzere transatlantik ortakları ve bölgenin önemli temsilcilerini bir araya getirmek. Gazze’deki korkunç insani durumu nasıl yumuşatabileceğimiz, olası bir ateşkesten sonra işleri nasıl yürüteceğimiz ve sürdürülebilir bir barış sürecinin nasıl olabileceği gibi sorular da bunların arasında yer alıyor” diye konuştu.

Konferansın ağırlıklı diğer konusunun Rusya-Ukrayna savaşı olacağını ifade eden Heusgen, “Son haftalar, Ukrayna savaşının bitmesi için transatlantik desteğin yeterli olup olmadığı ve gerçekten kalıcı olup olmadığı konusunda kaygıları ortaya attı. Münih’te özellikle de Avrupalılar’dan bu konuda net bir işaret görmek istiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada Güvenlik Konferansı’nda bu yıl güvenlik tedbirleri daha da arttırıldı. Konferansı korumak için 5 bin polis görev yaparken, her yıl olduğu gibi bu yıl da haftasonunda konferansa karşı gösteriler düzenlenecek.

Cem Dalaman/Berlin

VOA tarafından geçilen Münih Güvenlik Konferansı, “diyalog yoluyla barış” temasıyla başlıyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Münih Güvenlik Konferansı, “diyalog yoluyla barış” temasıyla başlıyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Münih Güvenlik Konferansı, “diyalog yoluyla barış” temasıyla başlıyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.