MİKAİL ASLAN: HERŞEY İNSAN VE TOPLUMLA GÜZEL

08.07.2021 22:28

Almany'da Çuval Dergisi'nin „Yaz Konserleri“ kapsamında Wuppertal Alevi Kültür Merkezi'nde düzenlediği konserde sahne alan Mikail Aslan, yaklaşık 1 buçuk yıl sonra sevenleriyle…

MİKAİL ASLAN: HERŞEY İNSAN VE TOPLUMLA GÜZEL

Almany'da Çuval Dergisi'nin „Yaz Konserleri“ kapsamında Wuppertal Alevi Kültür Merkezi'nde düzenlediği konserde sahne alan Mikail Aslan, yaklaşık 1 buçuk yıl sonra sevenleriyle buluştu ve hasret giderdi. Cemil Koçgiri ile birlikte Wuppertal'da Türkçe, Zazaca-Kürtçe şarkılar, Türküler okuyan Mikail Aslan, „Sanatımızla herkese hitap ediyoruz, herşey insanla, toplumla güzel“ dedi.

Çocukluk yıllarından beri bağlama çalan, anadilinde ilk bestelerini Malatya'da okuduğu dönemlerde yapan ve yıllarca hayalini kurduğu anadilindeki ilk solo albümünü (Agereyis) 1998 yılında Almanya'da çıkaran Mikail Aslan, salonu dolduran sevenlerine muhteşem bir müzik ziyafeti sundu.

PANDEMİ BİZİ AYIRDI

2000 yılında Michael Weil ve Dieter Schmalzried ile beraber „Mikail Aslan Ensemble'i“ kuran ve aynı zamanda 2005 yılında otantik müziğini Senfoni Orkestrası ile buluşturma fikrini hayata geçiren Aslan, sanatı ve şarkılarıyla ayakta alkışlandı. Salonda Zazaca-Kürtçe bilmeyen Alevi, Sünni,Türk, Kürt toplumunu kaynaştıran Mikail Aslan, „Pandemi bizi ayırmıştı. Yaklaşık 1 buçuk yıldan beri sanatımızı icra edemedik. Sanatseverlerle bir araya ne yazık ki gelemedik. Uzun aradan sonra müziğimizi, sanatımızı sevenlerimizle birlikte yaşamamız son derece güzel bir duygu. Pandeminin sis bulutu yavaş yavaş açılıyor. Buna hasret kalmıştık“ ifadesini kullandı.

SANATIMIZIN BİR DURUŞU VAR

Anadilinde Kırmanciki müzik yapan, farklı dillerin kökenine inerek araştıran Mikail Aslan gazetemize şunları söyledi:

„Hayatın en güzel tadlarından biri müziktir. Bu hayatın tadı ancak insanla güzel olur. İnsan ise toplumla var olur ve toplumla güzel olur. Burada cemal cemale bu lezzeti paylaşmak son derece sevinç verici bir duygu. 30 yıllık sanat üretimimiz bir motivasyon ve bir estetikle oluştu. Sanatımızın bir duruşu ve tavrı ortaya çıktı. Bu tavırla dilimizi bilen veya bilmeyen insanları sevgiyle kucakladık. Ondan ötürü her konserde olduğu gibi bu salonda kapalısından açığına, gencinden yaşlısına, farklı millet veya kültürden insanları şarkılarımızla buluşturuyoruz. Çünkü sanatımıza kattığımız özel bir lezzetten dolayı herkese hitap ediyoruz. Gençlerin gelmesi ayrı bir mutluluk bizim için. 30 yıldan beri halkımız sanatımıza destek verdi ve onlarla birlikte büyüdük. Bizde onların güvenine layık olmak için çalışıyoruz.“

Çuval Dergisi yayın sorumlusu Devrim Dokdere ise, „Yaz Konserleri“ çerçevesinde Essen ve Wuppertal'dan sonra Eylül ayında Hamburg, Hannover, Heilborn, Rotterdam, Duisburg ve Brüksel'de Mikail Aslan ve Cemil Koçgiri ile konserlerimize devam edeceğiz. Büyük kültürel ve sanatsal organizelerle sanatseverlere hizmet vereceğiz“ şeklinde bilgi verdi.

 

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Berlin’deki gösteride yüzlerce gözaltı ve ölüm de var

Berlindeki gösteride yüzlerce gözaltı ..

Berlin’deki gösteride yüzlerce gözaltı ve ölüm de var
ABD, 8 ülkeyi 'yüksek riskli' listesine ekledi

ABD, 8 ülkeyi 'yüksek riskli' listesin..

ABD, 8 ülkeyi 'yüksek riskli' listesine ekledi
03/08/2021  itibariyle 1 Euro Kaç TL Oldu?

03/08/2021 itibariyle 1 Euro Kaç TL O..

03/08/2021 itibariyle 1 Euro Kaç TL Oldu?
Işıklı Gölü birçok kuş ve ender balık türüne ev sahipliği yapıyor

Işıklı Gölü birçok kuş ve ender balık ..

Işıklı Gölü birçok kuş ve ender balık türüne ev sahipliği yapıyor
1 gram altın kaç TL?  03.08.2021 güncel altın fiyatları

1 gram altın kaç TL? 03.08.2021 günce..

1 gram altın kaç TL? 03.08.2021 güncel altın fiyatları
Tokat'taki Komana Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları başladı

Tokat'taki Komana Antik Kenti'ndeki ka..

Tokat'taki Komana Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları başladı