30.3 C
Berlin
23:07 - 11/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Afganistan ALMANYA AVRUPA Çin Fransa GÜNCEL İngiltere POLİTİKA Rusya Suriye TÜRKİYE Yunanistan

Merkel: ‘Türkiye’nin NATO İçin Jeostratejik Önemi Büyük’

Merkel: 'Türkiye’nin NATO İçin Jeostratejik Önemi Büyük'

Federal Meclis’te 2020 bütçe görüşmeleri oturumunda konuşan Başbakan Angela Merkel, Türkiye’nin NATO üyeliğinin tartışılmasını eleştirdi. Son zamanlarda gündemde olan tartışmaların yanlış olduğunu belirten Merkel, NATO ve Türkiye arasında oluşan yabancılaşmaya rağmen, Türkiye’nin üyeliğinin devam etmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Türkiye’yi “Zor bir müttefik” olarak niteleyen Merkel, “Türkiye’nin NATO’da kalıp kalmaması tartışılıyor. Türkiye’nin NATO’da kalması ve NATO’nun bütünlüğü için çaba sarf etmeliyiz. Çünkü Türkiye’nin NATO için jeostratejik önemi büyük” dedi.

2 Aralık’ta Londra’da NATO’nun kuruluşunun 70.yıldönümü kutlamalarına katılacağını belirten Merkel, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir” açıklamasını yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açıklamalarını da isim vermeden eleştirdi.

NATO’nun kurulduğundan bu yana özgürlük ve barışın kalesi olduğunu söyleyen Merkel, bu konuda Almanya’nın özellikle ABD’ye teşekkür borcu olduğunu söyledi. “NATO ittifakının sürmesi Almanya’nın çıkarları açısından bugün en az Soğuk Savaş döneminde olduğu kadar önemlidir”diyen Merkel, Avrupa’nın halihazırda kendisini koruyabilecek durumda olmadığını ifade etti.

Merkel, NATO’nun Afganistan ve Balkanlar’da istikrarın oluşmasına katkısını övdü. Suriye krizinin sonlandırılması için Avrupa’nın ve Almanya’nın daha aktif rol alması gerektiğini belirten Merkel, bu bağlamda da Türkiye’den bahsederek, “Suriye konusu, Türkiye ve Rusya’yla konuşmadan çözüme ulaşamaz” dedi.

Merkel, Suriye’deki savaşa çözüm bulabilmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la bir araya geldiklerini hatırlattı. Almanya’nın uluslararası arenada daha fazla söz sahibi olması gerektiğini vurgulayan Merkel, savunma harcamalarının daha da artırılacağını açıkladı.

Ülkesinin NATO’nun bütçesine katkısının gelecek yıl gayrısafi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 1,42’si olacağını ve bu oranın 2024 yılına kadar da yüzde 1,5’e çıkartılacağını duyuran Merkel, bu oranın 2030’lu yıllardan itibaren yüzde 2 olacağını söyledi.

NATO, en geç 2025 yılına kadar tüm üye ülkelerin savunma harcamalarını GSYH’lerinin yüzde 2’sine çıkarma kararı almıştı. ABD Başkanı Trump, yüzde 2 taahhüdünün 2025’ten de önce yerine getirilmesini talep ediyor ve sıklıkla Almanya’nın bu konuda inisyatif almamasını eleştiriyor. NATO üyeleri arasında geçen yıl bu hedefi tutturan yalnızca ABD, Yunanistan, Estonya, İngiltere ve Letonya bulunuyor.

Bu arada Başbakan Merkel, mecliste yaptığı konuşmada Çin’in Uygurlara yönelik tutumuna da değindi. Uygurlara yönelik son günlerde medyaya yansıyan haberlerin tedirginlik yarattığını ifade eden Merkel, Pekin yönetiminin Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in, Uygurların yaşadığı bölgelerde inceleme yapmasına izin vermesini istedi.

Çin konusunda da isim vermeden Macron’un tutumuna atıfta bulunan Merkel, Avrupa Birliği ülkelerinin Çin’le ilişkilerinde ortak tavır belirlemesi gerektiğini söyledi. Merkel “AB için en büyük tehlikelerden biri, Çin konusunda ülkelerin kendi başlarına siyaset izlemesidir. Bundan olumsuz etkilenen Çin değil, AB olur” şeklinde konuştu.

 

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla