Los Angeles’ta İran Protestosu

Los Angeles’ta İran Protestosu

ABONE OL
14:23 - 23/10/2022 14:23
Los Angeles’ta İran Protestosu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölümünün ardından başlayan protestolara bir destek de Los Angeles’tan geldi. Kentte binlerce kişi İran’daki rejimi protesto etti.

Güney California’nın dört bir yanından gelen on binlerce kişi, ellerindeki İran bayrakları ve İran rejimini protesto eden döviz ve pankartlarla yürüyüş gerçekleştirdi.

İran’dan sonra en fazla İranlı nüfusunun yaşadığı Los Angeles’ta göstericiler Farsça ve İngilizce sloganlar atarak özgürlük çağrısında bulundu.

VOA Türkçe’nin mikrofon uzattığı ve isminin açıklanmasını istemeyen bir kadın, “Onların sesi olmak için buradayız. Tüm dünyanın İranlılar’ı bilmesini istiyoruz. Bu yalnızca başörtüsü meselesi değil, biz tüm İran için özgürlük istiyoruz. Seçme özgürlüğü istiyoruz. Kadınlar, erkekler herkes için. Biz onların sesi olmak için buradayız” dedi.

Ara Sarkissian ise İran halkını desteklemek, özgürlük ve insan hakları için Los Angeles’ta olduklarını kaydetti.

Yine ismini vermek istemeyen bir başka gösterici de, “Buradayım çünkü ben bir anneanneyim, anneyim, eşim. İran’da olan bitenler kalbimi kırıyor. Çocuklarım için özgürlük istiyorum. Hem kızım hem oğlum için. İran’da insanların olanakları olmadığını düşündüğümde uyuyamıyorum. Sesimi duyurmak için buradayım. Umarım dünya sesimizi duyar ve İran’daki insanlar özgürlüğüne kavuşur” dedi.

Gösteriye katılan yazar Lila Brown da, “Bugün protesto olacağından habersizdim. İran’da kadınlara neler olduğunu anladım. Anladım ki insanlar değişim istiyor, özgürlük ve daha demokratik uygulamalar istiyor. Anladıklarım doğrultusunda, ben de Siyah Amerikalıla’rın desteğini göstermek istedim” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 3 saat süren gösteriye 30 binden fazla kişinin katıldığı ifade ediliyor.

İran’da Amini’nin ölümüyle başlayan protestolar birinci ayını geride bıraktı. Protestolarda yaklaşık 300 kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Yaşananların 1979’daki devrimden bu yana İran’daki en geniş katılımlı protestolar olduğu belirtiliyor.

VOA tarafından geçilen Los Angeles’ta İran Protestosu haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Los Angeles’ta İran Protestosu haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Los Angeles’ta İran Protestosu haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.