“Kybele´nin Kızları” adlı tiyatro gösterisi ayakta alkışlandı

11.03.2020 00:53

Berlin Türk Musikisi Konservatuarı BTMK öncülüğünde, Kadir Has Üniversitesi Sinema Televizyon bölümü mezunu, sanat kültür danışmanı, senaryo yazarı ve yönetmen Arda Eşberk`in…

“Kybele´nin Kızları” adlı tiyatro gösterisi ayakta alkışlandı

Berlin Türk Musikisi Konservatuarı BTMK öncülüğünde, Kadir Has Üniversitesi Sinema Televizyon bölümü mezunu, sanat kültür danışmanı, senaryo yazarı ve yönetmen Arda Eşberk`in sahneye koyduğu “Kybele´nin Kızları” adlı müzikli ve danslı tiyatro gösterisi ayakta alkışlandı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle BTMK-Berlin Türk Musikisi Konservatuarı ilk olarak düzenlediği „Kybele's Töchter ““Kybele´nin Kızları” Almanca alt yazılı tiyatro gösterisi ile bir ilke imza atmış oldu.

‘Kybele ve Attis’in Aşkı’`nı konu olarak işlendiği mitolojik hikâyenin bir kısmının sahneye taşındığı eserin başrol oyuncusu Sinem Karademirli Özyavuz`un dans grubunun renk kattığı muhteşem tiyatro oyunun prömiyerini yaklaşık 200 sanatsever izledi.

Berlin Tempelhof İlçesi Ufa Fabrik Tiyatro salonunu hınca hınç dolduran seyircilere bu kadar da olmaz dedirten bir gösteri sergilerken, tiyatro sonrasında seyirciler sanatçılarla resim çektirmek ve onları tebrik etmek için adeta sıraya girdiler.

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlenen „Kybele's Töchter “Tiyatro gösterisi ile insanlık tarihinin her döneminde, yaşamın her alanında   sayısız zorluklarla karşılaşılmasına ve engellenmesine rağmen yılmadan usanmadan büyük mücadeleler vererek, kültür, sanat, resim, moda, tıp, gibi saymayla bitmeyen başarılar elde eden dünya kadınlarının sergilendiği muhteşem bir tiyatro gösterisi sundular.

‘Kybele ve Attis’in Aşkı’`nın konusu:

(Kaynak:www.salom.com.tr)

MÖ 386- MÖ 456 yılları arasında yaşamış komedya yazarı Aristofanes’e göre ilk insanlar iki cinsiyeti bir arada bulunduracak şekilde iki cinsel organ, iki yüz, dört el, dört bacak ile yaratılmıştı.

Tanrıları tedirgin eden ve gücünden korktukları bu yaratıkları bölmeye karar verir Zeus. Oğlu Apollon’un yardımıyla onları ikiye böler bu şekilde düzen sağlanmış olur.

Oyun yazarı Aristofanes’te bu noktadan hareketle “Aşk her insanda mevcuttur, aslımızdaki diğer yarımızı arar, iki kişiden bir kişi yapmaya çalışır ve insan doğasından kaynaklanan yarasına ilaç olur. Her birimiz bir bütünün insan eşleşen yarılarıyız ve her birimiz bize uyacak o diğer yarımızın arayışı içindeyiz” der.

İşte Attis ve Kibele’nin aşkı da aynı özden gelen bu iki varlığın aşkıdır. Zeus bir gece rüyasında kendisin bile hâkim olamayacağı güçte bir yaratık görür. Bu yaratık Kibele’dir. Aslında o şimdiki haliyle bildiğimiz tanrıça Kibele değildir.

Çift cinsiyetlidir. Yani her iki cinsi bir arada bulunduracak kadar cazibelidir. Zeus’un rüyası gerçeğe dönüşür ve Kibele tüm ihtişamıyla ortaya çıkar. Zeus onu öldürmek ister ve güzellik tanrıçası Afrodit bu kadar cazibeli bir varlığın öldürülmesine karşı gelir ve sonuçta Kibele’nin erkeklik organı kesilir. Bu organın düştüğü yerde bir badem ağacı oluşur.

Ağacın olgunlaşması ve yer düşen ilk mahsulün meyvesi yere düştüğünde bundan bir erkek çocuk doğar. Bu doğar doğmaz keçiler arasında kalır ve kendini keçi (Lupercalia) sanır. Bu çocuk Adonis kadar yakışıklı olan Attis’tir. Attis Kibele’nin diğer yarısıdır. Aynı özden doğmuşlardır. Ancak Attis kendini ve Kibele’ye verdiği sözü unutur. Pessinus kralının kızına âşık olur. Kibele bu durumun verdiği kıskançlık ve kızgınlıkla Attis’i çıldırtır.

Deliliğin etkisiyle kendini hadım eden Attis’in acısına dayanamayan Kibele onu bir çam ağacına dönüştürerek kahramanın yolculuğunu sonsuzluğa bağışlar!

Sergilenen Tiyatro yazar ve yönetmenliğini Arda Eșberk, Koreografi ve dans Sinem Karademirli Özyavuz, sahne alan oyuncular: Çiğdem Özkurt Spickermann, Didem Işık, Aysun Çiçek, Muhterem Çen, Sevgi Kırcı, Nihan Dilek, Gülșen Mantaș, Hilal Güloğlu ve Nurise Sancar .

ha-ber.com/Orhan Önaldı

 

Yorumlar