Kürt Basınına 6 İlde Operasyon

25.10.2022 10:21

Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) yakın Kürt medya kurumları Mezopotamya Ajansı ve Jin News’e yönelik 6 ilde düzenlenen operasyonda, şimdiye kadar 10 gazeteci…

Kürt Basınına 6 İlde Operasyon

Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) yakın Kürt medya kurumları Mezopotamya Ajansı ve Jin News’e yönelik 6 ilde düzenlenen operasyonda, şimdiye kadar 10 gazeteci gözaltına alındı. Baskın yapılan bürolardaki çok sayıda dijital materyale ve belgeye ise el konuldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin'de Mezopotamya Ajansı ve Jin News bürolarına ve çalışanların evlerine eş zamanlı baskın yapıldı.

Diyarbakır’da Mezopotamya Ajansı muhabiri Selman Güzelyüz ile Jinnews muhabirleri Habibe Eren ve Derya Ren gözaltına alındı. Üç şüphelinin evlerine yapılan aramalarda birçok kitaba el konuldu. Derya Ren'in başka bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. Avukatları operasyonu gerekçesinin öğrenmek ve müvekkilleriyle görüşmek üzere Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne gitti.

İstanbul’daki operasyonda ise, Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever evinden gözaltına alınarak, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Ankara’da ise hem Mezopotamya Ajansı’nın bürosuna hem de çalışanların evlerine baskın yapıldı. Muhabirler Zemo Ağgöz ve Berivan Altan gözaltına alınırken, aramaların sürdüğü belirtildi. Büro ve evlerde bulunan bilgisayarlara da el konuldu.

Van'daki operasyonda Mezopotamya Ajansı muhabiri Hakan Yalçın, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yapılan ise Öznur Değer gözaltına alındı.

Aynı soruşturma kapsamında Şanlıurfa’da da operasyon yapıldı. Şanlıurfa’da da Emrullah Acar ile Ceylan Şahinli gözaltına alındı. Evlerde yapılan aramalarda tüm bilgisayar, kamera ve fotoğraf makinalarına el konuldu.

Kürt medyasına yönelik Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, 8 Haziran’da gözaltına alınan 20 gazeteciden 16’sı tutuklanmıştı.

VOA tarafından geçilen Kürt Basınına 6 İlde Operasyon haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Kürt Basınına 6 İlde Operasyon haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Kürt Basınına 6 İlde Operasyon haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Çin'de Bahar Bayramı tatilinde yerli turist sayısı 308 milyona çıktı

Çinde Bahar Bayramı tatilinde yerli tu..

Çin'de Bahar Bayramı tatilinde yerli turist sayısı 308 milyona çıktı
ABD'nin Dört Bir Yanında Polis Şiddeti Protestoları

ABDnin Dört Bir Yanında Polis Şiddeti ..

ABD'nin Dört Bir Yanında Polis Şiddeti Protestoları
Tyre Nichols’a Polis Şiddetinin Videosu Yayınlandı

Tyre Nicholsa Polis Şiddetinin Videosu..

Tyre Nichols’a Polis Şiddetinin Videosu Yayınlandı
Kongre Polisi Sicknick'e Saldıran Kişiye 80 Ay Hapis

Kongre Polisi Sicknicke Saldıran Kişiy..

Kongre Polisi Sicknick'e Saldıran Kişiye 80 Ay Hapis
ABD’den Türkiye’ye

ABD’den Türkiye’ye "Yaptırımlara Uyun"..

ABD’den Türkiye’ye "Yaptırımlara Uyun" Ziyareti