Küba, dört Rus savaş gemisinin Havana’ya geleceğini açıkladı

Küba, dört Rus savaş gemisinin Havana’ya geleceğini açıkladı

ABONE OL
16:57 - 07/06/2024 16:57
Küba, dört Rus savaş gemisinin Havana’ya geleceğini açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Aralarında nükleer güçle çalışan bir denizaltının da bulunduğu dört Rus savaş gemisi önümüzdeki hafta Havana’ya gidiyor.

Rus savaş gemilerinin askeri bir tatbikat için Karayipler’e gitmesi bekleniyordu.

Küba Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Rus gemilerinin Havana’da demirleyecek olmasının nedeni “tarihi dostane ilişkiler.”

Amerikalı yetkililere göre Karayipler’deki tatbikat, ABD’nin Ukrayna’ya verdiği desteğe Rusya’nın bir misillemesi.

Küba Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, gemilerin 12 Haziran ile 17 Haziran tarihleri arasında Havana’da bulunacağı belirtilirken, gemilerin hiçbirinin nükleer silah taşımayacağı ve varlıklarının “bölge için bir tehdit oluşturmadığı” ifade edildi.

Duyuru, ABD’li yetkililerin Washington’un askeri bir tatbikat için Karayiplere gelmesi beklenen Rus savaş gemilerini ve uçaklarını izlediğini açıklamasından bir gün sonra geldi.

Küba Dışişleri Bakanlığı söz konusu dört Rus gemisinin Gorshkov fırkateyni, nükleer güçle çalışan Kazan denizaltısı, Pashin petrol tankeri ve Nikolai Chiker kurtarma römorkörü olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı, filonun Havana limanına varışı sırasında, gemilerden birinden ulusa selam olarak 21 salvo atılacağını ve Küba Devrimci Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir topçu bataryasının da buna karşılık vereceğini söyledi.

VOA tarafından geçilen Küba, dört Rus savaş gemisinin Havana’ya geleceğini açıkladı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Küba, dört Rus savaş gemisinin Havana’ya geleceğini açıkladı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Küba, dört Rus savaş gemisinin Havana’ya geleceğini açıkladı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.