Köln’de ateşe semah dönenlerin aşkına

Köln’de ateşe semah dönenlerin aşkına

ABONE OL
15:48 - 04/07/2020 15:48
Köln’de ateşe semah dönenlerin aşkına
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Kuzey Ren Vestfalya Bölge Temsilciliği, Sivas’ta 2 Temmuz 1993 yılında 33 aydın ve sanatçının Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmesinin 27’nci yılında Köln’de bir araya gelen ve tek ses olan kitle „Unutmayacağız, unutturmayacağız “sloganıyla haykırdılar.

Coranavirüs salgınına ve havanın yağmurlu olmasına rağmen deyiş söyleyip, semah döndüler.

Köln merkezi tren istasyonunun önünde Ana Nejla Akbaba ve Dede Mehmet Korkmaz birlikte gülbenk okunup delil uyandırılarak ve katliamda hayatın kaybeden 33 aydın ve sanatçı için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti SPD Milletvekili Susanna Dos Santos- Hermann, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Birlik 90/ Yeşiller Milletvekili Berivan Ayvaz’, Köln Belediye Başkanı Elfi Sho-Antwerpes,  Sol Parti Köln Belediyesi Fraksiyon Başkanı ve Köln Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Jörd Detjen, Sol Parti Köln Belediyesi Meclis Üyesi Güldane Topyürek, NS-Dokümantasyon Merkezi Yöneticisi Martin Sölle, AABF Başkanı Hüseyin Mat ve AABF-NRW Bölge Başkanı Soner Solmaz’ın katıldığı anma töreninde konuşmacılar „Sivas Katliamını“ unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını ifade ettiler.

MADIMAK UTANÇ MÜZESİ OLMALI

AABF Başkanı Hüseyin Mat, Coronavirüs salgınından dolayı, bu yıl Madımak Oteli önünde düzenlenen anmaya katılamadığını, ama yüreğinin Madımak Oteli’nin önünde 33 Canı ananların yüreklerinin yanında olduğunu söyledi.

Mat,” Madımak Oteli’nde kıblesi insan olan 33 Can yakılarak katledildi.  Biz AABF olarak genel kurulumuzda Dersim 1938 kırımından dolayı, 4 Mayıs’ı kara gün ilan ettik.  2 Temmuz 1993‘de Aleviler için kara bir gündür. Bugün kara kılan 33 canımızı Madımak Oteli’nde diri diri yakarak katledilmeleridir! Madımak Utanç Müzesi Olana kadar Sivas’a gideceğiz ‘‘dedi.

Ateşte semah dönenlerin aşkına gençler semah döndü. Ali Asker Arduç’un deyişler söylediği anma, delilin sır edilmesiyle birlikte sonlandırıldı.

ha-ber.com/Metin ES / KÖLN
Fotoğraflar: Mesut Kabakçı

Inal
Tüm Yorumlar (1)
  • Yunus Uslu

    Ben Turkiye dogumluyum ve Turkiye’de okudum. “Köln’de ateşe semah dönenlerin aşkına” cumlesinin ne anlama geldigini bilmiyorum. Acaba benim gibi bu cumleyi anlamayan kac kisi var. Gazeteci arkadadaslar bilenler icin yaziyorlar galiba.

    +0
    -0

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.