Karanlık güçler Metin Aslan`a iftira atıyor

14.10.2020 21:10

Karanlık Odaklar Provokasyon ve İftirada Sınır Tanımıyor! Almanya’nın bir Üniversite ve Sanayi şehri olan Braunschweig’da 30 yılı aşkın süre Tandure isimli Restoran’ı işleten 63 yaşındaki Tuncelili Metin Aslan, 5 Nisan 2020 tarihinde yakalandığı Koronavirüs’e yenik düşerek vefat etmişti.  Kronik Kalp ve Şeker hastası olan Metin Aslan’ın ölümünden bir süre önce eşiyle birlikte uzak doğuda tatil yaptığı ve orada koronavirüsü kaptığı belirtilmişti.

Karanlık güçler Metin Aslan`a iftira atıyor

Karanlık Odaklar Provokasyon ve İftirada Sınır Tanımıyor!

Almanya’nın bir Üniversite ve Sanayi şehri olan Braunschweig’da 30 yılı aşkın süre Tandure isimli Restoran’ı işleten 63 yaşındaki Tuncelili Metin Aslan, 5 Nisan 2020 tarihinde yakalandığı Koronavirüs’e yenik düşerek vefat etmişti.  Kronik Kalp ve Şeker hastası olan Metin Aslan’ın ölümünden bir süre önce eşiyle birlikte uzak doğuda tatil yaptığı ve orada koronavirüsü kaptığı belirtilmişti.

Metin Aslan izin dönüşü evlerinde eşiyle birlikte, korona virüs karantinasında olduğu, nükseden kalp rahatsızlığına eşlik eden nefes darlığı ve şeker hastalığı yüzünden kaldırıldığı hastahanede 4 Nisan Pazar günü can verdiği, eşinin ise hastalığı yendiği belirtilmişti.

15 yaşında Almanya’ya gelen, yaklaşık 30 yıldır kendi elleriyle kurduğu “Tandure” isimli restoranı işleten, Türk/Kürt   mutfağının en güzel örneklerini başarıyla Almanlara tanıtan, gönüllü kültür elçisi olan Metin Aslan’ın ani ölümü, Braunschweig kentinde yaşayan Almanları, göçmenleri tüm sevenlerini yasa boğmuştu.

30 yıldır yaptığı “müşteri odaklı” çalışma ile Türkiye mutfağını herkese sevdiren, yaptığı sosyal çalışmalar, yardımlar ile herkesin saygısını kazanan koronavirüs (Kovid 19) kurbanı Metin Aslan’ın defin işlemi, alevi dedesi tarafından gerçekleştirilen cenaze erkanının ardından yakın aile mensuplarının katıldığı törenle Braunschweig mezarlığında sessiz bir şekilde toprağa verilmişti.

Kentin belediye başkanı Ulrich Markurt, Metin Aslan’ın ölümü nedeniyle yaptığı açıklamada, üzüntüsünü dile getirerek,” Bedeni ve ruhu ile iyi bir insan olan, Braunschweig’lı birini kaybettik. Onun eksikliğini hep hissedeceğiz” demişti.

Bölgedeki Alman basını konuya geniş yer verirken, Eintracht Braunschweig futbol takımı da resmi sitelerinden bir açıklama yaparak, kendilerini her zaman destekleyen ve spor ailesinin bir parçası olan, Metin Aslan’ın ölümünden duydukları üzüntüyü dile getirerek, aileye başsağlığı dileklerini iletmişlerdi.

Korona krizi nedeniyle toplu cenaze töreni yapamadıklarını açıklayan Metin Aslan’ın ailesi, o dönem üzüntü ve başsağlığı dileklerini ileten herkese   teşekkür etmişlerdi.

KARANLIK GÜÇLER DEVREDE!

Olayın ardından yaklaşık 5,5 geçtikten sonra, bazı karanlık güçler devreye girerek, koronavirüs sonucu yaşamını yitiren Braunschweiglı iş adamı Metin Aslan'a yönelik sanal ortamda saldırı başlatarak, iftira ve karalama kampanyasına giriştiler.  Metin Aslan'ın, Hamburg ta Ermeni mezarlığına defnedildiği ve Alevi derneği başkanlığı yaptığına dair açıklamalar, paylaşımlar, sosyal medyada hızlı bir şekilde yayılmaya başladı.

Yapılan bu asılsız ve çirkin saldırılar başta ailesi ve sevenlerini üzüntüye boğdu. Konuyla ilgili Metin Aslan'ın eşi Ayfer Aslan ve oğlu Behçet Aslan yaptıkları açıklamada, "bu türden mesnetsiz paylaşımı yapanları şiddetle kınıyoruz.   Metin Aslan Braunschweig'ta yaşamını yitirdi.  Ve yine bu şehirde ailemizin isteği doğrultusunda alevi inancına göre düzenlenen ritüelle sırlanarak toprağa verildi “dediler.

Metin Aslan’ın kizkardeöi Hacer'in eşi Veli Kuşkaya ise yaptığı açıklamada, " Metin herkesin inancına saygılı ve hoşgörülüydü. O Alevi-Bektaşi geleneğine inanırdı. O bir dünya insanıydı. Tüm insanlara bir gözle bakardı.  Karıncayı dahi incitmeyecek narin bir yapısı vardı.  O Dersim'e ve insana sevdalı bir yüreğe sahipti. Onun sevdasıyla yaşadığı güzel anılarını, bu türden çirkin saldırılar asla incitemez" dedi.

SALZGİTTER ALEVİ TOPLUMUNDAN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA GELDi!

Metin Aslan'ın üyesi olduğu Salzgitter Alevi Toplumu ‘da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada özetle şu görüşlere yer verildi. "Değerli canlar, son günlerde dernek üyemiz sevgili Metin Aslan hakkında sosyal medyada çıkan asılsız haber ve bilgiler gerek biz Salzgitter Alevi Toplumu’nu gerek ise canımızın dostlarını derinden üzmüştür.   Metin Aslan, Almanya'nın Braunschweig şehrinde devrimci alevi kimliği ile mücadele eden ve daha sonrasında gerek Alevi Toplumu'nun ve Alman toplumunun içinde sevilen bir iş adamı olmasını başarmış bir canımızdı. Uzun yıllardır maddi ve manevi olarak Salzgitter Alevi toplumumuzun yanında yer almıştır. Metin Aslan canımız her bulunduğu alanda kendi özünü kaybetmeyen ve nefesinin yettiği güne kadar toplumumuza her alanda destek sunmuştur. Ama kurumumuzun yönetimi içeresinde yer almamıştır.  Görev alması bize şeref verirdi.  Sosyal Medya’da canımıza dönük karalamada kendisinin dernek başkanlığı yaptığı ve kendi rızası ile Hamburg Ermeni mezarlığına defnedildiği bilgileri yer almaktadır.  Bu büyük bir yalandır. Metin Aslan canımız Braunschweig'da toprağa verilmiştir ve   Alevi inancına göre Cenaze Erkanı dedemiz tarafından yürütülmüştür.

Son süreçte kurumlarımız ve canlarımız Avrupa'da hedef tahtasına oturtulmak isteniyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi, Avrupalı Aleviler olarak burada her türlü yasal haklarımızı kazanmalarındandır. Saldırıların arkası boş değildir. Haklarımıza saldıran her kim olursa olsun topyekûn karşısında duracağımızı bir kez daha belirtiyoruz" denildi.

"HAMBURG MUHTARI" BEHÇET ALGAN’DAN SORULAR?

Hamburg SPD partisi üyesi olan ve 4 dönem belediye meclis üyesi olarak görev yapan ve çevresinde " Hamburg Muhtarı" lakabıyla anılan, “Duvarlara Sorun Beni" kitabının yazarı Behçet Algan'da konuyla ilgili açıklamada bulunarak, " Buradan herkese yüksek sesle soruyorum? Kim bu provokatör odaklı karanlık güçler? Bunlar kime hizmet etmektedir? Sosyal medyada yapılan bu iftira, kışkırtma, provokasyon, çirkin paylaşımlar ne sınır tanıyor ne had biliyor.

Bu belden aşağısı çirkin saldırılarla, insanların birlikte yaşama kültürü ve isteği baltalanmaya çalışılarak, kimin ekmeğine yağ sürülmek istenmektedir. Bu konuda insanlarımızı uyanık, duyarlı olmaya ve bu türden yalan yanlış bilgi kirliliğine inanmamalarını istiyorum.

Hep birlikte birbirimizin inanç, düşünce ve yaşam tarzına saygı duyarak, birlik-beraberlik içeresinde, kardeşçe, barışçıl bir şekilde yaşayabiliriz" dedi.

GAZETECİ ALİ AKDEMİR'DEN YORUM

30 yılın üzerinde tanıdığım ve arkadaşım olan Metin Aslan'la ilgili haber yapmak benim için hiç te kolay olmadı. Ölüm haberini aldığımda, ölümüyle ilgili haberi yapmak ne kadar bana zor geldiyse, onunla ilgili çıkan yalan-yanlış haberleri boşa çıkartmak ve konuya açıklık getirmekte, bir o kadar bana zor geldi.  Kendisiyle yıllar sonra 1988 yılının nisan ayında Burdur’da “30 Dönem Bedelli Askerlikte” yollarımız tekrar kesişmişti. Askerlik sonrası da birlikte Antalya’da bir hafta tatil yaparak yorgunluk atmıştık.

Bir gazeteci olarak; Konuyla ilgili yaptığım araştırma ve objektif bilgileri sizlere sunarak, konuya umarım   bir parçada olsa açıklık getirmeye çalışmışımdır.

Sanırım, onu iftiralarıyla küçültemeye çalışıp, yattığı yerde kemiklerini sızlatıp, bir kez daha öldürmek isteyen örümcek kafalıların, heveslerini kursaklarında bırakmayı başarmışımdır.

Bu insani ve vicdani sorumluluğu, onunla olan arkadaşlığımın, dostluğumun bir gereği olarak gördüm.

SENİ YILDIZLARA GÖNDERMİŞTİK! ORADA HUZUR İÇİNDE UYU!

Kelebeklerin pervaneye dönüştüğü, sözün aşka, aşkın semaha durduğu Hozat’ın güzel gülüşlü çocuğu…  Senin ölümünü inanmak çok zor gelmişti bana.  Sen Munzur’un suyunu içmiş, o bölgenin paylaşımcı güzelliğini çevrende koruyup-yaşatmaya çalışmış, binlerce yıllık eşitlik-kardeşlik özlemimizi günümüze kadar taşımış bir geleneğin temsilcisiydin.

Sen baharı sevdaya, sevdaları ruha, kelimelerin ağıtlara-çığlığa dönüştüğü, türkülerin gönüllerde taht kurduğu toprakların paylaşımcı çocuğuydun.

Sen yüreklerimizin derinliklerinde hep öylece kalıp, yaşamaya devam edeceksin.  Kimsenin gücü, senin insanlara olan sevgini, kardeşliğini, barış özlemini sorgulayıp, karartmaya yetmez.

Seni Yıldızlara Göndermiştik! Güzel insan Orada Işıklar İçinde, Huzurla Uyu!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

“S-400 Konusunda Yumuşama Mümkün Değil”

“S-400 Konusunda Yumuşama Mümkün Değil”

“S-400 Konusunda Yumuşama Mümkün Değil”
Geçmişin Mesajlaşma Aracı: Kapı Tokmakları

Geçmişin Mesajlaşma Aracı Kapı Tokmakl..

Geçmişin Mesajlaşma Aracı: Kapı Tokmakları
Sinem Alparslan, Alman Devlet Liyakat Madalyası Aldı

Sinem Alparslan Alman Devlet Liyakat M..

Sinem Alparslan, Alman Devlet Liyakat Madalyası Aldı
Barış'ın yerini bilen söylesin

Barışın yerini bilen söylesin

Barış'ın yerini bilen söylesin
CHP’den AKP’ye Peker ve Cumhurbaşkanlığı Koruma Bütçesi Tepkisi

CHP’den AKP’ye Peker ve Cumhurbaşkanlı..

CHP’den AKP’ye Peker ve Cumhurbaşkanlığı Koruma Bütçesi Tepkisi