Kanada'da Müslüman Aileye Saldırıda İslamofobi İzleri

08.06.2021 12:49

  Kanada polisi, haftasonu müslüman bir ailenin üzerine kamyonetini sürerek ailenin 4 ferdinin ölümüne neden olan kişinin nefret suçu işlediğine inanıldığını açıkladı.…

Kanada'da Müslüman Aileye Saldırıda İslamofobi İzleri

 

Kanada polisi, haftasonu müslüman bir ailenin üzerine kamyonetini sürerek ailenin 4 ferdinin ölümüne neden olan kişinin nefret suçu işlediğine inanıldığını açıkladı.

Görgü tanıkları, 20 yaşındaki Nathaniel Veltman’ın, Pazar günü, aracını kaldırımın üzerine sürerek yaşları 9 ve 74 arasında değişen 5 kişilik bir aileye çarptığını anlattı.

Kanada’nın Ontario eyaletinin London kasabasında yaşayan Veltman, olayın ardından polis tarafından gözaltına alındı. Veltman, cinayet suçlamasıyla Pazartesi günü hakim karşısına çıkarıldı. Bir sonraki duruşma bu hafta Perşembe günü yapılacak.

Polis teşkilatından Paul Waight, olayla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bunun planlı ve kasıtlı bir eylem olduğuna dair kanıtlar bulunuyor. Bu kişilerin İslami inanca sahip olmalarından dolayı hedef alındıkların inanıyoruz” dedi.

Savcılığın saldırgana nefret ve terör suçlaması yönelteceği ifade ediliyor. Veltman’ın daha önce bir suç kaydının bulunmadığı ve herhangi bir nefret ya da terör grubuyla bağlantısının tespit edilmediği açıklandı.

Polis, saldırganı bir alışveriş merkezinin otoparkında gözaltına aldı. Veltman’ın üzerine kurşun geçirmez bir yelek giymiş olduğu da görüldü. Yetkililer saldırıda Veltman'a yardım eden kimsenin tespit edilmediğini belirtiyor.

Polis yetkilileri saldırının kurbanlarının isimlerini açıklamadı. Ancak yerel basın 5 kişilik aileden 46 yaşındaki aile reisi Syed Afzaal’ın, eşi 44 yaşındaki Madiha Salman’ın, 15 yaşındaki kızları Yumnah Afzaal’ın ve Syed Afzaal’ın 74 yaşındaki annesinin kazada hayatını kaybeden kişiler olduğunu yazdı. Aileden sadece 9 yaşındaki Faez Afzaal olayda sağ olarak kurtulabildi. Faez’in de hastanede tedavi olduğu ancak durumunun iyi olduğu belirtildi. Ailenin 14 yıl önce Pakistan’dan Kanada’ya göç ettiği ifade ediliyor.

Son olay 2017 yılında Quebec Şehir Camisi’ne yapılan ve 6 kişinin öldüğü saldırıdan bu yana Kanada’da Müslümanlar'a yönelik en ağır saldırı oldu.

Saldırıya tepkiler

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda olayın korkunç olduğunu dile getirdi ve İslamofobi’ye Kanada’da yer olmadığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter hesabından yaptığı paylaşımla olaya tepki gösterdi. Kalın, mesajında, “Kanada’da aracını kaldırımdaki yayaların üzerine süren ve 4 Müslümanı öldüren kişinin, İslamofobik saiklerle hareket ettiği açıklandı. Bu, üretilmiş korkunun nefrete, nefretin düşmanlığa ve şiddete dönüşeceğinin en son örneğidir. Bu korkunç gidişat ve barbarlık durdurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Pakistanlı göçmen Müslüman aileye yönelik saldırıyı Pakistan Başbakanı İmran Khan da kınadı ve Batılı ülkelerde İslamofobi’nin artışta olduğuna işaret etti.

Kanada’da Müslüman ailenin yaşadığı bölgede halk aile için bir yardım kampanyası başlattı. Kampanyada ilk bir saatte yaklaşık 100 bin dolar yardım toplandı. Bu akşam ailenin yaşadığı yerdeki camide de bir tören düzenleneceği duyuruldu. Saldırının yaşadığı London şehri Kanada’da en çok Müslüman nüfusun yaşadığı yerlerden biri olarak biliniyor.

VOA tarafından geçilen Kanada'da Müslüman Aileye Saldırıda İslamofobi İzleri haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Kanada'da Müslüman Aileye Saldırıda İslamofobi İzleri haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Kanada'da Müslüman Aileye Saldırıda İslamofobi İzleri haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Libya’da Yeni Toplu Mezar Şüphesi

Libyada Yeni Toplu Mezar Şüphesi

Libya’da Yeni Toplu Mezar Şüphesi
Alevi Çatı Örgütlerinden ortak Açıklama

Alevi Çatı Örgütlerinden ortak Açıklama

Alevi Çatı Örgütlerinden ortak Açıklama
ABD'de Bağımsızlık Günü Kutlamasında Silahlı Saldırı

ABDde Bağımsızlık Günü Kutlamasında Si..

ABD'de Bağımsızlık Günü Kutlamasında Silahlı Saldırı
ABD'de Tatilciler Kısa Dönem Kiralık Evleri Tercih Ediyor

ABDde Tatilciler Kısa Dönem Kiralık Ev..

ABD'de Tatilciler Kısa Dönem Kiralık Evleri Tercih Ediyor
Ohio'nun Akron Kentinde Sokağa Çıkma Yasağı

Ohionun Akron Kentinde Sokağa Çıkma Ya..

Ohio'nun Akron Kentinde Sokağa Çıkma Yasağı
ABD El Cezire Muhabirinin Ölümünde Sonuca Ulaşamadı

ABD El Cezire Muhabirinin Ölümünde Son..

ABD El Cezire Muhabirinin Ölümünde Sonuca Ulaşamadı