Kanada Başbakanı’ndan Hindistan’a işbirliği çağrısı

Kanada Başbakanı’ndan Hindistan’a işbirliği çağrısı

ABONE OL
16:27 - 22/09/2023 16:27
Kanada Başbakanı’ndan Hindistan’a işbirliği çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Kanada’nın Hindistan’ı kendi topraklarında Sih bir aktivistin öldürülmesinden sorumlu tutmasının ardından iki ülke arasında diplomatik kriz devam ediyor.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Hindistan’a Sih aktivistin öldürülmesine ilişkin soruşturmada işbirliği yapma çağrısında bulundu.

Trudeau hafta başında dün, 18 Haziran’da British Columbia’da bir Sih kültür merkezi önünde Hardeep Singh Nijjar’ın öldürülmesiyle Hindistan’ın bağlantılı olduğuna ilişkin güvenilir iddialar olduğunu söylemiş ve Kanada üst düzey bir istihbarat diplomatını sınır dışı etmişti. Kanada Başbakanı’nın suçlamaları Hindistan’ı kızdırmıştı. 45 yaşındaki Nijjar Kanada vatandaşıydı.

“Provoke etmek ya da sorun yaratmak istemiyoruz”

BM Genel Kurulu’na katılan Trudeau New York’ta düzenlediği basın toplantısında, “Hindistan’ın önemi giderek artan ve birlikte çalışmaya devam etmemiz gereken bir ülke olduğuna şüphe yok. Provoke etmek ya da sorun yaratmak istemiyoruz. Ancak hukukun üstünlüğünün önemi ve Kanadalıları korumanın önemi konusunda netiz” diye konuştu.

Trudeau ayrıca, Hindistan hükümetini Nijjar ile ilgili yürürülen soruşturmada ülkesi ile işbirliği yapmaya çağırdı.

Kanada Başbakanı ülkesinin olayla ilgili kanıtları ne zaman açıklayacağı sorusuna, “Güçlü ve bağımsız bir adalet sistemine sahip bir ülke olarak, bu süreçlerinin en iyi şekilde sonuçlanmasını bekliyoruz” yanıtını vererek, şimdiye kadar elde edilen bulguları kamuoyuna açıklamayı reddetti.

Kanada haber kanalı CBC’nin Kanadalı kaynaklara dayandırdığı haberinde, kapalı kapılar ardında hiçbir Hintli yetkilinin Nijjar’ın ölümünde Hindistan hükümetinin dahiliyeti olduğunu gösteren kanıtlar olduğu iddiasını yalanlamadığı belirtildi.

ABD devrede

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan dün yaptığı açıklamada, ülkesinin Kanada’nın iddiaları konusunda hem Kanada hem de Hindistan ile temas halinde olduğunu söylemiş ve Washington’un konuyla ilgili olarak Yeni Delhi ile görüştüğünü ilk kez teyit etmişti.

Sullivan, Trudeau’nun Hindistan’ın olası müdahalesiyle ilgili açıklaması sorulduğunda gazetecilere “Bu bizim için bir endişe kaynağıdır ve ciddiye aldığımız bir konudur” dedi.

İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre, ABD Başkanı Joe Biden G20’de Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile Hardeep Singh Nijjar cinayetini gündeme getirdi.

İki ülke arasındaki gerginlik dolayısıyla Hindistan en son dün Kanadalılar için yeni vizeleri askıya aldı ve Ottawa’dan ülkedeki diplomatik varlığını azaltmasını istedi.

Öldürülen Sih aktivist kimdi?

Sih aktivist Nijjar öldürüldüğü Haziran ayında Hindistan’da bağımsız bir Sih devleti için gayrı resmi bir referandum düzenliyordu.

Hint yetkililer Nijjar ile ilgili bilgi verenlere para ödülü vereceğini açıklamıştı.

Kanada’daki Dünya Sih Örgütü Nijjar’ı sıklıkla barışçı protestolara liderlik eden Halistan’ın güçlü bir destekçisi olarak niteledi.

VOA tarafından geçilen Kanada Başbakanı’ndan Hindistan’a işbirliği çağrısı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Kanada Başbakanı’ndan Hindistan’a işbirliği çağrısı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Kanada Başbakanı’ndan Hindistan’a işbirliği çağrısı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.