LVM Fikret Odağ

Kalın, Brüksel’de temaslarda bulundu

21.11.2020 21:21

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, aralık ayındaki AB Zirvesi öncesinde Brüksel’de temaslarda bulundu. Kalın’ın AB yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde; Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri, Doğu Akdeniz,…

Kalın, Brüksel’de temaslarda bulundu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, aralık ayındaki AB Zirvesi öncesinde Brüksel’de temaslarda bulundu. Kalın’ın AB yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde; Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri, Doğu Akdeniz, Suriye ve Karabağ gibi bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 10-11 Aralık’ta yapılacak Avupa Birliği (AB) Zirvesi öncesinde dün Brüksel’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Sözcü Kalın, temasları kapsamında AB Konsey Başkanı Charles Michel’in Dış Politika Başdanışmanı Maryam Van den Heuvel, AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in Kabine Şefi Bjoern Seibert ve AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreteri Helga Schmid ile ayrı ayrı görüştü.

“Somut adımlara ihtiyaç var”

Türkiye-AB ilişkileri, Doğu Akdeniz, Libya, Suriye ve Karabağ gibi bölgesel konuların ele alındığı görüşmelerde Kalın, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, göç anlaşması, vize serbestiyeti ve siyasi diyalog gibi alanlarda somut adımlar atılması gerektiğini yineledi.

“Türkiye yapıcı tutumunu sürdürecek”

Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüm için yeni fikirlere ihtiyaç olduğunun altını çizen ve Türkiye’nin Yunanistan ile istikşafi görüşmelere başlamaya hazır olduğunu söyleyen Kalın, Türkiye’nin barış ve istikrarı korumak adına yapıcı tutumunu sürdürmeye devam edeceğini muhataplarına aktardı.

Kalın, Türkiye-AB ilişkilerinin stratejik öneminin giderek arttığını, Türkiye-AB ilişkilerine yeni bir dinamizm kazandıracak, iş birliğini artıracak ve karşılıklı güven ilişkisini güçlendirecek yeni ve somut adımlara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

AB’nin bölgesel konularda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Kalın, bölgesel sorunların çözümü için diyalog ve iş birliğinin tüm tarafların çıkarına olacağını vurguladı.

“Pozitif gündeme geçilmeli”

Kalın, Türkiye’nin AB üyeliğini stratejik bir öncelik olarak gördüğünü belirtirken AB liderlerinin tüm ideolojik ve siyasi önyargılarını bir kenara bırakarak Türkiye-AB ilişkilerine stratejik bir akılla bakması gerektiğini söyledi.

İkili ihtilafların Türkiye-AB ilişkilerini yormasına ve rehin almasına müsaade edilmemesi gerektiğine dikkati çeken Kalın, giderek stratejik önem kazanan Türkiye-AB ilişkilerinde bir an önce pozitif gündeme geçilmesinin önemini vurguladı.

#

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler