Jeoloji mühendislerinden Falezlerde inşaat ve kazı uyarısı

Jeoloji mühendislerinden Falezlerde inşaat ve kazı uyarısı

ABONE OL
20:28 - 26/07/2020 20:28
Jeoloji mühendislerinden Falezlerde inşaat ve kazı uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best
ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Jeoloji Mühendisleri, Antalya’nın dünyaca ünlü Falezler üzerinde inşaat ve kazı yapılması konusunda yerel ve kamu yöneticilerini uyardı.

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, yaptığı açıklamada, inşaat ruhsatı veren idareleri biraz daha hassas olmaya davet etti.

Yapının projelendirilme sırasında yapılacak binanın yeri, falezlere uzaklığı gibi teknik konuların mutlaka göz önünde bulundurulmasını ve projelendirmenin falezlerin bütünlüğüne zarar vermeyecek şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Çeltik, şunları kaydetti.

”Antalya travertenleri heterojen bir yapıya sahiptir. Maalesef, özellikle falezler civarındaki traverten birimleri gerek gerilme çatlakları gerek yer altı suyu etkisi gerek dalga hareketleri gerek komşu parsellerde bulunan binaların etkisi sebebiyle sürekli tahribata maruz kalmıştır. Kıyıya yakın falez bandında, fiziksel ve kimyasal aşınmalar, karstik oluşumlar, gerilme çatlakları, blok ayrılması ve devrilmesi gibi jeolojik tehlikeler de söz konusudur.”

Dünyaca ünlü Falezler civarındaki travertenlerin heterojen yapısından dolayı nasıl bir olumsuzlukla karşılaşacağının belli olmadığı için zemin etütlerinin çok dikkatli yapılmasını ve bina zemin ilişkisine çok özen gösterilmesini isteyen Bayram Ali Çeltik, şöyle devam etti.

”Falezlerde yapılan kazı ve kırma çalışmaları titreşim etkisi yaratarak gerilme çatlaklarındaki ayrılmayı hızlandıracağından, bu çalışmaların çevre binalara zarar verme ihtimali ve falezlerin bütünlüğünü olumsuz etkileyeceği açıktır. Bu sebeple kırma ve kazıya çalışmalarına hiçbir şekilde müsaade edilmemelidir.

Kazı ve kırma yapılarak binlerce yılda oluşabilen ‘Jeolojik Miras’ niteliğindeki yapılar tahrip edilmiş ve falezlere maalesef artık geri dönüşü mümkün olmayan zararlar verilmiştir. Falezlerin oluşumuna yardımcı olan su kaynaklarımız iyi yönetilmemiştir. Falezler Jeolojik Miras niteliğindedir ve bu güzellikteki yapıların en güzel örnekleri Antalya’dadır. Geçmişte kıymetini yeteri kadar bilemedik. Bugün, geçmişin hatalarını düzeltmekle uğraşıyoruz. Gelecekte bu hatalarla uğraşmamak için, bugünden önlemini almalıyız. Fakat açıkça görülüyor ki bugün de kıymetini bilememekte ısrar ediyoruz. Kaynaklarımız bir bir ve göz göre göre elimizden alınıyor.”

Çeltik, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak bilgi ve birikimlerini kurumlar ve insanlarla paylaşmaya her zaman hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Inal

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.