İsveç Gotland Adası'nda Askeri Faaliyetlerini Arttırdı

15.01.2022 00:48

  İsveç ordusu Perşembe günü yaptığı açıklamada, NATO ile Rusya arasında Ukrayna konusunda artan gerilim nedeniyle Baltık Denizi'ndeki Gotland adasındaki görünür faaliyetlerini…

İsveç Gotland Adası'nda Askeri Faaliyetlerini Arttırdı

 

İsveç ordusu Perşembe günü yaptığı açıklamada, NATO ile Rusya arasında Ukrayna konusunda artan gerilim nedeniyle Baltık Denizi'ndeki Gotland adasındaki görünür faaliyetlerini arttırdığını söyledi.

Ukrayna yakınlarına asker yığarak Batı’yı korkutan Moskova, işgale hazırlandığına dair korkuları da alevlendirdi. Moskova, kendi topraklarında dilediği şekilde güç konuşlandırabileceğini söyleyerek, bu tür iddiaları reddediyor.

İsveç'in en büyük adası olan Gotland, stratejik açıdan önemli ve Rusya'nın Baltık Filosu'nun karargahı olan Kaliningrad'dan yaklaşık 330 kilometre (205 mil) uzaklıkta. İsveç, 2019'da adaya güncellenmiş bir karadan havaya füze savunma sistemi yerleştirdi.

Gotland alayı sözcüsü Tomas Angshammar, "Bugünden itibaren, Visby kenti de dahil olmak üzere belirli yerlerde görülebilecek devriyelerimiz olacak" dedi.

İsveç bir NATO üyesi değil, ancak Atlantik ittifakıyla yakın bağları var ve Baltık Denizi bölgesinde Rusya'nın askeri güç tehditleriyle ilgili artan endişeler nedeniyle onlarca yıldır ihmal ettiği silahlı kuvvetlerini güçlendiriyor.

Stockholm, son yıllarda İsveç hava sahası ihlalleri de dahil olmak üzere Rus askeri uçaklarının karıştığı çeşitli olaylardan dolayı şikayetçi.

İsveç'in üst düzey askeri komutanı geçen hafta, NATO'nun Rusya'nın talep ettiği gibi daha fazla genişlemekten kaçınması ve Avrupa'daki faaliyetlerinin bir kısmını kısıtlamayı kabul etmesi halinde İsveç'in güvenlik stratejisinin tamamen baltalanacağını söyledi.

Silahlı Kuvvetler Ortak Harekat Başkanı Korgeneral Michael Claesson, Reuters'a verdiği demeçte, birliklerin Perşembe gününden itibaren Gotland'ın ana şehri olan Visby limanında ve havaalanında devriye gezdiğini söyledi.

Claesson, Gotland kararının Rus çıkarma gemilerinin bu hafta Baltık Denizi'ne girmesiyle tetiklendiğini ve İsveç'in yakın coğrafi çevresi de dahil olmak üzere yıllardır kötüleşen güvenlik koşullarının ardından geldiğini söyledi.

"Güvenlik politikası düzeyindeki son zamanlardaki güvenlik gelişmeleri ve gerginlikler bu resmi değiştirmedi, aksine daha da güçlendirdi" diyerek silahlı kuvvetlerin kısa süre önce İsveç yakınlarına yabancı saldırısı kapasitesinin arttığını kaydettiğini de sözlerine ekledi.

"Rus çıkarma gemileri bu tür taarruz kabiliyetinin bir örneğidir" diyen Claesson, "Danimarka'nın Great Belt boğazını geçtiler ve Baltık Denizi'ne doğru devam ettiler" dedi.

Claesson, silahlı kuvvetlerin Rusya’nın son askeri hareketlerine yanıt olarak İsveç'in diğer bölgelerinde de harekete geçtiğini söyledi, ancak daha fazla yorum yapmayı reddetti.

VOA tarafından geçilen İsveç Gotland Adası'nda Askeri Faaliyetlerini Arttırdı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. İsveç Gotland Adası'nda Askeri Faaliyetlerini Arttırdı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan İsveç Gotland Adası'nda Askeri Faaliyetlerini Arttırdı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

NATO, Doğu Avrupa'ya ilave savaş uçağı ve savaş gemileri gönderiyor

NATO, Doğu Avrupa'ya ilave savaş uçağı..

NATO, Doğu Avrupa'ya ilave savaş uçağı ve savaş gemileri gönderiyor
AB: Avrupa güvenliği bölünemez

AB Avrupa güvenliği bölünemez

AB: Avrupa güvenliği bölünemez
Deniz Poyraz Davasında İkinci Duruşma

Deniz Poyraz Davasında İkinci Duruşma

Deniz Poyraz Davasında İkinci Duruşma
Yarıyıl tatilinde turizm merkezi tercihlerinden Kapadokya ön sırada

Yarıyıl tatilinde turizm merkezi terci..

Yarıyıl tatilinde turizm merkezi tercihlerinden Kapadokya ön sırada
İstanbul Havalimanı'nda karla mücadele çalışmaları sürüyor

İstanbul Havalimanında karla mücadele ..

İstanbul Havalimanı'nda karla mücadele çalışmaları sürüyor
Antalya'ya tatile gelen ya konut alıyor ya da yatırım yapıyor

Antalyaya tatile gelen ya konut alıyor..

Antalya'ya tatile gelen ya konut alıyor ya da yatırım yapıyor