14.4 C
Berlin
00:55 - 11/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
DÜNYA İsrail POLİTİKA

İsrail’de hükümeti kurma yetkisi Gantz’a verildi

İsrail’de hükümeti kurma yetkisi Gantz’a verildi

İsrail’de hükümeti kurmaya çalışan ilk isim, Mavi-Beyaz İttifakı lideri Gantz olacak.

İsrail’de hükümeti kurmaya çalışan ilk isim, Mavi-Beyaz İttifakı lideri Gantz olacak. İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, bugün Gantz ve rakibi Netanyahu ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, hükümeti kurma yetkisini Gantz’a verdi.

Mevcut Başbakan Benyamin Netanyahu ve Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz “acil görüşme” için Cumhurbaşkanlığına çağrıldı. Gantz’a hükümeti kurma yetkisi resmi olarak Pazartesi günü sunulacak.

Gantz’ın bugün, hükümeti kurmak için ihtiyaç duyduğu 61 milletvekilinin desteğini aldığı bildirilmişti. Mavi-Beyaz İttifakı’nın tüm 33 milletvekili, Ortak Arap Listesi Bloku’nun tüm 15 milletvekili ve Sol Partiler Birliği’nin 7 milletvekilinin 6’sı, Gantz’ı desteklediklerini bildirdi. Eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın partisi İsrail Evimiz’in 7 milletvekilinin verdiği destek belirleyici oldu.

Netanyahu’ya destek verenlerin sayısı ise 58’de kaldı.

İsrail’de koalisyon hükümeti kurabilmek için 120 sandalyeli Meclis’te 61 milletvekilinin desteğini almak gerekiyor.

İsrail’de geçen yıl biri 9 Nisan, diğeri de 17 Eylül’de olmak üzere iki erken seçim yapılmış ancak sağ ve sol blok koalisyon hükümetini kurmak için gerekli sayıya ulaşamamış bu nedenle 2 Mart’ta seçmenler bir yıl içinde üçüncü kez sandık başına gitmişti.

 

soL haber portalı tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla