Irkçılıkta Almanya zirvede

Irkçılıkta Almanya zirvede

ABONE OL
15:10 - 26/10/2023 15:10
Irkçılıkta Almanya zirvede
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Avrupa Birliği’nin (AB) 13 üye ülkede gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, siyahiler en çok Almanya’da ayrımcılığa maruz kalıyor.

Merkezi Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı‘nın (FRA) araştırmasında, Almanya’da siyahlara yönelik ırkçılık sorununun son 5 yılda önemli ölçüde arttığı belirlendi.

Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Polonya, Portekiz, İspanya ve İsveç gibi 13 AB üyesi ülkede, birinci ve ikinci nesil siyahi göçmenler arasında yapılan “Being Black in the EU (AB’de Siyah Olmak)” anketine katılan Afrika kökenli katılımcıların yüzde 76’sı son 5 yıl içinde Almanya’da kökenleri ve ten renkleri nedeniyle ırkçılık mağduru olduklarını söyledi.

Her üç kişiden yaklaşık ikisi ise (yüzde 65) son 12 ayda ırkçılığa maruz kaldığını ifade etti. FRA’nın raporunda, Avusturya’da yüzde 72 ile Almanya’ya benzer yüksek bir oranda ırkçılık saptanırken, Finlandiya yüzde 63’lük bir değerle üçüncü sırada yer aldı. Çalışma, son beş yıllık dönem için en düşük anket değerlerini Polonya (yüzde 20) ve İsveç (yüzde 25) için listeledi.

Ankete katılan 13 AB ülkesinde ortalama olarak, katılımcıların yüzde 45’i son beş yıl içinde kökenleri, ten renkleri veya dinleri nedeniyle ayrımcılığa uğradıklarını açıkladı. 2018’de yapılan bir önceki çalışmada bu oran yüzde 39 idi.

Irkçılığa en çok maruz kalan kitlenin, genç kadınlar, eğitimli insanlar ve dini kıyafet giyen kişiler olduğu belirtilirken, günlük yaşamın hangi alanlarında ayrımcılığa uğradıklarını hissettikleri sorulduğunda, katılımcıların çoğu (yüzde 34) iş ararken dezavantajlı hissettiklerini açıkladı. Yüzde 31’i ise iş yerinde ayrımcılığın hedefi olduklarını ifade etti.

Almanya’da son beş yıl içinde iş ararken ayrımcılığa uğradığını söyleyen siyahilerin oranı yüzde 56 olarak saptandı. Sadece Avusturya’da bu oran yüzde 59 ile daha yüksek olarak belirlendi. Konut arayışıyla ilgili olarak, Almanya’daki tüm katılımcıların yüzde 74’ü ayrımcı deneyimlerden bahsetti.

Raporun ortaya koyduğu verilerin “şok edici ve utanç verici” olduğunu vurgulayan FRA örgütünden yapılan açıklamada, AB’nin üye devletlerini “Afrika kökenli insanların da ırkçılık ve ayrımcılık olmaksızın haklarını kullanabilmelerini sağlamak” için tedbirler almaya çağırdı ve ayrımcılık ve ırkçılığa karşı caydırıcı cezalar konulmasını, kurum ya da makamlardaki ayrımcı uygulamaların engellenmesini talep etti.

2022’de 23 bin ırkçı suç saptandı

Alman hükümetinin ülkedeki ırkçılık vakalarıyla ilgili son verilerine göre, 2022’de aşırı sağcı, ırkçı, Yahudi düşmanı ve İslamofobik en az 23 bin 83 saldırı ve suç kayıtlara geçti.

2020’de 23 bin 604’e yükselerek rekora ulaşan aşırı sağcıların işlediği suç sayısı, 2021’de 21 bin 964 olarak belirlenmişti. Hükümetin raporunda, aşırı sağcıların 2022’de 1138 şiddet eylemi gerçekleştirdiği belirlenerek, camilere ve Müslümanlara karşı işlenen İslamofobik suç sayısı ise en az 569 olduğu duyuruldu.

Müslümanlara yönelik saldırılar kapsamında hakaret ve taciz gibi suçlar işlenirken, camilere de “mala zarar verilmesi” ve “duvarlara yazı yazılması” şeklinde saldırılar yaşanırken, olaylarda yaralanan kişilerin sayısı ise 25 olarak belirlendi.

Alman hükümetinin güncel verilerine göre, 2022’de Yahudi düşmanı toplam 2 bin 639 suç işlendi. Bunların 88’i antisemitik şiddet eylemi olarak kayıtlara geçerken, olaylarda toplam 31 kişi yaralandı.

Hükümetin verilerine göre 2022’de mülteci yurtlarına yönelik 121, doğrudan sığınmacılara ya da mültecilere yönelik 1248 saldırı gerçekleşti. Uzmanlar ırkçı ve İslamofobik saldırılar konusunda da çoğu kişinin şikayette bulunmaması nedeniyle birçok suçun kayda geçmediğini ve gerçek sayıların daha yüksek olabileceğini belirtiyor. Cem Dalaman/Berin

VOA tarafından geçilen Irkçılıkta Almanya zirvede haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Irkçılıkta Almanya zirvede haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Irkçılıkta Almanya zirvede haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.