İlk Türk astronot Alper Gezeravcı ve beraberindeki üç astronot Dünya’ya döndü

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı ve beraberindeki üç astronot Dünya’ya döndü

ABONE OL
16:51 - 09/02/2024 16:51
İlk Türk astronot Alper Gezeravcı ve beraberindeki üç astronot Dünya’ya döndü
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Türkiye’nin uzaya gönderdiği ilk astronotu Alper Gezeravcı ve özel uzay ve havacılık şirketi Axiom Space’in Ax-3 misyonunda yer alan üç astronot, Dünya’ya döndü.

Axiom Space’in sosyal medya platformu X üzerinden bildirdiğine göre Gezeravcı ve beraberindeki astronotlar Walter Villadei, Marcus Wandt ve misyonun komutanı Michael Lopez-Alegia’yı taşıyan Dragon uzay aracı, TSİ 16.36’da Florida eyaletinin Atlas Okyanusu kıyısına paraşütle iniş yaptı.

Dragon uzay aracının sahibi SpaceX, aracın dört ana paraşütünün başarıyla açıldığını X üzerinden paylaştığı video görüntüsüyle duyurdu.

Axiom Space’e ait Ax-3 misyonu, Florida’daki Kennedy Uzay Üssü’nden SpaceX’in Falcon 9 roketiyle 18 Ocak’ta uzaya fırlatılmıştı. Gezeravcı ve diğer üç astronotun Dünya’ya 3 Ocak Cumartesi günü dönmesi planlanıyordu.

Ancak Florida eyaleti açıklarında meteorolojik şartların elverişli olmaması nedeniyle astronotların Dünya’ya dönüşü iki kez ertelenmiş ve ekip, 7 Şubat’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılmıştı. Ax-3 ekibinin Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Dünya’ya yaptıkları geri dönüş yolculuğu 47 saat sürdü.

20 Ocak’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşan ekip, Dünya’ya dönüş tarihinin iki kez ertelenmesi nedeniyle istasyonda 18 tam gün geçirdi.

Gezeravcı ve diğer astronotlar, yaptıkları toplam 30 deneye ait malzemeler ve NASA donanımları dahil yaklaşık 250 kg ağırlığında kargo ile Dünya’ya döndü.

VOA tarafından geçilen İlk Türk astronot Alper Gezeravcı ve beraberindeki üç astronot Dünya’ya döndü haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. İlk Türk astronot Alper Gezeravcı ve beraberindeki üç astronot Dünya’ya döndü haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan İlk Türk astronot Alper Gezeravcı ve beraberindeki üç astronot Dünya’ya döndü haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
  • Necati

    Uzaya gidip gelen Astronotu dahi küçük görenlere diyorum ki uçak türbülansa girince korkudan altınıza kaçıracak durumdasınız. Astronot Alper Gezeravcıyı yürekten kutluyorum. Gençlere iyi bir örnek oldu. Gerisi benim için hikaye.

    Yanıtla
    +0
    -0