"İki Gözüm Ahmet” cephesinde sular durulmuyor

15.10.2020 00:46

İki Gözüm Ahmet” cephesinde sular durulmuyor: “Film yasaklı değil, kamuoyu kandırılıyor”. Geçtiğimiz hafta Almanya, Hollanda, Fransa başta olmak üzere 12 Avrupa ülkesinde 200 salonda gösterime giren ve ilk üç günde 10 bin izleyiciye ulaşan İKİ GÖZÜM AHMET” isimli film cephesinde sular durulmuyor.

"İki Gözüm Ahmet” cephesinde sular durulmuyor

"İki Gözüm Ahmet” cephesinde sular durulmuyor: “Film yasaklı değil, kamuoyu kandırılıyor”

Geçtiğimiz hafta Almanya, Hollanda, Fransa başta olmak üzere 12 Avrupa ülkesinde 200 salonda gösterime giren ve ilk üç günde 10 bin izleyiciye ulaşan "İKİ GÖZÜM AHMET” isimli film cephesinde sular durulmuyor.

Her gün farklı iddiaların ortaya atıldığı film ile ilgili bu kez de yönetmen ve yapımcılar konuştu. Ellerinde İstinaf Mahkemesi’nin( İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi)  , Asliye Hukuk Mahkemesi’nin almış olduğu kararı bozup, filmi özgürlüğüne kavuşturduğu karar ile basın mensuplarının karşısına çıkan Yapımcı Ömer Demiral, Filmimiz yasaklı değildir. Bazı çevrelerce kamuoyu kandırılmaya çalışılıyor” dedi.

Yönetmen Gani Rüzgar Şavata ve Hukuk Müşaviri Avukat Volkan Yolcu ile birlikte basın toplantısı yapan Demiral, “İki Gözüm Ahmet” isimli filmimiz Avrupa sinemalarında gösterime girmesinden sonra, bazı mecralarda tarafımız yine suçlanmakta ve asılsız ithamlara uğramaktadır. Bazı yayın organlarında söylenildiği gibi, filmimiz üzerinde hiçbir mahkeme tarafından bir durdurma kararı bulunmamaktadır. Başvurumuz üzerine İstinaf Mahkemesi, Asliye Hukuk Mahkemesi’nin almış olduğu kararı yerinde bulmayıp bozmuş ve film üzerindeki İhtiyati tedbir kararını kaldırmıştır. Yani söylenildiği gibi film, yasaklı değildir. Biz yasaların bize verdiği haklar çerçevesinde bir film çektik ve Avrupa’da izleyicisi ile buluşturduk. Ben şahsım adıma bu filme emek veren tüm Ahmet Kaya severlere teşekkür ediyorum. Filmiz de hiçbir telif ihlali bulunmamaktadır. Ve Avrupa’daki gurbetçilerimizin filme gösterdikleri yoğun ilginin sevincini yaşıyoruz. “ diye konuştu.

Film ofisinde yapılan toplantıda “Biz bu yola rahmetli Ahmet Kaya’nın abisi Mustafa Kaya ile birlikte yola çıktık. Bir hafta çekim yaptık, elimizde görüntüler var. Sonra Kaya ailesi arasında bir husumet yaşanılmasın diye bu görüntüleri kullanmadık” diye konuşan filmin yönetmeni Gani Rüzgar Şavata, Gülten Kaya’ya defalarca gittiklerini, Gülten Kaya’nın “ Zaman değil daha sonra çekeriz. Gani’ciğim” dediğini belirterek sözlerine şöyle devam etti

“Hatta yönetmen olarak rahmetlinin Basın Yayın mezunu kızı Melis’in olmasını dahi konuştuk. Ama ne hikmetse Gülten hanım vaz geçti, bana Ahmet Kaya ismini söz ve müzikleri kendilerine ait olan eserleri kullanmadan çekebilirsin diyerek bizimle bağını kopardı. Biz Gülten hanım ve çocuklarını bu filmde işlemedik. O geceyi, MGD gecesinde yaşanılanları beyaz perdeye taşıdık. Bizim amacımız para değil, benim de hemşerim olan O büyük üstada vefa borcumuzu ödemek.”

Filmin Hukuk Danışmanı Avukat Volkan Yolcu, toplantıda, “Öyle söylenildiği gibi bir yasak yoktur. Eve,  Asliye Mahkemesi bir ihtiyati tedbir kararı aldı. Lakin bir üst mahkeme olan İstanbul Bölge Hukuk Mahkemesi bu kararı ortadan kaldırdı. Bizde eser işletmemizi aldık. Film Türkiye’de Panda mi sürecinden dolayı salonların kapalı olmasından girmedi. 27 Kasım 2020 tarihin de ülkemizde izleyicisi ile buluşacak. Öyle söylenildiği gibi mal kaçırma izinsiz gösterim yoktur. Elimizde eser işletme ve BAM ( İstinaf Mahkemesi) kararı bulunmaktadır. Bu asılsız haberleri kamuoyuna yayanlarla da hukuksal anlamda görüşeceğiz. “ diyerek İki Gözüm Ahmet filminin yasaklı olmadığını açıkladı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü”

TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Erme..

TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü”
FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya Etkileri

FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya..

FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya Etkileri
Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95.811, Can kayıbı 138

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95...

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95.811, Can kayıbı 138
Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba Karanlıkta

Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba ..

Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba Karanlıkta

"İran'ın SİHA Saldırısında Ölü Sayısı ..

"İran'ın SİHA Saldırısında Ölü Sayısı Yükseliyor"
ABD'li Yetkili Türk Bankaların MIR'den Çıkışını Yorumladı 

ABD'li Yetkili Türk Bankaların MIR'den..

ABD'li Yetkili Türk Bankaların MIR'den Çıkışını Yorumladı