LVM Fikret Odağ

İbrahim Vurelli için karar günü

02.01.2021 14:22

2021 yılına ayak bastığımız yeni yılın ilk günlerinde, Ocak ayının 20’sinde Hamburg Eyalet üst iş mahkemesinde durumuyla ilgili karar verilecek olan İbrahim…

İbrahim Vurelli için karar günü

2021 yılına ayak bastığımız yeni yılın ilk günlerinde, Ocak ayının 20’sinde Hamburg Eyalet üst iş mahkemesinde durumuyla ilgili karar verilecek olan İbrahim Vurelli, umutla pozitif bir karar çıkacağını bekliyor.

29 yıl Hamburger Hochbahn’da otobüs şoförü ve işyeri temsilcisi olarak görev yapan Kayserili İbrahim Vurelli, tam bir çıkmaza ve hikâyeye dönüşen iş konumuyla ilgili sürecin mahkemenin vereceği olumlu karar ile çözüleceğine ve mağduriyetinin giderileceğini inanıyor.

22 yıldır aralıksız olarak işçi temsilcisi olarak görev yapan İbrahim Vurelli, 2019 yılının mayıs ayında iş arkadaşına fiziki şiddet uyguladığı gerekçesiyle hem işyerine hem de polise şikâyet edildi. Vurelli’nin ifadesine göre, savcılık bu konuda takipsizlik kararı verir.

23 Mayıs günü iş arkadaşıyla girdiği sözlü tartışmadan sonra iş arkadaşına fiziksel şiddet uyguladığı gerekçesiyle 5 Haziran 2019 tarihinde hemen çıkışı uygulanmak üzere işyeri temsilciliğine onaya sunulur. İşyeri temsilciği önüne sunulan çıkış kararını onaylamaz.

ADETA HİKAYEYE DÖNEN ÇIKIŞ ÖYKÜSÜ

İşyeri temsilciliğinden çıkış kararını onay alamayan işveren 22.07.2019 tarihinde çıkış kararı almak üzere mahkemeye başvurur. Mahkeme konuyla ilgili olarak 30 Ekim 2019 tarihinde davanın görülmesine ve konuyla ilgili şahitlerin dinlenmesine karar verir.

Bunun üzerine işveren 25. Eylül 2019 tarihinde ikinci kez çıkış kararı vererek, kararı işyeri temsilciğinin onayına sunar. İşyeri temsilciliği bu kez önüne sunulan çıkış kararını oy çokluğuyla onaylar ve mahkemenin şahitlerin dinlenme kararı beklenmeden çıkış kararı uygulamaya konulur.

26 Eylül 2019 tarihinden itibaren işsiz kalan İbrahim Vurelli karara yasal haklarını kullanarak itiraz eder.

KARARA MAHKEMEYE BAŞVURARAK İTİRAZ ETTİ

Aylardır işsiz kalan İbrahim Vurelli, 29 yıl hizmet verdiği firmasının çıkış kararını mahkemeye taşımaya karar verir. 19 Şubat 2020 Çarşamba günü yapılan oturumda konuyu görüşen mahkeme, işverenin çıkış verme kararını haksız bularak onaylamaz. Böylece de aylardır bu konuda uğraş veren İbrahim Vurelli’ye tekrar firmasına dönüp çalışma yolu açılmış olur. Sonunda hak tecelli ederek haksız işten çıkarma mahkemeden döner.

Mahkeme usül hatası yapıldığı gerekçesiyle işten çıkartma kararını bozar ve mağdurun tekrar işe dönmesine karar verir. İbrahim Vurelli büyük bir sevinçle yaklaşık 5 ay aradan sonra tekrar işine geri döner.

Bu karara işveren yasal hakkını kullanarak bir üst mahkemeye başvurarak itiraz eder. İtiraz 30. Eylül. 2020’de görüşülür. Üst mahkeme iş mahkemesinin verdiği usül yönünden bozma kararını bu kez bozar. Çıkış kararının şahitlerin dinlenmesi sonucu sil baştan tekrar 20 Ocak 2021 tarihinde mahkemede görüşülmesine karar verir.

1981 yılında 11 yaşında iken ailesinin yanına geldiği Almanya’nın Hamburg şehrinde meslek eğitimini aldıktan sonra, ilk olarak iş hayatına Hamburger Hochbahn’da başlayan ve tam 29 yıldır otobüs şoförü olarak çalışan, 22 yıldır da işyeri temsilcisi olarak çalışıp iş arkadaşlarının yasal haklarını işyerinde savunan İbrahim Vurelli yaşanan tüm bu gelişmelere bir türlü anlam veremez.

Mahkemenin önümüzdeki günlerde vereceği kesin karara kadar da İbrahim Vurelli, başta izin ve diğer sosyal haklarından mahrum olarak işine bugün hala devam etmekte ve işyeri temsilcilik görevini de sürdürmektedir.

“HAKSIZLIĞA UĞRADIM, İŞİMİ TEKRAR GERİ İSTİYORUM”

51 yaşında evli ve dört çocuk sahibi olan ve zaman zaman da iş mahkemelerinde fahri olarak hâkim yardımcısı olarak da görev yapan İbrahim Vurelli, “Haksızlığa uğradım. Mağdurum ve her türlü sosyal iş haklarımdan yoksun olarak sadece çalıştığım sürede temel olarak belirlenen aylığımı alarak ailece yaşamımızı güç koşullarda sürdürmeye çalışıyorum.

Bana yüklenen suçlamayla ilgili hiçbir şahit mevcut değildir. İşyeri 2016 yılından bu yana bana sistematik olarak mobbing uygulamakta. Sanırım bu konuda işyerindeki arkadaşlara sürekli olarak yasal hakları konusunda yardımcı olmaya çalışmam işvereni rahatsız etti.

Ben mahkemeden kesin olarak beni tekrar işe almasını ve sosyal haklarımı (bugüne kadar birikmiş olan) birlikte iade etmesini talep ediyorum. Ben iş kanunlarını bilen ve fahri olaraktan iş mahkemelerinde hâkim yardımcısı olarak katılan bir kişiyim. Kanunlara aykırı hiçbir şey yapmam söz konusu olamaz. 20 Ocaktaki mahkeme günü benim geleceğimi belirleyecektir. Mahkemeden olumlu bir karar çıkacağına kesinlikle inanıyorum” dedi.

 

 

#

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler