HDP’lilerin yargılandığı davadan çıkan cezalar onandı, karar protesto edildi

HDP’lilerin yargılandığı davadan çıkan cezalar onandı, karar protesto edildi

ABONE OL
22:10 - 30/05/2024 22:10
HDP’lilerin yargılandığı davadan çıkan cezalar onandı, karar protesto edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Gaziantep’te 2019 ve 2020 yıllarında Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik şafak operasyonlarında gözaltına alınan 100 kişiden, yargılamaları devam eden 58 kişiye verilen toplam 400 yıla yakın hapis cezası istinaf mahkemesi tarafından onandı.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından 28 Mayıs’ta onanan karar, Gaziantep Adliyesi önünde ceza alanlar ve DEM Parti yöneticileri tarafından protesto edildi.

Aralarında partililerin yanısıra sivil toplum kuruluşu üyeleri, aktivist ve öğrencilerin de bulunduğu 100 kişi Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı.

600 klasörden oluşan mahkeme dosyasında, “Örgüt Üyeliği ve Örgüt Propagandası’’ suçlarından yargılanan 58 kişiye verilen hapis cezası Yargıtay’a taşınmıştı.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği yönetici ve üyelerinin de katıldığı basın açıklamasında verilen kararın “hukuksuz olduğu” öne sürüldü.

“Karar hukuka aykırıdır, dosyayı yargıtaya taşıyacağız”

Basın açıklaması sonrası VOA Türkçe’ye konuşan Özgürlükçü Hukukçular Derneği Gaziantep Şube Başkanı Yusuf Kartal, ceza alan kişilerin faaliyetlerinin tamamen siyasi parti çalışmaları faaliyeti olduğunu söyleyerek, kararın “hukuka uygun olmadığını” savundu.

Kararın bozulması için dosyayı Yargıtay’a taşıyacaklarını belirten Kartal, bütün siyasi çalışmaların, parti içerisinde yapılan toplantıların, basın açıklamaları ve yürüyüşlerin kriminalize edilerek ve örgüt faaliyeti çerçevesinde değerlendirilerek, cezalandırma yoluna gidildiğini söyledi.

Kartal, “600 klasörlük dosya istinafa gittiğinden bu yana herhangi bir harici soruşturma yapılmadan 2 gün önce birçok müvekkilimiz hakkında onama kararı verildi. Gerekçe olarak herhangi bir karar yazılmadan sadece ‘söz konusu karar hukuka uygundur, onadık’ denildi. Biz ÖHD olarak belirtmek istiyoruz ki müvekkillerimizin hak arama mücadelesine desteğimizi asla bırakmayacağız” dedi.

“Yeniden yargılanmak istiyoruz”

Dosyada yargılanan ve ceza alan HDP’liler Gaziantep Adliyesi önündeki protesto sonrası VOA Türkçe‘ye konuştu.

Karara karşı, Gaziantep Adliyesi önünde protesto düzenlendi.

Siyasi bir soykırımla karşı karşıya olduğunu savunan emekli öğretmen Atiye Okay, “Partimizin tüzüğünün okuduk beğendik ve destek sunduk. Bizim partimizdeki arkadaşlarımız Meclis’te başkanlık yapıyor. Eğer parti çalışmaları yasal değilse bu parti neden var. Yargıtay ciddi bir şekilde dosyaları incelemeli ve bu kararı bozmalıdır. Bizim yeniden yargılanmamamız lazım. Dosyadaki hiç kimse örgüt üyesi değil. Bu resmen iftiradır. Bu sonucu kabul etmiyoruz’ ’dedi.

Dosyada en yüksek ceza alanlardan biri olan eski HDP Gaziantep Eş Başkanı Musa Aydın da verilen cezanın hukuka aykırı olduğunu savundu.

Aydın, “Bize verilen bu ceza tamamen siyasi faaliyetlerimden dolayı verildi. Yargının tamamen Ak Parti hükümetinin birer müdürlükleri haline gelmiş olduğu bir dönemi yaşamaktayız. Bu ülkede demokratik özgür bir siyaset yapmaktan ziyade AKP hükümetine boyun eğmek, itaat etmek sistemi yaratmak için bize verilen bir mesaj olduğunu biz biliyoruz. Biz hiçbir zaman boyun eğmedik, eğmeyeceğiz” diye konuştu.

VOA tarafından geçilen HDP’lilerin yargılandığı davadan çıkan cezalar onandı, karar protesto edildi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. HDP’lilerin yargılandığı davadan çıkan cezalar onandı, karar protesto edildi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan HDP’lilerin yargılandığı davadan çıkan cezalar onandı, karar protesto edildi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.