HDB Berlin yeni yönetimini seçti

26.02.2020 19:24

1973 yılında kurulan Türkiye dışında kurulan ilk sosyal demokrat kuruluş HDB Berlin, 23 Şubat 2020 Pazar günü Genel Kurulunu yaptı. Genel Kurulda…

HDB Berlin yeni yönetimini seçti

1973 yılında kurulan Türkiye dışında kurulan ilk sosyal demokrat kuruluş HDB Berlin, 23 Şubat 2020 Pazar günü Genel Kurulunu yaptı. Genel Kurulda HDB’nin son iki yıldaki çalışmaları, politik gelişmeler değerlendirildi ve yeni yönetim kurulu seçildi. Gelecek yıllara yönelik çalışma öncelikleri belirlendi.

HDB Genel Kurulunda, Almanya’da “Göçmenlere toplumsal yaşamın her alanında eşit haklar” ve „ ırkçılık ve her türlü ayrımcılıkla mücadele “konularındaki çalışmaların bundan sonra da ödünsüz sürdürülmesi kararlaştırıldı. Bugüne kadar olduğu gibi “Çifte vatandaşlık”, “Yerel seçimlere katılım hakkı”, “vizenin kaldırılması”, “okullarda Türkçe öğretimi”, “kamu işyerlerinde göçmenler ve kota uygulanması”, “eğitimdeki sorunlarının çözümü” konularında çalışmaların sürdürülmesi gerektiği belirtildi.

Almanya’nın Hanau kentindeki göçmenlere yönelik faşist katliam, faşist ve ırkçı hareketlerin artan saldırganlığı üzerinde duruldu. Bu tehlikeli gelişmenin durdurulması için tüm politik ve toplumsal kuruluşların kararlı ve inandırıcı tavır koyması ve güvenlik güçlerinin caydırıcı olması gerektiği belirtildi. Bunun için de özellikle güvenlik, ihtibarat ve askeri güçlerin içinde ciddi örgütlenme içine girmiş ırkçı-faşist gruplara yaptırım uygulanması istendi.

Sorun ırkçı AfD partisinin federal meclise girmesiyle yeni boyut kazandı. AfD’nin meclis kürsülerindeki ırkçı ve saldırgan üslubu sokaktaki saldırılara zemin hazırlıyor. Ana akım büyük partilerin hala demokrasiyi ve azınlıkları koruyacak sağlıklı stratejiler oluşturmadıkları ve bu konuları hafife aldıkları için sert eleştiriler getirildi. HDB olarak ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele için iş birliklerinin sürdürülmesi ve çalışmaların yoğunlaştırılması kararlaştırıldı.

1977 yılında kurulan Avrupa’daki sosyal demokratların üst örgütü HDF - Sosyaldemokrat Halk Dernekleri Federasyonu çatısı altındaki çalışmalar bu dönemde de  aktif bir şekilde sürdürüldü. HDF’nin İstanbul’da SODEV ve Maltepe Belediyesi ile birlikte düzenlediği ve geniş katılımla gerçekleştirilen başarılı “Göç ve Siyaset Kurultayı” değerlendirildi.

HDB Genel Kurulu'nda Türkiye’deki güncel politik durum ele alındı. Muhalefete yönelik baskının yanında saray düzeni kurulmasından duyulan kaygı dile getirildi. İktidarın her türlü demokratik ve anayasal denetimin dışında otoriter yönetim anlayışı eleştirildi. Bu sorumsuz politikalarla Türkiye'yi özellikle Suriye ve Libya’daki iç savaşın tarafı yapıldığı belirtildi. Türk ordusunun İslamcı kuruluşların kalkanı yapılması eleştirildi. Mezhepçi politikaların bırakılarak bölgeye şiddet olmaksızın barış getirilmesi istendi. Türkiye’de demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkesinden taviz verilmemesi ve siyasette şiddete karşı tavır alınması konularının altı çizildi.

Genel Kurulda yapılan seçimlerde Yönetim Kurulu şu şekilde belirlendi:

Başkan: Ahmet İyidirli

Başkan Yardımcısı: Nazmiye Şenyuva

Sayman: Necip Erman

Genel Sekreter: Melih Şengölge

Üyeler: Gül Ataseven-Özen, Sevda Boyracı, Birsen Işık, Emine Tekçe

Mali Denetim Kuruluna ise Gülendam Sönmez ve Mümtaz Ergün seçildiler.

 

 

Yorumlar