LVM Fikret Odağ

Hamburglu H. A’nın bir garip pozitif-negatif test hikâyesi

17.11.2020 22:13

Yıllarca Almanya’da çalışan ve emekli olan H.A. yılın bir kısmını Bursa’da bir kısmını ise çocuklarının yaşadığı Almanya’da geçiriyor. Bir süredir Bursa’da olan…

Hamburglu H. A’nın bir garip pozitif-negatif test hikâyesi

Yıllarca Almanya’da çalışan ve emekli olan H.A. yılın bir kısmını Bursa’da bir kısmını ise çocuklarının yaşadığı Almanya’da geçiriyor. Bir süredir Bursa’da olan H.A. Almanya’ya dönmek üzere daha önceden 11 Kasım’a bilet alıyor.

ORDAN, ORAYA KOŞTURMACA BAŞLIYOR!

Bilindiği üzere şu sıralar kovid-19 salgın sürecini yoğun. Olarak yaşıyoruz.!  Yurt dışına çıkışlarda PCR testi isteniyor. H. A’ya Almanya’dan arkadaşları “Özel hastanelerden alınan raporlar kabul edilmiyor.  Devlet hastanelerinden alman gerekiyor” deyince o da 9 Kasım Pazartesi günü Bursa Şehir Hastanesi’ne gidiyor.

Tansiyon hastası olan H.A, Şehir Hastanesi de kovid-19 vakalarıyla dolu olduğunu görünce geriliyor, tansiyonu çıkıyor, başı ağrıyor.

Doktora başvuruyor; yurt dışına çıkmak için PCR testi yapmak istediğini söylüyor, bir şikâyeti olup olmadığını soruyorlar. Yüksek tansiyon hastası olduğunu, başının ağrıdığını söylüyor.

GURBETÇİLERİN RAPORU DEVLETTEN DEĞİL ÖZELDEN!

Ama bu arada hastanede kendisine yapılan PCR testinin yurt dışına çıkışlar için geçerli olmadığı, dolayısıyla da yurt dışına çıkış için rapor verilemeyeceği de söyleniyor. Pek çok yere gidip yetkililere soruyor, hepsi de aynı şeyi söylüyor.

Aslında devlet ya da özel hastane ayrımı yapılmaması gerekiyor. Bu uygulamaya muhtemelen özel hastanelere para kazandırmak için değil, devlet hastanelerindeki yoğunluk nedeniyle gidilmiştir.

H.A. 10.30’da hastaneden ayrılıyor…

Eve gidince tansiyonu normalleşiyor, başının ağrısı da geçiyor. Başkaca herhangi bir şikâyeti olmadığından negatif çıkacağını düşünüyor ve Şehir Hastanesi’nden yurt dışı çıkış raporu verilmediğinden Almanya’ya gidişini garantilemek için 10 Kasım sabahı erkenden bir özel hastaneye gidip yeniden PCR testi yaptırıyor.

ŞEHİR HASTANESİ’NDE POZİTİF ÇIKIYOR!

H.A. “Özel hastanede testi yaptırdıktan sonra uçak biletini almak için firmaya gittim. Görevli test sonucu olmadan bileti kesemeyeceğini söyledi. E-nabızdan bakamadım. Buradaki telefonumda kayıtlı değil.  Almanya telefonum her yerde çalışmıyor. 199’u aradık, pozitif çıktığımı ve seyahat yasaklı olduğumu öğrendim. Şoke oldum. Biletimi alamadım. Sonra bir kafeteryadan wifi’ye bağlanıp e-nabız’a baktım; orada da pozitifti.

Bursa Şehir Hastanesi laboratuvar raporuna göre; 9 Kasım 2020’de saat 11.55’te alınan örneğin numune ve laboratuvar kabulü ile aynı gün saat 18.16’da sonuç ise 10 Kasım saat 07.46’da alınmış ve POZİTİF!..

Bursa’da saygın bir özel hastanenin laboratuvar raporuna göre ise 10 Kasım 09.28’de alınan numune PCR testine tabi tutuluyor ve sonuç 17.48’de negatif çıkıyor…

H.A Yurt dışına çıkışta geçerli olmayan testine göre pozitif; geçerli olan teste göre ise negatif?!..

SEN HASTASIN, TAŞIYICISIN!

H.A sonrasındaki sürece dair şunları anlatıyor, “Filyasyon ekibi 10 Kasım akşamı aradı. Durumu anlattım, özel hastanede yaptırdığım testin negatif olduğunu söyledim. Biz notu aldık. Durumu Şehir Hastanesi’ne bildirip karantinayı kaldırın’ denildi. Ben raporlarımı aldım, 11 Kasım sabahı bir arkadaşımla birlikte Şehir Hastanesi’ne gittim. Beni oradan oraya gönderdiler. Hasta Hakları’na gönderdiler. Kovid-19 Masası varmış, oraya yönlendirdiler. Hepsi de ‘Biz bir şey yapamayız’ dedi.

Oradan oraya gönderilip durdum. Bir yetkiliye ulaşmak istedim. Başhekim yardımcısına götürdüler, yerinde yoktu. Sesimi yükseltince bir yetkiliye yönlendirdiler. Başhekim ya da müdür yardımcısıydı.  4 gün sonra hasta olabileceğimi, belirtinin sonradan çıkacağını söyleyerek ‘Siz hastasınız, taşıyıcısınız’ dedi. Test sonucu çıkmadan neden ilaç verdiklerini, gereksiz masrafa girildiğini sordum; ‘Yanlış yapılmış, bu konuda talimat vereceğiz’ dedi. İlaçları da kullanmaya başlamamı söyledi.

“ÇOK TEDİRGİNİM!”

H.A’nın karantinası iptal edilmiyor. Ancak 11 Kasım’da ziyarete gelen filyasyon ekibi ise ilaçları belirtiler olursa kullanmaya başlamasını öneriyor.

H.A “Çok tedirginim. Şehir Hastanesi’nde hastasın denilince yanımdaki arkadaş da çok tedirgin oldu. İkimizin de tansiyonu çıktı korkudan. Kendimizi dinleyip duruyoruz. Aslında araştırmam gerekiyordu. Başkasının lafıyla hareket ettim. Bu noktada suç bende. Almanya’da yaşayan dostlarımı bu konuda dikkatli davranmaya davet ediyorum. Benim yaşadıklarımdan ders çıkartsınlar. Benim yaşadığım mağduriyeti yaşamasınlar.” diyerek sözlerini noktaladı.

#

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler