Hamburg'dan Boğaziçi Öğrencilerine Destek Gösterisi

07.02.2021 16:08

Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına tepki gösteren Boğaziçi eylemcilerine bir destek de Almanya’nın liman kenti Hamburg’dan geldi. Hamburg’un…

Hamburg'dan Boğaziçi Öğrencilerine Destek Gösterisi

Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına tepki gösteren Boğaziçi eylemcilerine bir destek de Almanya’nın liman kenti Hamburg’dan geldi.

Hamburg’un Hauptbahnhof merkezinde Hachmannplatz'da önünde soğuk hava koşullarına rağmen, Alevi dernek temsilcilerinin çağrısıyla ve demokratik güç birliği platformunun destek verdiği etkinlikte bir araya gelen protestocular, Boğaziçi öğrencileriyle dayanışma gösterisinde bulundular.

150 kişiye yakın göstericinin Merkez istasyon önünde, sosyal mesafe ve maske kurallarına uyarak katıldığı etkinlikte, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protestolarla ilgili konuşmalar yapıldı.

"DAYANIŞMAYI HAMBURG’DA YÜKSELTMEK İSTİYORUZ"

Avukat Mahmut Erdem'in koordine ve sunumuyla gerçekleşen mitingde, Hamburg Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir, Hamburg Alevi Dernekleri adına Seval Ünlü, Sol parti adına Kadriye Baksi, Demokratik Güç Birliği Hamburg adına Esra Taş, AABF adına Baykal Arslanboğa ve Uluslararası Birlik platformu adına Jürgen Bader birer konuşma yaptılar.  Yapılan konuşmalarda, Boğaziçi Üniversitesi'ne yapılan atamanın akademik özgürlüklere saldırı olduğunu savunan göstericiler, "bu tepeden inme kararla üniversitelerin, kendilerini yönetmesi adına geriye ne kaldıysa sonlandırıldığı" vurgusu yapıldı.

Konuşmacılar anti demokratik atamayla Akademide özgürlüğün ve demokrasinin bitirildiğini ve en sıcak dayanışma duygularıyla Boğaziçi Öğrencilerinin yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini dile getirerek önümüzdeki günlerde de destek eylemlerinin süreceğini açıkladılar.  Mitingde ayrıca şair Hüseyin Ertuğrul’da Ahmet Arif'ten, Nazım Hikmet'e kadar ünlü şairlerin şiirlerinden bölümleri kendine has yorumuyla seslendirdi.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Türkiye'de Aşılama Oranı En Yüksek İl Edirne

Türkiyede Aşılama Oranı En Yüksek İl E..

Türkiye'de Aşılama Oranı En Yüksek İl Edirne
COVID-19 Sanılandan Daha Erken Yayılmaya Başlamış Olabilir

COVID19 Sanılandan Daha Erken Yayılmay..

COVID-19 Sanılandan Daha Erken Yayılmaya Başlamış Olabilir
AB'den Rusya'ya Ret Macaristan'a

AB'den Rusya'ya Ret Macaristan'a "Ülti..

AB'den Rusya'ya Ret Macaristan'a "Ültimatom" 
Katarlılara Türkiye'de Sınavsız Üniversite Tartışması

Katarlılara Türkiyede Sınavsız Ünivers..

Katarlılara Türkiye'de Sınavsız Üniversite Tartışması

"Pandemi Hak ve Özgürlükleri Geriye Gö..

"Pandemi Hak ve Özgürlükleri Geriye Götürdü"