Hamburg Türk Basın Birliği’nden Deniz Yücel`e tepki

17.04.2020 23:14

Gazeteci Deniz Yücel'in, pazartesi günü Die Welt Gazetesinde yayınlanan, 'Mehr als Erdogan's Kettenhund', 'Erdoğan'ın tasmalı köpeğinden daha fazlası' başlıklı kaleme aldığı ve…

Hamburg Türk Basın Birliği’nden Deniz Yücel`e tepki

Gazeteci Deniz Yücel'in, pazartesi günü Die Welt Gazetesinde yayınlanan, 'Mehr als Erdogan's Kettenhund', 'Erdoğan'ın tasmalı köpeğinden daha fazlası' başlıklı kaleme aldığı ve Türkiye'deki sokağa çıkma yasağı sonrası yaşananları değerlendirdiği makalede kullandığı hakaret edici üslup ve gazetecilik etiği ile bağdaşmayan yaklaşımları nedeniyle, Hamburg Türk Basın Birliği, (HTBB) Die Welt gazetesine bir kınama yazısı gönderdi.

Hamburg Türk Basın Birliği başkanı Emin Sağlık imzasıyla, Die Welt gazetesi ve Deniz Yücel’e gönderilen basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi.

BASIN AÇIKLAMASI

13 Nisan 2020 tarihinde Die Welt gazetesinin İnternet sitesinde Deniz Yücel imzası ile yayınlanan haberde kullanılan “Erdoğan Kettenhund und seine Drei-Stunden-Rücktritt” başlığını son derece çirkin buluyoruz ve basın yayın ahlakına da uygun olmadığı görüşündeyiz.

Elbette her gazete ve gazetecinin konulara, gelişmelere ve kişilere eleştirel yaklaşma ve eleştirel haber yapma hakkı vardır. Fakat milyonlarca Türk kökenli insanın yaşadığı Almanya’da Die Welt gibi deneyimli bir gazetenin Türkiye Cumhuriyeti devletinin en üst makamlarında görev yapan kişiler ile ilgili Türkçe karşılığı “Tasmalı köpek” veya Zincirli köpek” anlamlarına gelen benzetmelerde bulunması iki ülke arasındaki dostluğa hizmet etmediği gibi, burada yaşayan milyonlarca Türk kökenli vatandaşlarımızı da son derece rahatsız etmektedir.

Bu bakımdan toplumlarımızın ve iki ülke dostluğunu bozabilecek bu haber başlığı alsa kabul edilemez.

Hamburg Türk Basın Birliği (HTBB) Yönetim Kurulu olarak, Deniz Yücel gibi deneyimli bir gazetecinin düşüncelerini hakaret içerikli bir haber başlığı ile dile getirmesini bir kez daha kınıyor, Almanya’da yaşayan Türklerden özür dilemesini bekliyoruz.

Saygılarımızla

Hamburg Türk Basın Birliği Yönetim Kurulu adına

Başkan Emin Sağlık

 DENiZ YÜCEL'iN YAPTIĞI ÇİRKİN BENZETME IRKÇILARIN EKMEĞİNE YAĞ SÜRER!

Bazı çevreler, Deniz Yücel’in gazetecilik ilke ve prensipleriyle bağdaşmayan bu yaptığı çirkin benzetmenin, Almanya’da yaşayan ve zaman zaman, adeta günah keçisi haline getirilmek istenen Türklere karşı, ırkçı ve neo Nazilere malzeme sağlayacağı ve onların ekmeğine yağ süreceği belirtildi.

Ayrıca bu tür yaklaşımların, Almanya’da yaşayan Türkiyelilerin ve Alman yerli halkı arasında sağduyuya dayanan birlikte yaşam kültürünü, olumsuz yönde etkileyeceği açıklandı.

Hamburg Türk Basın Birliği daha önceki dönemlerde defalarca yaptığı açıklamalarda, gazetecilerin düşüncelerinden ve yaptıkları haberlerden dolayı yargılanmalarını ve hapis cezalarına çarptırılmalarını kınayan açıklamalarda bulunmuştu.

ha-ber.com/Ali Akdemir/Hamburg

Yorumlar