Hamburg Sağlık Dairesi uyarıyor

23.07.2020 15:10

Değerli vatandaşlarımız, Hamburg Sağlık Dairesi’nin bir uyarısını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz gibi, Almanya’nın korona salgını nedeniyle açıkladığı ‘riskli ülkeler’ listesinde yer alan…

Hamburg Sağlık Dairesi uyarıyor

Değerli vatandaşlarımız,

Hamburg Sağlık Dairesi’nin bir uyarısını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz gibi, Almanya’nın korona salgını nedeniyle açıkladığı ‘riskli ülkeler’ listesinde yer alan 130 ülke arasında maalesef Türkiye de yer alıyor. Yüksek salgın riski göz önüne alınarak belirlenen risk bölgelerinden hava, kara veya deniz yoluyla Almanya’ya giriş yapanların, bağlı bulundukları bölgelerdeki sağlık kuruluşlarına başvurarak ülkeye giriş yaptıklarını beyan etmeleri gerekiyor. Sağlık daireleri zaten bu bilgilere uluslararası yasalar çerçevesinde kendisi de ulaşabiliyor. “Riskli ülkeler” listesindeki ülkelerden gelenlerin eğer ellerinde negatif testleri yoksa 14 gün karantinada kalmaları ve ev ahalisi dışında kimseyle görüşmemeleri gerekiyor. Veya geldikten sonra eğer doktor yönlendirmesi yoksa kendileri ücretini ödemek kaydıyla test yaptırıp sonuçlarını sağlık dairesi yetkilileriyle paylaşmaları gerekiyor. Kurallara uyulmaması durumunda 500 ila 10 bin avro arası cezalar kesilebiliyor. Almanya, Avrupa Birliği (AB) ülkesi olmayan bazı ülkelerde yapılan testleri veya internet üzerinden yaptırılan testleri kabul etmeyebiliyor. Bu konuda Hamburg’da Alman Kızılhaç Örgütü (DRK) önemli bir adım atarak kişilere masraflarını kendileri ödemeleri kaydıyla korona testi hizmeti sunuyor. 93 avro tutarındaki bu test için 040 554 449 222 numaralı telefondan randevu almanız gerekiyor. DRK’nın mobil hizmeti, evinize gelerek testinizi yapıyor ve test sonuçlarına 1-2 gün içinde ‘QR Kodu’ uygulaması üzerinden online olarak ya da ‘Coronawarn App’ uygulaması üzerinden ulaşılabiliyor. Hamburg’da okulların 6 Ağustos’ta açılacağını hatırlatarak buna göre önlemlerinizi almanızı tavsiye ediyorum. Zira riskli ülkelerden birinde tatil yapıyorsanız ve elinizde negatif testiniz yoksa veya bulunduğunuz ülkede yaptırdığınız test burada kabul edilmezse 14 gün karantina ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu hem sizin iş yaşamınızı hem de çocuklarınızın okulunu olumsuz etkileyebilir. Çocuklarınızın okula vaktinde başlamaması durumunda velilerin maddi cezalara tabi tutulduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum. Şunun altını çizmek istiyorum: Amacım kesinlikle sizleri huzursuz etmek veya tatile gitmek istediğiniz ülkeden sizleri caydırmak değildir. Gönül ister ki hepimiz huzur içinde en güzel yerlerde, Türkiye’de, ülkemizde tatil yapabilelim. Fakat salgın riski ve bunun sonrasındaki sağlık risklerini, kurallara uyulmaması durumunda maddi yaptırımları dikkate alarak mağduriyetlerin önlenmesine yardımcı olmayı görev addediyorum.

Hamburg’daki son korona vaka sayıları hakkında da size kısaca bilgi vermek istiyorum:

Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) 22 Temmuz verilerine göre Hamburg’da bir hafta içinde 100 bin kişi başına yeni 0,9 yeni enfeksiyon vakasıyla, senatonun kısıtlamaları artırma kararı alacağı 50 yeni vaka sınırının çok altında kaldı. Bugüne kadar Hamburg’da 5 bin 243 kişinin korona test sonuçlarının pozitif çıktığı ve bunlardan 4 bin 900’ünün iyileştiği açıklandı. Hamburg’da 7’si yoğun bakımda olmak üzere toplam 16 kişi halen hastanelerde tedavi görüyor. Eppendorf Üniversite Kliniği Adli Tıp Enstitüsü’nün açıklamalarına göre bugüne kadar Hamburg’da virüs kaynaklı ölenlerin sayısı 231. Hamburg’da alışveriş merkezleri, resmi daireler, toplu taşıma araçları gibi kapalı alanlarda maske zorunluluğu devam ederken düğün salonları, restoranlar, aileler arasında buluşmalar gibi toplu görüşmelere yönelik kontrollü gevşemeler özellikle işletmecilere az da olsa rahat bir nefes aldırdı.

Saygılarımla

Barış Öneş

Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili (SPD)

 

 

 

 

 

Yorumlar