Google rotasını takip ederek çöken köprüden geçerken ölen sürücünün ailesi şirkete dava açtı

Google rotasını takip ederek çöken köprüden geçerken ölen sürücünün ailesi şirkete dava açtı

ABONE OL
18:36 - 21/09/2023 18:36
Google rotasını takip ederek çöken köprüden geçerken ölen sürücünün ailesi şirkete dava açtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde Google haritasının çizdiği rotayı takip ederek uzun süre önce çökmüş bir köprüden geçerken hayatını kaybeden bir sürücünün ailesi şirkete dava açtı.

Aile Google’ı köprünün çöktüğü konusunda bilgilendirilmesine rağmen navigasyon sistemini güncellemediği için ihmalle suçluyor.

“Navigasyon yıllar önce çöken köprüye yönlendirdi”

İki çocuk babası medikal cihaz satış elemanı olan Philip Paxton, 30 Eylül 2022’de Jeep Gladiator aracıyla kızının doğum günü partisinden eve dönüyordu.

İddiaya göre Google Maps Paxton’ı dokuz yıl önce çöken ve onarılmayan bir köprüye yönlendirdi.

Paxton’ın cansız bedenini ters dönen ve kısmen suyun içine batan aracı içinde bulan polis yol üzerinde herhangi bir bariyer ya da uyarı işareti olmadığını söyledi.

“Google güncelleme için adım atmadı” iddiası

Dava belgelerine göre, Paxton’ın ölümünden önce çok sayıda kişi Google Maps’i uyardı ve şirkete rota bilgisini güncelleme çağrısında bulundu. Dava dosyasına bu yönde yapılan bazı yazışmalar da girdi.

2020 yılı Kasım ayına ait bir yazışmaya göre Google bu konuda bir uyarının kendisine ulaştığını doğruladı ve değişiklik önerisini incelediğini belirtti. Ancak dava dosyasına göre Google herhangi bir adım atmadı.

Google sözcüsü AP’ye yaptığı açıklamada, “Paxton ailesine en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Amacımız haritalarda doğru rota bilgisi sağlamak ve davayı gözden geçiriyoruz” dedi.

VOA tarafından geçilen Google rotasını takip ederek çöken köprüden geçerken ölen sürücünün ailesi şirkete dava açtı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Google rotasını takip ederek çöken köprüden geçerken ölen sürücünün ailesi şirkete dava açtı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Google rotasını takip ederek çöken köprüden geçerken ölen sürücünün ailesi şirkete dava açtı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.