20.2 C
Berlin
02:45 - 15/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA Bonn Nürnberg RÖPORTAJ TÜRKİYE

Göç öyküsüne yoğun ilgi

İlk kuşak Abdurrahman Gümrükcü, Almanlara göç hikayesini anlattı

Nürnberg belediyesinin 20-22 Eylül tarihleri arası düzenlemiş olduğu kültür, sanat ve tarih ile ilgili programlara halk büyük ilgi gösterdi, havanın güneşli olmasına rağmen Abdurrahman Gümrükcü’nün (68) yaşam öyküsüne de ilgi büyük oldu.

1970 yılında geldi

Nürnberg’in Gostenhof semtindeki kültür merkezinde yasam öyküsünü anlatan Abdurrahman Gümrükü, 1970 yılında 19 yaşında iken, Nürnberg yakınlarındaki Freystadt kasabasına geldiğini dillendirdi

Göç tarihçesini anlattı

30.Ekim.1961 yılında o zamanın Almanya’nın başkenti Bonn’da her iki ülkenin yetkileri tarafından göç anlaşmasının imzalandığını ve Almanya’da meydana gelen petrol ve iş krizi nedeniyle 23.Kasım.1973 tarihinde yabancı işçi almama kararını uyguladığını belirtti.

Türkiye’den Almanya’da çalışmak iҫin 1961 – 1973 yılları arası 2.600 000 milyon kiṣinin müracat ettiklerini bunlardan 678 702 bin Erkek ve 146 681 bin Kadın olmak üzere toplam 825 382 kiṣinin calıṣmak iҫin Almanya’ya geldiğini belirtti.

Almanca bilmeden geldi. Su gibi Almanca öğrendi

Gümrükcü Almanya’ya hiҫ Almanca bilmeden geldiğini Türkiye’den beraberinde getirmiş olduğu kitaplarla üç ay gibi kısa sürede Almanca öğrenerek kendi istek ve taleplerini ifade ettiğini belirterek burada yaşayan herkesin Almanca öğrenmesini önerdi.

Gümrükcü yaşamı süresince işinin yanı sıra gönüllü olarak ҫok sayıda derneklerde ve Alman siyasi partisi (SPD) görev yaptı ve emekli olmasına rağmen yapmaya devam ediyor, Gümrükcü son olarak misafirlere din, dil ve ırk ayrımı yapmayalım hep birlikte huzur ve barış iҫin de yaşayalım önerisinde bulundu.

ha-ber.com/Taner TÜZÜN / NÜRNBERG

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla