Genç Yazarlara Büyük Moral Desteği

12.02.2020 20:36

Ruhr Veliler Birliği tarafından yürütülen MobilES projesi kapsamında yaşları 10 ile 20 arasında olan genç yazarları buluşturdu. Dr. Artur Nickel öncülüğünde yürütülen…

Genç Yazarlara Büyük Moral Desteği

Ruhr Veliler Birliği tarafından yürütülen MobilES projesi kapsamında yaşları 10 ile 20 arasında olan genç yazarları buluşturdu.

Dr. Artur Nickel öncülüğünde yürütülen kitap projesi kapsamında yazılan kısa hikayeler "İch begann zu erzählen", Türkçe adıyla "Ben anlatmaya başlamıştım” adlı kitapta Geest yayınevi desteğiyle yayınlandı.

Grend Kültür Merkezi, Literatürk, Ruhr Veliler Birliği, FÖTEV NRW, VHS Essen, Bochum Ruhr Üniversitesi gibi değişik kuruluşların desteğiyle Ruhr havzasında yaşayan gençlerle yürütülen ve 15 yıldır her yıl bir kitap ile sonuçlanan bir kitap projesidir. Bu kapsamda yapılan okuma akşamına değişik dilleri temsil eden genç yazarlarımız (Veronica Artemew, Lara Gehrmann, Lara Ölek, Esra Ali. Melanie Kursi Appiah, Jessika Staldeker, Ehlinaz Yıldırım, Melek Emeç, Yıldıray Çakır, Elanur Akyüz ve Nazar Bozkurt) eserlerini okudular.

Özellikle değişik dillerin temsil edilmesine özen gösterdiğimiz ve geleneksel olarak 10 yıldır derneğimizde her milletten oluşan genç yazarlar ile okuma akşamı düzenleyerek, okuyucularıyla buluşturuyoruz.

Genç yazarlarımız aileler, öğretmenler ve gençlerden oluşan kalabalık dinleyici grubuna eserlerini sundular. Her okuma sonrasında yapılan ve zaman zaman duygusal anların yaşandığı, gözyaşlarının aktığı söyleşi büyük bir beğeniyle izlendi.

Misafirler arasında Maria Kunigunda ilkokul müdürü Udo Moter, SPD meclis üyesi Michael Schwamborn, SPD göçmenler grubu sözcüsü Berrin Kapyapar da bu söyleşiye katılarak destek oldular. Okuma akşamına müzisyen Orhan Şener sesi ve sazıyla, genç öğretmen Meral Bektaş sesiyle ve öğretmen adayı Sinan Filinte gitarıyla eşlik ederek akşamı renklendirdiler.

Program genç Türkçe ve Almanca öğretmeni Kamuran Turan ile kitabın editörü Dr. Artur Nickel tarafından sunuldu.

Ruhr Veliler Birliği Başkanı Dr. Ali Sak okumayı şu sözlerle değerlendirdi:

"MobilES projesi kapsamında yürüttüğümüz bu tür etkinliklerin amacı bellidir: gençlerimize okuma ve yazma kültürünün önemini vurgulamak. Gayemiz sadece gençleri değil, ailelerini de okuma akşamlarına davet ederek ve katılmalarını teşvik ederek bir şekil okuma kültürüne alıştırmaktır. Yazmak ve okumak bir yaşam tarzıdır ve bu alışkanlıklar ancak küçük yaşlarda verile bilinir. Fakat bu alışkanlığın oluşması için başta veliler olmak üzere öğretmenlerimize büyük görevler düşmektedir. Alışkanlık, ancak bu tür etkinliklerin sık sık uygulanmasıyla oluşturulur. Bu sebepledir ki Ruhr Veliler Birliği sürekliliğe önem vermektedir ve 10 yıldır genç yazarları misafir ederek okuyucularıyla ve muhtemel onlara katılacak yeni yazarlarla buluşturmaktadır. Gelecek, okumasını ve yazmasını bilen toplulukların elinde olacaktır. O nedenle toplumumuzu daha çok okumaya ve yazmaya teşvik etmemiz gerekmektedir. Daha nice okuma akşamlarında buluşmak üzere."

ha-ber.com/Essen

Yorumlar