8.3 C
Berlin
11:19 - 07/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA Duisburg GÜNCEL GÜNDEM TÜRKİYE

Gazetecilerin hedef gösterilmesine seyirci kalınmamalı

Almanya Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Metin Es, Akit TV’de yayınlanan canlı bir programda sunucunun Cumhuriyet Gazetesi’ne „hep birlikte bomba atalım “tehditini kınayarak, sert bir açıklama yaptı.

Gazeteci Metin Es, demokratik hukuk devletinde nefret söylemini kullanarak gazetecileri hedef gösteren Akit TV ve sunucusuna neden yargının sessiz kaldığını sordu.

Yargının neden işlem yapmadığına dikkat çeken gazeteci Metin Es şunları söyledi:

„Akit TV sunucusu canlı yayında Cumhuriyet Gazetesi’ni ve yazar Işık Kansu’yu ‘bomba’ ile tehdit etmesi kadar, yargının sessiz kalması da kabul edilemez.

‘Manşetlerin Dili’ programı sunucusu, Cumhuriyet’in ‘Şeriat Çalıştayı’ manşetini ekrana getirdikten sonra, “Şeriat Çalıştayı, Işık Kansu yazıyor. Ben içerisine bakmadım ama Cumhuriyet’te ‘Şeriat Çalıştayı’ diye kocaman yazmışlar… Bunu görünce bana yetti… Madem Cumhuriyet şeriata savaş açtı, hep birlikte gidelim Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım” ifadelerini canlı yayında kullanmıştır.

Bu sözler açık ve net bir şekilde nefret dilidir, kindir ve doğrudan tehdittir. Bu sonucu hangi cüretle bu sözleri söyler ve hakkında neden işlem yapılmaz.  Gazetecilerin tehdit edilmesi, yayınladığı haberlerden ötürü baskı altına alınması ve hedef gösterilmesi asla kabul edilemez. Demokratik hukuk devletlerinde kuşkusuz basın özgürdür.

Yargı bu vahim olayı gözardı etmemeli ve Cumhuriyet gazetesini tehdit eden Akit TV sunucusu hakkında derhal işlem başlatmalıdır “

İlgili haberler

YORUM EKLE

* Yorum formunu kullanarak, verilerinizin bu site üzerinden depolanması ve işlenmesine izin verirsiniz.

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla