Gazetecilerin Casus Yazılımla İzlenmesine Tepki 

22.07.2021 22:00

  Dünya genelinde 180 gazetecinin İsrail tarafından geliştirilen askeri amaçlı casus yazılımla izlenmesi insan hakları ve basın özgürlüğü örgütlerinin tepkisini çekti. İsrailli…

Gazetecilerin Casus Yazılımla İzlenmesine Tepki 

 

Dünya genelinde 180 gazetecinin İsrail tarafından geliştirilen askeri amaçlı casus yazılımla izlenmesi insan hakları ve basın özgürlüğü örgütlerinin tepkisini çekti.

İsrailli özel şirket NSO, gazetecileri ve insan hakları aktivistlerini izlemek için kullanmak üzere Pegaus yazılımını çeşitli hükümetlere sattı. Yazılım aralarında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da olduğu hükümet liderlerini izlemek için de kullanıldı.

Macron soruşturma açılması çağrısı yaparken İsrail konuyu incelemek üzere bir görev gücü oluşturduğunu bildirdi. Yazılımı geliştiren İsrailli şirket NSO ise yazılımın suçluları ve teröristleri yakalamaya yardım etme amacını taşıdığını bildirdi.

Merkezi Fransa’da bulunan Forbidden Stories ve Uluslararası Af örgütlerinin Pegasus Projesi soruşturması, yazılımın 10 ülke tarafından gazeteci ve aktivistleri, telefonlarına hatta telefonlarının kameralarına sızarak hedef almak için kullanıldığını ortaya koydu.

VOA’e konuşan Forbidden Stories örgütünden Laurent Richard, bu ülkeler arasında gazetecilere ve insan hakları savunucularına karşı eylemleri bilinen Suudi Arabistan, Azerbaycan, Meksika ve Fas’ın olduğunu kaydetti. Richard, “Onları izliyorlar. Meksika’da listede yer alan bir gazetecinin telefon numarasını bulduk. İki ay sonra bu gazeteci öldürüldü” diye konuştu.

Ruanda’da hedef alınan gazetecilerden biri VOA için çalışıyordu. Azerbaycan tarafından hedef alınan Meydan TV muhabiri Sevinç Vaqifqizi VOA’ya yaptığı açıklamada mahremiyetinin ihlal edildiğini söyledi.

Vaqifqizi, “Şu andan itibaren nereye giderseniz gidin birilerinin sizinle geldiğini, sizi izlediğini, gördüğünü, konuşmalarınızı kaydettiğini, nerede olduğunuzu tespit ettiğini biliyorsunuz. Nereye giderseniz gidin ya da ne yaparsanız yapın bir başkasının kontrolü altındasınız, sizinle ilgili her şeyi görüp kaydedebilirler. Uyuyor musunuz, ayakta mısınız, mutfağa hatta banyoya mı gidiyorsunuz…” diye konuştu.

Azerbaycanlı aktivist Bahtiyar Hacıyev, askerlikten kaçtığı iddiasıyla ülkesinde hapse atıldı ve dövüldü. Pegasus soruşturması Hacıyev’in telefon numarasının hedefler listesinde olduğunu doğruladı. Hacıyev VOA’e yaptığı açıklamada düzenli olarak tehditler aldığını belirtti.

“Tehditsiz tek bir günümü bile hatırlamıyorum. Bu tehditler farklı şekillerde oluyor. Siber saldırı, tehdit, karalama kampanyası…” diyen Hacıyev, “Üstelik bugün bu röportajdan dakikalar önce güvenlik birimleri Azerbaycan hükümetini eleştirmemem konusunda beni uyardı. İtibarımı sarsmak için yeni bir karalama kampanyası başlatacaklar” dedi.

VOA’in bağlı olduğu ABD Küresel Medya Dairesi (USAGM), içlerinde VOA ve Özgür Avrupa Radyosu (RFE/RL) çalışanlarının da olduğu 180’den fazla gazetecinin bu üst düzey casusluk faaliyetine hedef olmalarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

USAGM CEO’su Kelu Chao, “Gazetecilerin özel konuşmalarını hedef almak ahlaksızlıktır. Bu istismar durmalı, muhabirlerin güvenliği korunmalı” diye konuştu.

VOA tarafından geçilen Gazetecilerin Casus Yazılımla İzlenmesine Tepki  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Gazetecilerin Casus Yazılımla İzlenmesine Tepki  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Gazetecilerin Casus Yazılımla İzlenmesine Tepki  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

İngiltere’de Şoför Eksikliği Akaryakıt Krizi Yarattı

İngilterede Şoför Eksikliği Akaryakıt ..

İngiltere’de Şoför Eksikliği Akaryakıt Krizi Yarattı
Çocukların Eğitiminde ‘Devamlılık’ Kaygısı 

Çocukların Eğitiminde ‘Devamlılık’ Kay..

Çocukların Eğitiminde ‘Devamlılık’ Kaygısı 
Güneydoğu Erken Seçim İstiyor

Güneydoğu Erken Seçim İstiyor

Güneydoğu Erken Seçim İstiyor
İsviçreliler’den Eşcinsel Evliliğe Yeşil Işık 

İsviçrelilerden Eşcinsel Evliliğe Yeşi..

İsviçreliler’den Eşcinsel Evliliğe Yeşil Işık 
Bahama bayraklı kruvaziyer 'Blue Sapphire' 218 yolcusuyla Bodrum'a geldi

Bahama bayraklı kruvaziyer 'Blue Sapph..

Bahama bayraklı kruvaziyer 'Blue Sapphire' 218 yolcusuyla Bodrum'a geldi
Karahantepe Neolitik Çağ'a ışık tutacak

Karahantepe Neolitik Çağa ışık tutacak

Karahantepe Neolitik Çağ'a ışık tutacak