Filistin Yönetimi’nin lideri Mahmud Abbas Türkiye’ye geliyor

Filistin Yönetimi’nin lideri Mahmud Abbas Türkiye’ye geliyor

ABONE OL
21:25 - 02/03/2024 21:25
Filistin Yönetimi’nin lideri Mahmud Abbas Türkiye’ye geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki Antalya Diplomasi Forumu’nda yaptığı açıklamada, Filistin Yönetimi’nin Gazze savaşında Ramazan ayına kadar ateşkes sağlanmasını umduğunu söyledi. Mahmud Abbas’ın Salı günü Türkiye’de olacağını paylaştı.

Antalya’daki diplomatik forumda düzenlenen basın toplantısında konuşan Maliki, Filistin Yönetimi’nin savaştan sonra Gazze’yi yönetecek “tek meşru otorite” olacağını söyledi.

Batı Şeria’nın bazı kısımlarında sınırlı öz yönetim uygulayan Filistin yönetimi, 2007 yılında Gazze’nin kontrolünü Hamas’a kaptırdı.

İsrail ve Hamas, bu yıl 10 Mart’ta başlayacak Ramazan’da çatışmaları durdurmak amacıyla Gazze’de olası bir ateşkes konusunda arabulucular aracılığıyla pazarlık yapıyor.

Antalya’daki konuşmasında Maliki ayrıca, Filistin Yönetimi’nin lideri Mahmud Abbas’ın Salı günü Türkiye’ye geleceğini kaydetti.

Avrupa ülkelerine insiyatif alıp Filistin’i tanıma çağrısı yapan Maliki, iki devletli çözüme giden yolda Filistin devletini tanımanın önemine dikkat çekti, “Netanyahu’ya iki devletli çözüm için baskı yapılmalı” dedi.

“1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devletinin kurulması halinde bölgede barış tesis edilebilir. ABD’de Biden yönetimi Filistin devletini tanırsa bu durum Netanyahu’yu müzakere masasına getirecektir” diyen Maliki, Türkiye’ye Filistin meselesinde tarihten bu yana gelen desteği için teşekkür etti.

VOA tarafından geçilen Ramazan ayına kadar ateşkes sağlama umudundaki Filistin Yönetimi’nin lideri Mahmud Abbas Türkiye’ye geliyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Ramazan ayına kadar ateşkes sağlama umudundaki Filistin Yönetimi’nin lideri Mahmud Abbas Türkiye’ye geliyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Ramazan ayına kadar ateşkes sağlama umudundaki Filistin Yönetimi’nin lideri Mahmud Abbas Türkiye’ye geliyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.