19 C
Berlin
20:43 - 12/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA Berlin FOTOGALERİ GÜNCEL GÜNDEM KÜLTÜR-SANAT TÜRKİYE

Federal Almanya Parlamentosu’nda Hızır Lokması verildi

Hızır ayı vesilesiyle, Federal Parlamento İnançlar Odasında bir araya gelen Canlar, katledilen-yaşamını yitiren tüm canlarımız adına, tüm canlı alemi aşkına, karanlığa karşı aydınlık, savaşa karşı barış için deliller uyandırdı, gulbanglar okundu, Hızır lokmalarını pay etti.

SPD Milletvekili Elvan Korkmaz’ın girişimi ile başlayan, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ve Berlin Alevi Toplumu-Cemevi’nin (BAT) desteği ile geleneksel hale gelen Alman Parlamentosundaki Hızır Lokması etkinliği için canlarımız üçüncü kez bir araya geldi.

Aleviliğe ait kutsal sembollerinin bulunduğu İnanç Odasında düzenlenen etkinliğe, SPD Federal Milletvekilleri Elvan Korkmaz Emre (organizatör)  ve Cansel Kızıltepe, AABF-AABK Genel Başkanı Hüseyin Mat, AABF YK üyeleri Av. İbrahim Emre ve Melek Şahin, AABF İnanç Kurulu Başkanı Pir Müslüm Kaya ve İnanç Kurulu üyeleri, AABF Kuzey Bölge Başkanı Haydar Gencer, Kuzey Bölge Gençlik Kolu (BDAJ) Başkanı Deniz Kasal ve üyeleri, NRW İnanç Kurulu Başkanı Pir Mehmet Korkmaz, BAT-Cemevi Başkanı Dr. Yüksel Özdemir, Cemevi Yönetim, İnanç ve Kadın Kurulu üyeleri katıldı. Pirlerimiz ve kurum yöneticilerimizin yanı sıra çok sayıda canımızda etkinlikte hazır bulundu.

Etkinlik Öncü Pektaş’ın delil uyandırması ile Pir Hasan Göçer’in verdiği gulbenkle başladı. Gulbenk ve Delil uyandırmanın ardından Pir Müslüm Kaya, Vekiller Elvan Korkmaz Emre ve Cansel Kızıltepe, Hüseyin Mat, İbrahim Emre, Pir Musa Gönül sırasıyla konuşma yaptılar. Hızır’ın Alevi toplumundaki önemine ve değerine dikkat çeken konuşmacılar, Alman parlamento inanç odasında bu yılda canlar ile buluşup lokmaların pay edilmesinin kıymetli bir kazanım olduğu ve bu birlik beraberliğin her daim böyle korunması gerektiğine vurgu yaptı.

Konuşmalardan sonra BAT-Cemevi İnanç Kurulu üyesi Pir Musa Gönül, Hızır’la ilgili deyişler okudu ve ardından Pir Müslüm Kaya Zazaki ve Türkçe dualar ile getirilen Hızır Lokmalarını gelen katılımcılara pay etti.

Etkinlik, daha sonra Pir Müslüm Kaya’nın dün ve önceki gün geçirdikleri trafik kazası nedeniyle genç yaşta yaşamlarını yitiren Pforzheim Cemevi Gençlik üyesi Burak Yılmaz ve Ludwigsburg Cemevi Gençlik üyesi Rojda Geyik canlarımız için ailelerine baş sağlığı dileyerek iki genç canımızın devirlerinin daim olmasını dilekleri ve uyandırılan delillerin sır edilmesi ile son buldu.

Haber: BAT-Cemevi Basın Ofisi
Fotoğraflar: Ulaş Yunus Tosun

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla