"F-16 Konusunda Olumlu Haberler Geliyor"

12.11.2022 11:59

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan gezisi dönüşünde gündemdeki konulara ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, Türkiye’nin ABD’den F-16 savaş uçağı ve modernizasyon…

"F-16 Konusunda Olumlu Haberler Geliyor"

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan gezisi dönüşünde gündemdeki konulara ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, Türkiye’nin ABD’den F-16 savaş uçağı ve modernizasyon kiti satın alması konusunda olumlu haberler geldiğini söyledi.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın 9. Zirvesine katılmak üzere Semerkant’a giden Erdoğan gezinin ardından değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, zirvenin başarılı geçtiğini söylerken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin teşkilata gözlemci üye olmasına dikkat çekti. Erdoğan “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bu çerçevede gözlemci üye olmasını kabul ettik. Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türkü’nün yalnız olmadığını gösterdik. Alınan bu tarihi kararın başta Kıbrıs Türkleri olmak üzere hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Kardeşlik hukukumuzun gereğini yerine getirdikleri için tüm liderlere teşekkür ediyorum. Bunu tanıma olarak değerlendirirsek yanlış olur. Tanımanın birçok özellikleri, hassasiyeti var. Tabii ilk teşekkürü Cumhurbaşkanından aldık; Ersin Bey aradı, teşekkür etti. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yaptığımız konuşma demek ki ses verdi. Burada bu işin alt yapısını çok güçlü tutmamız lazım. Şimdi bizim önce bir alt yapı çalışmasını başlatmamız lazım, alt yapı çalışmasından sonra da dünya genelinde Kuzey Kıbrıs’ı bir devlet olarak dünyaya tanıtma konusunda adeta bir sarmal oluşturmamız lazım ve bu sarmalla dünyayı kuşatmamız lazım.” dedi.

“F-16 konusunda olumlu haberler geliyor”

Zirveden dönüş yolunda uçakta konuşan Erdoğan, Türkiye’nin ABD’den F-16 satın alma talebiyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan ABD’de yapılan ara seçimler sonrasında olumlu haberler geldiğini söyledi ve “F-16 talebimize ilişkin teknik çalışmalar planlandığı şekilde devam ediyor. “Bu işi bu şekilde yürütelim, çözelim ve dosyayı da kapatalım.” dedik. Zaman zaman Amerika tarafı, Savunma Bakanım Hulusi Paşa’ya olumlu, güzel şeyler söylüyor. Tabii şimdi bir seçim yaşadılar. Bu seçimle birlikte, şu anda bazı olumlu haberler yine geliyor ve bu olumlu haberleri de bizler yakın takipte sürdürüyoruz. Temennim odur ki yani önümüzdeki ay bazı müjdelerle dolu olsun ve F16 konusunu çok daha olumlu istikamette geliştirelim. Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçiler açık ara işi önde kapattılar ama şimdi tabii Senato var. Senatoda iki üç yer çok büyük önem arz ediyor. Yani bu iki üç yerde eğer Cumhuriyetçiler başarılı çıkarsa belki iş bizim için çok daha kolay olacaktır. Şimdi süreci takip ediyoruz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’na uyuşturucu parası yanıtı

Erdoğan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’ye varlık barışıyla getirilen paraların kaynağının uyuşturucu ticareti olduğuna iddialarına da sert yanıt verdi. Erdoğan “Şimdi bu varlık barışından gelen para nereden geldi diye gösteriyor; “Esrar, eroin, uyuşturucu kaçakçılığından” diyor. Hakaret ettiği bakanım çıktı ve kendisine ağır bir ifadeyle “sen bunu ispat edemezsen namertsin” dedi. Hadi çık ispat et. Var mı elinde bir delilin? Neye göre bunu söylüyorsun? Ya sen bu ülkenin evladı değil misin? Bu ülkenin evladı olarak bu ülkenin yönetimi, devleti nasıl olur da uyuşturucu işi yapar diyebilirsin. Bir belge varsa çıkar belgeni göster. Elinde bir belge yoksa nasıl oluyor da kalkıp Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne “uyuşturucu kaçakçılığı yaparak bütçesini dengeliyor” dersin. Daha ileri konuşmayayım. Zor sabrediyoruz. Diyor ki “varlık barışı şu kadar yenilenmiş.” Yenilenir. Zerre kadar sende ekonomi anlayışı varsa sor, sağına soluna sor. 9 kere yapar, 19 kere yapar, 99 kere yapar. Bu mesele ülkenin ekonomisini yönetenlerin bu noktadaki tavrıdır. Kalem bizim elimizde. Bilgisayar bizim elimizde. Hesap bizim elimizde. Hesaba göre nasıl bunu daha iyi yönetiyorsak, daha ileri taşıyabiliyorsak ona göre de adımlarını atarız. Onun için bunların ipiyle kuyuya inilmez” dedi.

VOA tarafından geçilen "F-16 Konusunda Olumlu Haberler Geliyor" haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. "F-16 Konusunda Olumlu Haberler Geliyor" haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan "F-16 Konusunda Olumlu Haberler Geliyor" haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Büyük şehirler “Kılıçdaroğlu” dedi

Büyük şehirler “Kılıçdaroğlu” dedi

Büyük şehirler “Kılıçdaroğlu” dedi
Ordu'nun Gülyalı ilçesinde bir kişi saldırı sonucu hayatını kaybetti

Ordunun Gülyalı ilçesinde bir kişi sal..

Ordu'nun Gülyalı ilçesinde bir kişi saldırı sonucu hayatını kaybetti
Yeşil Sol Parti ile Selahattin Demirtaş'tan

Yeşil Sol Parti ile Selahattin Demirta..

Yeşil Sol Parti ile Selahattin Demirtaş'tan "mücadeleye devam" mesajı
Biden dahil birçok ülke liderinden Erdoğan'a seçim tebriği

Biden dahil birçok ülke liderinden Erd..

Biden dahil birçok ülke liderinden Erdoğan'a seçim tebriği
“Halkın otoriter bir yönetimi değiştirme iradesi tüm baskılara rağmen ortaya çıkmıştır

“Halkın otoriter bir yönetimi değiştir..

“Halkın otoriter bir yönetimi değiştirme iradesi tüm baskılara rağmen ortaya çıkmıştır"
“Erdoğan zayıf ekonomi ve birleşik muhalefetin üstesinden geldi”

“Erdoğan zayıf ekonomi ve birleşik muh..

“Erdoğan zayıf ekonomi ve birleşik muhalefetin üstesinden geldi”