*** ”Ermenilere ne yaptık ki özür dileyelim?”

*** ”Ermenilere ne yaptık ki özür dileyelim?”

ABONE OL
13:13 - 16/02/2009 13:13
*** ”Ermenilere ne yaptık ki özür dileyelim?”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

 

"Ermenilere ne yaptık ki özür dileyelim?"

1915 olaylarıyla ilgili olarak ”Madalyonun Öteki Yüzü” adlı kitabı yazan araştırmacı yazar Ali Söylemezoğlu, soykırım gibi bir suçlamayı hiçbir şekilde kabul etmediğini söyledi

Hamburg ve Çevresi Türk Toplumu (TGH) tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Söylemezoğlu, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ermenilerin baskı ve zulüm gördüğü iddialarının doğru olmadığını ve bunun arşivlerle belgelenebileceğini belirterek, ”Ermenilere ne yaptık ki özür dileyelim? Zulmü başlatan İngiliz, Fransız ve Rusların kışkırtmalarıyla Ermeni milli hareketinin kendisi olmuştur. Ermeni milli hareketi zulmü bugün de devam etmektedir” diye konuştu.

Söylemezoğlu, 1915 olaylarının yüz yıl sonra gündeme getirilmesinin nedeninin Orta Asya’nın enerji kaynaklarına sahip olmak olduğunu ifade ederek, ”Osmanlı zamanında Ermeniler baskı altındaydı iddiası doğru değil. Osmanlı zamanında, dünyada görülmeyecek ölçüde azınlıklara dini ve kültürel özerklik verilmişti. Rus Çarlığının kışkırtması sonucunda Ermeniler ayaklanmaya başladı. Zulmü asıl başlatan Ermeni milli hareketi olmuştur ve Ruslar tarafından organize edilmiştir. Bu konuda apaçık belgeler var” dedi.

"KİM KİMDEN ÖZÜR DİLEMELİ?"

1915 olayları sırasında çok sayıda Ermeni ve Müslüman’ın da öldürüldüğünü kaydeden Söylemezoğlu, ”Amerikan belgelerine göre aynı oranda iki tarafta da kayıpların olduğu belirtilmekte. Bu olaylara soykırım denilebilir mi? Kim kimden özür dilemeli? Çok acı olayların yaşandığı doğru. Ancak, zulmü başlatan Ermeniler oldu. 1991 yılında Ermenilerin Azerbaycan’da Hocalı katliamı unutulabilir mi? Nitekim eski Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau, bir kitabında Ermenistan’ın Azerbaycan’a katliamından kimsenin söz etmediğine işaret ediyor. Tarihi olaylar tek yönlü değerlendirilemez. Belgeler ve arşivler tüm ayrıntılarıyla incelenmeli ve değerlendirilmeli” diye konuştu.

Söylemezoğlu, 1915 olaylarının hala gündemde tutulmasını dünya devletlerinin siyasi bir oyunu olarak gördüğünü, Batılı devletler ve Rusya’nın Türkiye Cumhuriyeti’ni kontrol altında tutabilmek için Ermeni politikasını desteklediklerine inandığını sözlerine ekledi.

Toplantıya TGH Başkanı Nihat Ercan, Hamburg ve Çevresi Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Gökten Küçük ve çok sayıda vatandaş katıldı.

(A.A) Süheyla KAPLAN 

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.