Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı “Türkiye Yüzyılı”

Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı “Türkiye Yüzyılı”

ABONE OL
10:51 - 30/10/2022 10:51
Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı “Türkiye Yüzyılı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

29 Ekim 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyet’in 99’uncu yılı, ülkenin dört bir yanında törenler ve etkinliklerle kutlanıyor.

Her yıl olduğu gibi 29 Ekim günü ilk tören Anıtkabir’de yapıldı. Anıtkabir’deki törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener katıldı.

Tören sırasında MHP lideri Bahçeli ile İyi Parti lideri Akşener’in tokalaşması dikkat çekti.

“Bulunduğumuz asrı Türkiye Yüzyılı yapmak için mücadelemizi sürdürüyoruz”

Aslanlı Yol’dan Anıtkabir’e yürüyüşün ardından Atatürk’ün mozolesine üzerinde ay yıldız bulunan çelengi bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, saygı duruşunun ardından Anıtkabir özel defterine mesaj yazdı; ilk “yerli” otomobil Togg’un ilk aracının banttan indirileceğini kaydetti.

Erdoğan, deftere “Aziz Atatürk, bugün riyasetiniz altında yürütülen zorlu ve destansı bir mücadelenin ardından kurduğumuz Cumhuriyetimizin 99’uncu yıldönümünü idrak ediyoruz. Zat-ı alinizin ve aziz şehitlerimizin emaneti olan Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu tarihi günü, ülkemizin ilk yerli elektrikli otomobili olan Togg’un üretim tesisinin açılışını yaparak taçlandırmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Önümüze çıkartılan engellere aldırmadan içinde bulunduğumuz asrı Türkiye Yüzyılı yapmak ve milletimizi hayalleriyle buluşturmak için mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Ruhun şad olsun. Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun” yazdı.

Cumhurbaşkanı daha sonra Cumhurbaşkanı Külliyesi’nde tebrikleri kabul etti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Sayıştay Başkanı Metin Yener, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları, TBMM üyeleri, kamu kurumlarının yöneticilerinin de aralarında olduğu devlet erkanı, yabancı misyon şefleri ile uluslararası kuruluşların temsilcileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bayram tebriklerini sundu.

CHP, İyi Parti ve HDP genel başkanları bayramlaşmaya katılmadı.

“Dış politikamızla çevremizde bir barış ve refah kuşağı oluşturmaya çalışıyoruz”

Erdoğan, Cumhuriyet Bayramı mesajında ise Türkiye’nin dış politika ve enerji alanındaki çabalarını öne çıkardı.

Cumhurbaşkanı “Bir asır önce istiklal mücadelesi mazlum halklara ilham veren Türkiye’nin, bugün de gözlerin ve kalplerin hayırlı menzili içinde olduğu bir gerçektir. Küresel belirsizliklerin arttığı bir dönemde barışı, istikrarı ve adaleti tesise yönelik gayretlerimiz, tüm kesimler tarafından takdirle karşılanıyor. Suriye’deki insani trajedinin sona erdirilmesinden Rusya-Ukrayna krizinin çözüme kavuşturulmasına kadar girişimci ve insani dış politikamızla çevremizde bir barış ve refah kuşağı oluşturmaya çalışıyoruz. Karadeniz’de keşfini yaptığımız ve evlerimize taşımak için gece gündüz çalıştığımız doğal gaz, enerji kulvarında önümüzde yeni ufuklar açtı” dedi.

Kılıçdaroğlu: “Cumhuriyetimizi yeniden kimsesizlerin kimsesi yapacak; tek bir insanımızı dahi kimsesiz bırakmayacağız”

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise 29 Ekim mesajını Birgün gazetesinde yayınlanan yazısıyla verdi; iktidarı eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyetimizin milyonlarca emekçi vatandaşı, bizzat bile isteye bu siyasi iktidar tarafından yoksullaştırılmıştır; Tolstoy’un dediği gibi, “Emek ucuz, ekmek pahalı” bir Türkiye tablosu yaratılmıştır. Özellikle Cumhuriyetimizin geleceği ve umudu olan gençlerimiz, ebeveynlerinkinden daha kötü bir işe ve daha düşük bir maaşa mahkûm edilmiştir. Pırıl pırıl gençlerimizin fikri özgürlüklerinin yanı sıra ekonomik umutları da, özgürlükleri de gasp edilmiştir. Gençlerimizin bu girdaptan çıkartılması için dahi gerekli olan tek reçete, birlikteliğimizdir. Bizler hep birlikte, Cumhuriyetimizi yeniden kimsesizlerin kimsesi yapacak; tek bir insanımızı dahi kimsesiz bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

“Cumhur ile Cumhuriyet bilhassa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle eksiksiz bir kucaklaşma dönemine geçti”

MHP lideri Devlet Bahçeli de Cumhuriyet Bayramı mesajında milli emanetlerin asla zaafiyete uğratılmayacağını vurguladı.

Bahçeli, “Bu haliyle cumhur ile Cumhuriyet bilhassa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle tam bir kenetlenme, eksiksiz bir kucaklaşma dönemine geçmiştir. 29 Ekim 1923 tarihinde alınan son ve kesin kararla; Türk milletinin bundan sonra hiç kimsenin tutsağı olmayacağı, mukadderatına gölge düşürmeyeceği, geçmişte olduğu gibi gelecekte de tam bağımsız yaşamaktan başka seçenek tanımayacağı tereddüde mahal bırakmayacak bir biçimde somutlaşmıştır. Cumhuriyet, Türk milletinin istiklal ve istikbal güvenliği, Türkiye’yi yüksek hedeflere, diriliş ve yükseliş zirvesine taşıyacak rejim güvencedir. Bu güvencenin tahrip edilip tartışmaya açılması devletin kuruluş felsefesine büyük bir karşı çıkıştır ki, buna da asla izin verilmeyecek, kapı aralanmayacaktır” dedi.

VOA tarafından geçilen Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı “Türkiye Yüzyılı” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı “Türkiye Yüzyılı” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı “Türkiye Yüzyılı” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.