Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na TURKEN Yanıtı 

26.05.2022 19:31

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “kaçış planı” iddiasıyla gündeme getirdiği ve kendisiyle aile bireylerine TURKEN Vakfı aracılığıyla para…

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na TURKEN Yanıtı 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “kaçış planı” iddiasıyla gündeme getirdiği ve kendisiyle aile bireylerine TURKEN Vakfı aracılığıyla para aktarımı yapıldığı iddiasına yanıt verdi. Erdoğan, "Bir cumhurbaşkanının ailesini hedef alarak böyle bir süreci işletmek akıl karı değildir" dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda "Etik Eğitimi ve Etik Eğitici Yetiştirilmesi İşbrliği Protokolü İmza Töreni"nde konuştu.

Her bir kamu personelinin anayasa ve yasalar çerçevesinde kendisine verilen görevi hakkıyla yerine getirmek için çalıştığını söyleyen Erdoğan, ‘’Bunun dışına çıkarak terör örgütlerinin güdümüne giren veya meşru olmayan yollara yönelenler de yine hukuk eliyle tasfiye edilmektedir. FETÖ'den PKK'ya kadar çeşitli terör örgütleriyle iltisakı yüzünden kamudan ihraç edilen çok sayıda personel oldu. Aynı şekilde hukuk dışı yollara tevessül ettikleri belirlenen her bir kamu personeli için de gereken işlemler, kendi prosedürü içinde yapılmaktadır. Ancak son dönemde giderek sıklaşan bir şekilde ana muhalefet partisinin başındaki zatın, kamu görevlilerine hakaret ettiğini, bürokratları hedef aldığını hatta açıkça tehdit ettiğini görmeye başladık" dedi.

Kamu görevlilerinin de yaptıkları işlerden dolayı eleştirilebileceğini, kendilerinin de geçmişte vali, hakim, müsteşar, müfettiş gibi pek çok kamu görevlisini hukuka ve hakkaniyete uygun olmadığını düşündükleri iş ve işlemleri sebebiyle tenkit ettiklerini kaydeden Erdoğan, "Evet, yapılan iş ve işlemleri eleştirdik, gerektiğinde hukuk yoluna da başvurduk ama 'Şeriatın kestiği parmak acımaz' diyerek ortaya çıkan iş ve işleme de riayet ettik. Çünkü demokratik hukuk devletinde olması gereken budur" diye konuştu.

Ancak Cumhurbaşkanı, Kılıçdaroğlu’nun videolu açıklamasına işaret ederek, "Ana muhalefetin başındaki kişinin kullandığı yöntem, kesinlikle demokratik hukuk devletine uygun bir yöntem değildir. Bu kişi kendisine oy vermedi diye kimi zaman işçiye, kimi zaman çiftçiye, kimi zaman esnafa hakaret ettiği gibi kimi zaman da kamu görevlilerini alenen hedef göstermektedir. Hadi siyasi hırsına verip bu tavrı da anlayışla karşılayalım, peki, verdiği karar için hakimi, yaptığı işlem için polisi, yürüttüğü operasyon için askeri, attığı imza için genel müdürü tehdit etmek ne demek? Devletteki teamüllere zıt bir şekilde, baskın yapar gibi kamu kurumlarının kapısına dayanmak ne demek? Demokraside böyle bir usul olabilir mi, hukuk devletinde böyle bir tarz olabilir mi, devletin teamüllerinde böyle bir yöntem olabilir mi? Asla" ifadelerini kullandı.

Kamu görevlilerinin etik meselesini konuştukları platformda aynı zamanda kamu görevlilerinin hakkını, hukukunu, onurunu savunmanın da görevleri olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Buradan açıkça ilan ediyorum; kamu görevlilerimize demokratik hukuk devleti sınırları dışında söz söyleyen herkes, bu devletin de bu milletin de düşmanıdır. Çünkü bu çirkefliğin amacı, devleti işleyemez hale getirmek, dolayısıyla milleti hak ettiği hizmetlerden mahrum etmektir. Böyle bir rezilliğe, böyle bir kepazeliğe, böyle bir ahlaksızlığa asla izin veremeyiz. Kaldı ki bir Cumhurbaşkanının ailesini hedef alarak böyle bir süreci işletmek akıl karı değildir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu görevlilerinin vazifelerini yürütürken tek bakacakları yerin Anayasa ve yasalar olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Hariçten gazel okuyanların naralarıyla bu devlet iş yapmaz, bu devletin memuru da pozisyon almaz. İşini yapan her bir kamu görevlisinin teminatı hukukun ta kendisidir. Biz de memurundan Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı'na kadar mesai arkadaşımız olarak gördüğümüz her bir kamu görevlisinin yanındayız. Tüm kamu görevlilerimiz müsterih olsunlar, Türkiye'nin bu tür arkası karanlık operasyonlarla kaybedecek tek bir anı dahi yoktur. Türkiye'nin kendi insanını tehdit eden değil, kendi insanına hizmet eden anlayışla yapılan ahlaklı, ilkeli, üretken siyasete ihtiyacı vardır. Aksi yönde konuşanların ve davranış sergileyenlerin hesabı da hiç şüpheniz olmasın ki kendi mecrasında görülecektir’’ diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iki gün önce paylaştığı videolu mesajında, daha önce CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan’ın New York’taki gökdelen inşaatını ve bağış gelirleriyle ilgili belgelerini paylaştığı TURKEN Vakfı’na bağış adı altındaki para akışına ilişkin elinde yeni belgeler olduğunu söylemişti.

Erdoğan’ın aile fertlerince sözkonusu vakıfta yöneticilik görevlerinde bulunulduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, “ABD'de paravan bir vakıf” dediği TURKEN Vakfı’na Erdoğan ve ailesi tarafından Türkiye’deki TÜRGEV ve ENSAR üzerinden 1 milyar lira aktarıldığını öne sürmüştü.

Kılıçdaroğlu, “yolsuzluğa bulaşmış bürokratlar” seslenişiyle Türkiye’de olası iktidar değişikliğinde yolsuzluklar konusunda adli işlemler başlatılacağını bildirmişti.

VOA tarafından geçilen Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na TURKEN Yanıtı  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na TURKEN Yanıtı  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na TURKEN Yanıtı  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahillerine yumurta bırakmaya başladı

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahi..

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahillerine yumurta bırakmaya başladı
Kuzey Ege'deki çadır ve karavan kamplarında bayram rezervasyonları doldu

Kuzey Egedeki çadır ve karavan kamplar..

Kuzey Ege'deki çadır ve karavan kamplarında bayram rezervasyonları doldu
Yılın ilk yarısında 258 bin turist Kapadokya'yı kuşbakışı izledi

Yılın ilk yarısında 258 bin turist Kap..

Yılın ilk yarısında 258 bin turist Kapadokya'yı kuşbakışı izledi
AB ve ABD'de havalimanlarında kaos yaşanıyor

AB ve ABDde havalimanlarında kaos yaşa..

AB ve ABD'de havalimanlarında kaos yaşanıyor
ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor

ABD Bağımsızlık Gününü Kutluyor

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor
''Türkiye Çalıntı Tahıl İddiasıyla Rus Gemisini İnceliyor''

''Türkiye Çalıntı Tahıl İddiasıyla Rus..

''Türkiye Çalıntı Tahıl İddiasıyla Rus Gemisini İnceliyor''