Erdi ile Karga ‘Yoldaş’ın sıradışı dostluğu

Erdi ile Karga ‘Yoldaş’ın sıradışı dostluğu

ABONE OL
12:33 - 14/06/2022 12:33
Erdi ile Karga ‘Yoldaş’ın sıradışı dostluğu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

Yaralı ve uçamayan karga yavrusunu sahiplenen ve özenle bakıp, eliyle besleyip, sağlığına kavuşturan Erdi Dinçel ile karga arasındaki bağ günden güne güçlenerek büyük bir dostluğa dönüştü. ‘Yodaş’ ismini verdiği kargası, evde ve işyerinde Dinçel’in omzuna ve kafasına konarak sahibini bir an olsun yalnız bırakmazken, iş arkadaşları, ailesi ve sokakta görenler ikilinin bu durumuna şaşırıp, karga ile insanın sevgi dolu dostluğuna şahitlik ediyorlar.

DİNÇEL: HIRÇIN KARGA ŞİMDİ ELİMDEN YEMEK YİYOR

Kanadı kırık yavru kargaya sahip çıkan ve besleyerek sağlığına kavuşturan Erdi Dinçel, kargasını çok sevdiğini ve karganın artık evin bir ferdi olduğunu belirterek, kargası ‘Yoldaş’ ile başladıkları dostluğun hikayesini şöyle anlattı:

“Sözleşmeli olarak çalıştığım özel bir kolejin birkaç öğrencisi yanıma gelip okul yurdunun önünde yaralı bir karga yavrusu bulduklarını söylediler. Karganın sabahtan beri uçamadığını ve yerinde yalpalayıp durduğunu anlattıklarında hemen bahçeye çıktım. Çok yavru karga yanına gidip, elime almak istediğimde ilk etapta hırçın davrandı. Ancak yavaş yavaş başını okşayarak güven vermeye çalışmama duyarsız kalmayarak, elime almama izin verdi. Yurtta bulunan öğrenciler de benim gibi sevmek istediler, ancak karga onlara karşı çok inatçı ve hırçın davranarak onları gagalamaya çalıştı. Kimseye kendini elletmiyor, benden başka kimsenin ona dokunmasını istemiyordu. Aç olduğunu düşünerek yurtta o öğünde çıkan tavuk ızgarayı tifterek elimle yedirdim. Bunu gören çalışma arkadaşlarım ve öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemediler. Çünkü daha az önce hırçın davranışlar sergileyen karga bana ısınmış elimden yemek yiyecek kadar güvenmişti. Aramızda daha ilk başlardan itibaren samimi bir ortam oluşmasına izin vermişti. Uçamayan, kanadı kırık, çok küçük olmasa da yavru kargayı kediler gelip ona saldırmasın diye yurda aldım. İş durumumdan ötürü üç gün öğrenci yurdunda beraber kaldık, mesai saatleri içerisinde ise beni hiç yalnız bırakmıyor omzundan hiç inmiyordu.”

SAHİBİNİN OMZUNDA MARKETE ALIŞVERİŞE GİDİYOR

Karganın kendisine çok alıştığını nereye giderse ardından oraya gittiğini ve tam bir ahbap olduklarını ifade eden Erdi Dinçel, “İşyerimdeki görevim sonunda kargam Yoldaş’ı eve götürmek için arabaya bindirdim ve Urla’ya doğru yola çıktık. Yolculuk esnasında hür idi. Bazen gelip omzuma kondu, bazen de cam kenarlarına giderek etrafı seyretti. Evdekiler şaşırmıştı onunla olan dostluğumuza. Nihayetinde karga bu, bir muhabbet kuşu değil ki evcilleştirilmiş olsun. Birkaç gün içinde ev ortamına uyum sağlayarak evdekilere de alışmaya başladı. Ev halkına da kendisini sevdiriyor ancak bana gösterdiği samimiyeti pek göstermiyor. Zamanla onlara da alışacaktır. Sonuçta doğada yaşamaya alışkın bir kuşun insana adapte olması zor, zaman alır biraz. Hele bu kuş yaralı, ürkek bir karga yavrusuysa. Kargam Yoldaş ile güzel bir dostluğumuz var ve onu çok seviyorum. Burada yanımda mutlu ve bana çok düşkün. Birlikte güzel vakit geçiriyoruz; televizyon izliyoruz, yemek yiyoruz. Ona bir şeyler söylediğimde ses çıkararak bana karşılık veriyor. Omzumda sokakta dolaşmaya, markete alışverişe gidiyoruz. Uçup, başka yerlere gidebilme imkanı olsa da yanımdan ayrılmıyor. Bu dünyadaki en güzel vefa örneklerinden birisini yaşıyorum.” diye konuştu.”

HAYATIMA GÜZELLİK, NEŞE VE TARİFİ İMKANSIZ BİR HUZUR GETİRDİ

Siyah rengi ve pratik zekasıyla filmlere bile konu olan karganın, genellikle insanlar tarafından pek sevilmediğini ve birçok kişinin de çekindiği bir kuş türü olduğunu aktaran Erdi Dinçel, “Kimisinin de uğursuz olarak adlandırdığı bir hayvan olarak bilinse de bizim aramızda çok büyük bir dostluk oluştu. Bana inanılmaz düşkün. ‘Besle kargaya oysun gözünü’ diyenler için söylüyorum: ‘Tüm gün omzumda duruyor ve asla sevgi dışında farklı bir davranış sergilemiyor. Ünlü Yunan filozof Epiktetos’un ‘Sen istedikten sonra karga da sana uğur getirir.’ sözüne katılıyorum. Çünkü benim hayatıma güzellik, neşe, tat ve tarifi imkansız bir huzur getirdi. Onu sahiplenip iyileştirmemi ve korumamı kısacası onun için yaptığım iyiliği unutmadı. Bana kendince karşılık verdi hep, omzuma konması, nereye gidersem peşimden gelmesi gibi tarzıyla sevgisini gösterdi. Huyunu suyunu bilip, doğru eğitim verildikten sonra hiçbir hayvandan insana zarar gelmez. Yeter ki onları sevelim ve gereken neyse onu yapalım. Hayvanlar bizim için değerli. Onlar bu dünyanın güzel dostları, huzur ve neşe kaynakları. Sahip çıkalım.” diye konuştu.

Fulya OMAÇ / İZMİR

 

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.