Elon Musk Twitter’la Anlaşmayı Sonlandırdı

09.07.2022 02:49

  Milyarder işadamı Tesla CEO’su Elon Musk Twitter’la 44 milyar dolarlık anlaşmayı sonlandırdığını açıkladı. Musk, gerekçe olarak sosyal medya şirketinin platformdaki sahte…

Elon Musk Twitter’la Anlaşmayı Sonlandırdı

 

Milyarder işadamı Tesla CEO’su Elon Musk Twitter’la 44 milyar dolarlık anlaşmayı sonlandırdığını açıkladı. Musk, gerekçe olarak sosyal medya şirketinin platformdaki sahte hesaplarla ilgili bilgi vermemesini gösterdi. Twitter konuyu yargıya taşıma sözü verdi.

Açıklamanın ardından Twitter’ın hisselerinde yüzde 7 düşüş oldu.

Musk’ın avukatları sundukları dosyada, Twitter’ın, platformdaki sahte ya da ‘spam’ hesaplarla ilgili bilgi sağlaması yönünde çok sayıda talebe yanıt vermediğini ya da yanıt vermeyi reddettiğini, bunun şirketin iş performansı açısından temel önem taşıyan bir konu olduğunu söyledi.

Dosyada, “Twitter, Anlaşma’nın temel maddelerini esaslı biçimde ihlal ediyor,. Twitter’ın, Sayın Musk’ın Birleşme Anlaşması’na girerken güvendiği hususlarda hatalı ve yanlış yönlendirici beyanlarda bulunduğu görülüyor” ifadesi kullanıldı.

Musk, şirketin ‘spam’ ve ‘bot’ hesapların sosyal medya hizmetinde reklamları gören kullanıcıların yüzde 5’inden az olduğunu kanıtlayamaması halinde anlaşmayı sonlandırma tehdidinde bulunmuştu.

Geçen ay Twitter, Musk’a, günlük yüz milyonlarca tweet’le ilgili ham veri havusuna erişim izni vermişti.

Anlaşmaya göre Musk, işlemi tamamlamaması halinde 1 milyar dolar ayrılma ücreti ödemekle yükümlü.

Musk’ın kararının, milyarder işadamıyla merkezi San Francisco’daki 16 yıllık şirket arasında uzun bir adli mücadeleyi beraberinde getirmesi bekleniyor.

Twitter da, 44 milyar dolarlık anlaşmayı neticelendirmesi için Elon Musk’a dava açacağı ve davayı kazanacağından “emin olduğu” açıklamasını yaptı.

Sosyal medya şirketinin başkanı Bret Taylor, yönetim kurulunun anlaşmanın uygulanmasını zorlamak için hukuki girişim başlatacağını bildirdi. Taylor, "Twitter Yönetim Kurulu, Sayın Musk'ın üzerinde anlaştığı fiyat ve koşullar üzerinden işlemi neticelendirmeye kararlı" dedi.

VOA tarafından geçilen Elon Musk Twitter’la Anlaşmayı Sonlandırdı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Elon Musk Twitter’la Anlaşmayı Sonlandırdı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Elon Musk Twitter’la Anlaşmayı Sonlandırdı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

HDP Cumhurbaşkanı Adayında Israrcı Olacak Mı?

HDP Cumhurbaşkanı Adayında Israrcı Ola..

HDP Cumhurbaşkanı Adayında Israrcı Olacak Mı?
Erken Emeklilikte “Gün” Meselesi Tartışılıyor

Erken Emeklilikte “Gün” Meselesi Tartı..

Erken Emeklilikte “Gün” Meselesi Tartışılıyor
Belçika Bir İşadamına Sattığı Tankların Peşinde

Belçika Bir İşadamına Sattığı Tankları..

Belçika Bir İşadamına Sattığı Tankların Peşinde
Datça’daki kış maratonundan Avrupalı yüzücülere davet var!

Datça’daki kış maratonundan Avrupalı y..

Datça’daki kış maratonundan Avrupalı yüzücülere davet var!
Rus Paralı Asker Grubu Wagner Nasıl Bir Oluşum?

Rus Paralı Asker Grubu Wagner Nasıl Bi..

Rus Paralı Asker Grubu Wagner Nasıl Bir Oluşum?