Ekrem İmamoğlu’nun karşısında Murat Kurum var

Ekrem İmamoğlu’nun karşısında Murat Kurum var

ABONE OL
20:14 - 07/01/2024 20:14
Ekrem İmamoğlu’nun karşısında Murat Kurum var
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

AK Parti 31 Mart Seçimleri’nde yarışacak 11 büyükşehir belediye başkan adayı ile 25 il belediye başkan adayını açıkladı.

Kamuoyunun en çok merak ettiği aday hiç şüphesiz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na karşısına çıkacak isimdi. O isim eski Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum oldu.

Erdoğan’ın siyasi hikayesinin başladığı 1994 Seçimleri ile birlikte beş seçim üst üste AK Parti ve öncülü partiler İstanbul’da yerel seçimleri kazandı ama 2019 Seçimleri’nde yapılan iki seçimde de eski Başbakan Binali Yıldırım’ı yenen Ekrem İmamoğlu altıncı kez üst üste alınacak bir zafere izin vermedi.

Kulislerde son güne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı ve Baykar Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Bayraktar, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile birlikte İstanbul milletvekili Murat Kurum’un ismi öne çıkıyordu.

Erdoğan Murat Kurum’u, “Bilhassa Fatih’in emaneti olan güzel İstanbul’umuzu muradına kavuşturacak” sözleriyle takdim etti.

İstanbul için “bizimkisi bir aşk hikayesi” diyen AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İmamoğlu’ndan bu kentin yönetimini geri almak için görevlendirilen ismin eski Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve İstanbul milletvekili Murat Kurum olduğunu duyurdu.

İmamoğlu’nun “yarı zamanlı belediye başkanlığı” yaptığını söylediği İstanbul’un şu anki durumunu, Ankara Savaşı’nda Timur İmparatorluğu’na kaybeden Osmanlı İmparatorluğu’ndaki “Fetret Devri”ne benzeten Erdoğan konuşması sırasında, “Bilhassa Fatih’in emaneti olan güzel İstanbul’umuzu muradına kavuşturacak büyükşehir belediyemizi yeniden ve sadece İstanbul halkına hizmet eder hale getireceğiz” sözleriyle Murat Kurum’dan beklentisini ortaya koydu.

Ankaralı olarak bilinen Kurum İstanbul’da arazi yönetimi alanında yüksek lisans tezi vermişti

2018 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nden sonra bakan olarak atanan Kurum, 2009-2018 yılları arasında TOKİ’ye bağlı Emlak Konut GYO’da genel müdür olarak görev yapmıştı.

Ankara doğumlu 48 yaşındaki Kurum, hayatının büyük kısmında başkentte yaşadı.

Konya Selçuk Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği bölümünü bitiren eski bakanın 2017 yılında Okan Üniversitesi’nde tamamladığı yüksek lisans tezinin konusu “İstanbul’da Arazi Yönetimi Gerekliliği ve 1/25000 Ölçekli Arazi Kullanım Planları” idi.

AK Parti’nin İstanbul adayının kentteki en uzun mesaisi 2006-2009 yılları arasında oldu. Kurum, o 3 yıl TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürü olarak görev yaptı.

Eski CHP ve İYİ Parti milletvekilleri uzun yıllardır CHP’nin elinde olan Muğla ve Eskişehir’i AK Parti’ye kazandırmaya çalışacak

AK Parti’nin Samsun dışındaki büyükşehirlerde mevcut belediye başkanları devam ederken, parti, CHP’nin elinde olan büyükşehirlerden Eskişehir’de eski bir İYİ Parti’li, Muğla’da eski bir CHP’liyi aday gösterirken Aydın’da mevcut milletvekili ile seçime girme kararı aldı.

Buna göre; Muğla’da kızı İstanbul milletvekili olan eski CHP milletvekili Aydın Ayaydın, Eskişehir’de 14 Mayıs Seçimleri’nde İYİ Parti’den milletvekili seçildikten sonra istifa eden Nebi Hatipoğlu, Aydın’da mevcut milletvekili Mustafa Savaş, Ordu’da eski Enerji Bakanı ve mevcut başkan Hilmi Güler, Samsun’da Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Denizli’de mevcut başkan Osman Zolan, Bursa’da mevcut başkan Ali Nur Aktaş, Balıkesir’de mevcut başkan Yücel Yılmaz, Kocaeli’nde mevcut başkan Tahir Büyükakın aday gösterildi.

Listelerde 2 kadın belediye başkanı adayı var

Bugün açıklanan 36 belediye başkanı adayı arasında iki kadın aday bulunuyor. Çanakkale’de Jülide İskenderoğlu, Edirne’de ise Belgin İba CHP’nin elinden başkanlıkları almaya kazanacak.

Mehmet Kocatepe Artvin’de, Abdurrahman Polattimur Bayburt’ta, Erdal Arıkan Bingöl’de, Erdal Arıkan Bingöl’de, Nesrullah Tanğlay Bitlis’te, Hüseyin Filiz Çankırı’da, Faruk Özlü Düzce’de, Şahin Şerifoğulları Elazığ’da, Aytekin Şenlikoğlu Giresun’da, Şükrü Başdeğirmen Isparta’da, Tahsin Babaş Isparta’da, Rahmi Metin Rize’de, Yakup Üçüncüoğlu Sinop’ta, Eyüp Eroğlu Tokat’ta, Mustafa Tutuk Yalova’da AK Parti’nin adayı olacak seçimlerde yer alacak.

AK Parti Ankara adayını 15 Ocak’ta açıklayacak

AK Parti’nin Ankara adayı ise 15 Ocak’ta açıklanacak.

Kulislerde Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un ismi öne çıkıyor.

1990 yılında MHP’de genel başkan yardımcısı olarak görev yapan Altınok 1994’te MHP’den 1999’da Fazilet Partisi’nden, 2004 ve 2019 yıllarında ise AK Parti’den Keçiören Belediye Başkanı seçildi.

Yeniden Refah Partisi ile işbirliği Pazartesi günü netleşecek

MHP ve AK Parti 30 büyükşehir ve 29 ilde işbirliği yapacak. AK Parti’nin MHP’ye destek vereceği iller Manisa ve Mersin.

14 Mayıs Seçimleri’nde Cumhur İttifakı’nda yer alan ve yüzde 2,9 oy alan Yeniden Refah Partisi ise henüz AK Parti’yle anlaşmış değil.

Dün il başkanlarıyla bir araya gelen Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, “AK Parti ile işbirliğinde Pazartesi son noktayı koyacağız, anlaşma olmazsa Ankara, İstanbul ve İzmir’de kendi adaylarımızla seçime gireceğiz” dedi.

VOA tarafından geçilen Ekrem İmamoğlu’nun karşısında Murat Kurum var haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Ekrem İmamoğlu’nun karşısında Murat Kurum var haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Ekrem İmamoğlu’nun karşısında Murat Kurum var haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.