Egemen Cantürk Electrico 28 adlı kitabını tanıttı

15.01.2023 22:37

Almanya`da uzun yıllar TRT Berlin temsilciliği yapan, şu anda Metropol FM Radyosu Rheinland-Pfalz Eyaleti genel yayın sorumlusu, Egemen Cantürk ilk kitabı olan…

Egemen Cantürk Electrico 28 adlı kitabını tanıttı

Almanya`da uzun yıllar TRT Berlin temsilciliği yapan, şu anda Metropol FM Radyosu Rheinland-Pfalz Eyaleti genel yayın sorumlusu, Egemen Cantürk ilk kitabı olan Elecktrico 28’in tanıtımını Berlin`de Alman Türk İşverenler Birliği TDU’da yaptı.

Gazeteci Sadık Karslı`nın yönettiği kalabalık bir topluluğun katıldığı akşamda ilk olarak Alman Türk İşverenler Birliği TDU Büro Müdürü, Ekonomi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mümtaz Ergün “Makaleler, Röportajlar ve Fotoğraflarla, 60 yıllık göç” isimli kendi hazırladığı TDU’nun kitap-kataloğunun sunumunu yaptı.

Daha sonra gazeteci-yazar Egemen Cantürk konuşmasına kitabının başlığıyla ilgili anısını anlatarak başladı. 6 yaşında bir çocukken dedesinin getirdiği İngilizce National Geographik adlı dergide gördüğü bir fotoğraf onu çok etkiler. Bu iz bırakan fotoğraf Lizbon’unun 28 numaralı tramvay hattı ve tramvay Electrico fotoğrafıdır.

Hayalinde bir gün “o sarı renkli, içi ahşap döşemeli zaman makinesine” kavuşma arzusu ile büyür. Yazar 40 yıl sonra Lizbon’a gider ve hayalindeki bu çocuk aşkına binerek, özlemini giderir.

Cantürk kitabında tarihin tanıklık ettiği birbirinden ilginç hikâyelerle, bir yandan zulmün, ırkçılığın insanları ne kadar acımasız ve zalim hale getirdiğini, geride unutulmayacak acılar, travmalar bıraktığını, diğer yandan ise bu gibi haksızlıklara karşı çıkan yürekli idealist insanların, kişisel çabaları ve becerileri ile direndiklerini anlatmaktadır.

Akdeniz’de uluslararası sularda bir gemiden Voice of Peace (Barışın sesi) adli radyo istasyonunu kuran eski bir pilot Abie Nathan veya Nazi Almanya’sından kaçıp Türkiye’ye sığınan çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Albert Eckstein bunların arasında yer almaktadır. Kitabın son bölümünde ise kendi şiirlerinden seçmeler bulunuyor.

Sade ve akıcı bir dille kaleme alınan kitaptaki hikâyeler bir solukta okunuyor.

Daha sonra kitaplarını imzalayan Egemen Cantürk ve Mümtaz Ergün kendilerine yöneltilen soruları yanıtladılar.

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Çin'de Bahar Bayramı tatilinde yerli turist sayısı 308 milyona çıktı

Çinde Bahar Bayramı tatilinde yerli tu..

Çin'de Bahar Bayramı tatilinde yerli turist sayısı 308 milyona çıktı
ABD'nin Dört Bir Yanında Polis Şiddeti Protestoları

ABDnin Dört Bir Yanında Polis Şiddeti ..

ABD'nin Dört Bir Yanında Polis Şiddeti Protestoları
Tyre Nichols’a Polis Şiddetinin Videosu Yayınlandı

Tyre Nicholsa Polis Şiddetinin Videosu..

Tyre Nichols’a Polis Şiddetinin Videosu Yayınlandı
Kongre Polisi Sicknick'e Saldıran Kişiye 80 Ay Hapis

Kongre Polisi Sicknicke Saldıran Kişiy..

Kongre Polisi Sicknick'e Saldıran Kişiye 80 Ay Hapis
ABD’den Türkiye’ye

ABD’den Türkiye’ye "Yaptırımlara Uyun"..

ABD’den Türkiye’ye "Yaptırımlara Uyun" Ziyareti