Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığını bırakan Menendez senatörlük koltuğundan vazgeçmedi

Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığını bırakan Menendez senatörlük koltuğundan vazgeçmedi

ABONE OL
14:14 - 24/09/2023 14:14
Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığını bırakan Menendez senatörlük koltuğundan vazgeçmedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Demokrat Senatör Bob Menendez hakkındaki suçlamalar, Başkan Joe Biden’ın Ukrayna’ya yardım için destek toplarken ve iklim değişikliğinden Çin’e kadar küresel konularda ABD liderliğini geri kazanmaya çalışırken Kongre’deki en etkili müttefikini kaybetmesi anlamına geliyor.

Fedaral savcılar Cuma günü, memleketi New Jersey’deki işadamlarıyla olan ilişkileri nedeniyle Menendez ve eşine, rüşvet, dolandırıcılık ve şantajdan oluşan üç ağır komplo suçlaması yöneltti.

Menendez, Senato Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığından geçici olarak istifa etmeye karar verdiğini söyledi. Ancak senatörlük koltuğunu bırakmadı.

Görevini kötüye kullandığını reddeden Menendez, “Bazılarının bir Latin’i yargılamak ve onu koltuğundan etmek için ne kadar acele ettiğini anlamıyorum. Hiçbir yere gitmiyorum” dedi.

Senatör bu tür suçlamalara yabancı değil. 2015’te savcıların lüks tatiller ve kampanya bağışları karşılığında siyasi menfaatler sağlamakla suçlaması sonrası Dış İlişkiler Komisyonu’ndaki en üst düzey Demokrat olarak kenara çekildi.

Adalet Bakanlığı’nın davayı düşürmesinin ardından 2018’in başlarında yeniden görevlendirildi.

Cuma günkü iddianame ise Biden yönetiminin daha agresif bir Çin’e karşı ABD ittifaklarını yeniden kurmak ve Ukrayna’nın Rus güçlerine karşı ABD’ye 100 milyar dolardan fazlaya mal olan savaşına siyasi desteği sürdürmek için iddialı bir çaba içine girdiği sırada geldi.

Menendez bu ve diğer dış politika önceliklerinde Biden için çok önemli bir ortaktı. Biden’ın onlarca atamasının Senato’dan geçmesini sağladı ve Ukrayna’ya ek insani, ekonomik ve askeri yardımda bulunmasına büyük yardım etti.

Menendez, Rusya’nın “acımasız saldırısı” olarak nitelendirdiği Ukrayna konusunda Biden’ın müttefiki oldu. Geçen yıl yasalaşan ABD yarı iletken endüstrisini güçlendirmeye yönelik büyük bir yasa tasarısı dahil Çin konusunda yönetim ve Senato liderleriyle birlikte çalıştı.

Demokrat başkanlarla her zaman aynı görüşte olmadı. Menendez, 2015’te Başkan Barack Obama’nın İran’la yaptığı nükleer anlaşmaya ve bu anlaşmanın yeniden canlandırılmasına karşı çıktı.

Kongre’de dış politika belirsizliği artacak mı?

Cumhuriyetçi eski bir Dış İlişkiler Komisyonu çalışanı olan Daniel Vajdich, “Sevin ya da sevmeyin, Menendez ABD dış politikasını şekillendirme konusunda inanılmaz derecede etkili bir rol oynadı” dedi.

Vajdich, Temsilciler Meclisi’ni kontrol eden Cumhuriyetçiler arasında Ukrayna’ya yardım gibi konulardaki keskin bölünmeler göz önüne alındığında, Menendez’in ayrılışının Kongre’de dış politika konusundaki belirsizliği arttırdığı görüşünde.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığı Kongre’deki en üst dış politika pozisyonu.

Menendez başkan olarak yasa tasarısı hazırlıyor, komisyon oturumlarının gündemini belirliyor, Başkan’ın Senato onayına tabi çok çeşitli ulusal güvenlik pozisyonlarına aday gösterilmesini denetliyor ve çoğu uluslararası silah satışını inceliyor.

Komisyonun en üst düzey Cumhuriyetçi üyesi olan Senatör Jim Risch’in sözcüsü, Demokrat liderlikten bir sonraki adımlar konusunda kısa süre içinde yol göstermesini umduklarını söyledi.

Komisyonda Menendez’in yerine, 2015 yılında olduğu gibi Demokrat Senatör Ben Cardin’in başkan olması bekleniyor.
Beyaz Saray basın brifinginde sözcü Karine Jean-Pierre suçlamalarla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Kongre şimdi Biden’ın Temmuz ayında Kiev’e gönderilmiş olan 113 milyar dolara ilaveten 24 milyar dolar daha talep etmesini değerlendiriyor. 30 Eylül’deki son tarihten önce kapanmaya karşı hükümeti finanse etmeye çabalayan Kongre üyeleri, birçok aşırı sağcı Cumhuriyetçi’nin direnişiyle karşılaşıyor.

VOA tarafından geçilen Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığını bırakan Menendez senatörlük koltuğundan vazgeçmedi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığını bırakan Menendez senatörlük koltuğundan vazgeçmedi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığını bırakan Menendez senatörlük koltuğundan vazgeçmedi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.