12.6 C
Berlin
08:48 - 12/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA Nürnberg

“Dirimize saygınız yok ise bari ölümüze saygı gösterin! “

Almanya’nın Nürnberg kentinde geçtiğimiz Perşembe sabahı saat dört civarlarında 54 yaşındaki bir bayan Nürnberg Belediyesi’ne ait Güney Mezarlığı’na arazi aracı ile girip Türk ve Müslüman mezarlıklarını tahrip etti. Bu olay Türk toplumunda büyük üzüntü yarattı.

Güvenlik konsepti istendi

Konu ile ilgili teknik bilgileri Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu (tgmn) başkanı Bülent Bayraktar Orta Frankonya Polis Müdürü Roman Fertinger ve Polis Müdürü Yardımcısı Adolf Blöchl’i ziyaretinde edindi. Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz de olay yerini bizzat ziyaret ederek konuyla ilgili teknik bilgileri telefonda paylaştı. Başkonsolos Serdar Deniz ve Bülent Bayraktar saldırı ile ilgili gelişmeleri yakından takip edecekler. Serdar Deniz yeni bir güvenlik konseptiyle Türk ve Müslüman mezarların korunmasını Nürnberg belediyesinden yazılı olarak talep etti.

Mezarlıkta aile yakınları olanlar kabirleri ziyaret ettiler

Olayın üzerinden Nürnberg Güney Mezarlığı’ndan aile yakınları bulunan Türk toplumunun fertleri Aydın Yüksel, Abdurrahman Gümrükçü ve Ahmet Can ile tgmn başkanı Bülent Bayraktar kabirleri ziyaret ettiler.

Eşini Nürnberg’de toprağa verdi

39 yıldan beri Nürnberg’de yaşayan Avrupa Metropol Bölgesi Nürnberg Türk-Alman İşadamları Derneği eski başkanı ( TİAD )  Aydın Yüksel’in 2013 yılında vefat eden sevgili eşi Fein Yüksel buraya defnedilmiştir. Aydın Yüksel: “Mezarlık, geçmişin, tarihsel, toplumsal aidiyetini gösterdiği için önemlidir. Cenazemizi yaşadığımız, benimsediğimiz ve yaşayacağımız yere gömeriz. Olayı ilk duyduğumda 1930’ların Almanya’sı aklıma geldi ve ürktüm. Sanırım Türk toplumunun her kesiminin de ilk duygu böyle olaylarda ürkmektir. Sonra olayın detayları ile ilgilendim. Her ne kadar olay bir aklı dengesi bozuk bir bayanın gerçekleştirdiği yönünde olsa bile şöyle kendime bir sordum. Bu olay Musevi mezarlığında gerçekleşseydi, Alman medyası ve belediye büyükleri nasıl bir tepki verirdi. Neonazi cinayetlerini unutmadık. Öldürüldük, tedirgin edildik hem de suçlandık. NSU cinayetlerinden dolayı Türk toplumunun Alman makamlarına karşı bir güvensizliği var. İçinde yaşadığımız güzel şehrimiz Nürnberg’de ‘en yetkili ağızlardan tüm Türk toplumuna ulaşacak bir açıklama beklemek en doğal hakkımız. Hepimizin ikna etme zorunluluğu var. Siz entegrasyon istemiyor musunuz?”

22 Yaşındaki kızı burada yatıyor

49 yıldan beri Almanya’da yaşayan, Nürnberg Nordostbahnhof SPD Bölge Başkanı Abdurrahman Gümrükçü’nün henüz 22 yaşında hayata gözlerini yuman Fulya Gümrükçü de ebedi istiharatını Mayıs 2008 yılında burada buldu. “Olaydan sonra kızım ve eşim beni aradı, hemen mezarlığa gittim. Nürnberg gibi bir şehirde böyle bir olayın olması bizi çok üzdü. Biz bu şehrin bir parçasıyız, toplumun her yerinde varız. Bu tür olayları duyunca NEDEN diye kendime soruyorum. Bayanın psikolojik rahatsız olduğuna inanmıyorum. O kadar yolu kat edip o ücra bölümde mezarlara zarar verecek kadar aklı dengesi yerinde. Bu tür olaylara maalesef toplum olarak toplu tepki gösteremiyoruz. 58 yıldan beri Almanya’da yaşıyoruz, 58 kişi maalesef bu tür olaylarda bir araya gelemiyor. Belediyenin maddi hasarlarını hemen giderdiğini sevindim. Eskiden daha fazla güvenlik önlemleri vardı, belediye bunları azalttı. Yeniden özel güvenlik ile mezarlarımızın korunmasını talep ediyorum. Yalnız Nürnberg Belediye Başkanı Dr. Ulrich Maly’nin mezarlığı ziyaret etmesini beklerdik. Nürnberg Başkonsolosunu ziyaret edip – en azından telefon açıp – taziyede bulunmasını beklerdim. Olmadı tgmn başkanını arayarak bu vesileyle üzüntülerini dile getirebilirdi. Türk basını vesilesiyle de olabilirdi. Ama maalesef bu tür girişimleri olmadı. Belki de Südpunkt’ta yaşanan olaylardan sonra mesafeli kalmayı tercih ediyorlar. Dirimize saygınız yok ise bari ölümüze saygı gösterin! “

Oğlunu kaybetti

30 yıldan beri Nürnberg ‘de ikamet eden TİAD Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Can 2013 yılında yoğun tıbbi mücadele sonucu oğlu Emir Can’ı burada defnetti.

“Şok oldum. Ölüler rahat yatsın, din, dil, ırk fark etmeden. Olayın Müslümanlara karşı olduğunu daha sonra öğrendim. Benim çocuğum, arkadaşlarınızın eşi dostu burada yatıyor. Bırakın, rahat yatsınlar! Güvenlik önlemlerinin arttırılmasını istiyoruz. Alman makamlarından bu tür olaylardan sonra daha hassas olmalarını talep ediyorum.”

Saygı çerçevesinde yaşamak istiyoruz

Ahmet Can, Abdurrahman Gümrükçü ve Aydın Yüksel: “Huzur ve barış içinde yaşamak istiyoruz. Hangi dinde veya dilde insanlar olursa olsun, saygı çerçevesinde beraber: yaşamak istiyoruz.” Dediler.

ha-ber.com/Taner TÜZÜN / NÜRNBERG

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla