4.3 C
Berlin
16:38 - 26/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Çin Danimarka DÜNYA POLİTİKA Rusya

Danimarka: ‘Üç Ülke Arasında Kuzey Kutbu Rekabeti Kızışıyor’

Danimarka: 'Üç Ülke Arasında Kuzey Kutbu Rekabeti Kızışıyor'

 

Danimarka İstihbarat Dairesi, Amerika, Çin ve Rusya arasında Kuzey Kutbu’nda yaşanan jeopolitik rekabetin kızıştığını bildiriyor. Küresel ısınma ve minerallere erişim gibi alanlarda Kuzey Kutbu üzerinde yaşanan anlaşmazlıklar, Mayıs ayında Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Rusya’yı Kuzey Kutbu’nda saldırgan tavırlar sergilemekle suçlaması ve Çin’in faaliyetlerinin yakından izlenmesi gerektiğini söylemesi üzerine iyice belirginleşmişti.

Danimarka İstihbarat Dairesi, yıllık risk değerlendirmesi raporunda, ”Rusya, Amerika ve Çin arasında ciddi güç oyunları şekillenmeye başlıyor” ifadesine yer verdi.

Danimarka, Kuzey Kutbu’nun bir uluslararası işbirliği alanı olarak korunması ve Kuzey Kutup bölgesinde toprağı olan ülkeler arasında yaşanacak olası sorunların, siyasi müzakereler yoluyla çözülmesini bir öncelik haline getirmişti.

Ancak raporda, Danimarka’nın bu amacına ulaşmasının Rusya’nın Kuzey Kutbu’ndaki askeri kapasitesini güçlendirmesiyle birlikte giderek zorlaştığı yazılı. Rapora göre Rusya’nın bölgedeki askeri gücünü pekiştirmesi, Kuzey Buz Denizi’ne kıyısı olan diğer ülkelerin de benzer askeri faaliyetlere girişmesine ön ayak oldu.

Rapor ayrıca Amerika’nın geçen Haziran ayında yayınlanan yeni Kuzey Kutup stratejisiyle üst düzey hükümet ve savunma yetkililerinden gelen açıklamaların, bölgedeki gerginlikleri tırmandırdığının altını çiziyor.

Amerika’nın Kuzey Kutup Bölgesi’ne yönelik ilgisi, Başkan Trump’ın geçen Ağustos ayında Grönland’ı Danimarka’dan satın alma önerisi getirmesiyle birlikte yeniden gündeme gelmişti. Ancak bu öneri, Danimarka ve Grönland yerel hükümetleri tarafından kısa süre içinde reddedilmişti.

Atlas Okyanusu’nun kuzeyi ve Kuzey Buz Denizi arasındaki bölgede bulunan Grönland, Danimarka’ya bağlı özerk ada statüsüne sahip.

 

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

YORUM EKLE

* Yorum formunu kullanarak, verilerinizin bu site üzerinden depolanması ve işlenmesine izin verirsiniz.

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla