Çocuğun Ağzından ‘‘Hain’’ Sözü Siyaseti Karıştırdı

Çocuğun Ağzından ‘‘Hain’’ Sözü Siyaseti Karıştırdı

ABONE OL
21:23 - 30/01/2022 21:23
Çocuğun Ağzından ‘‘Hain’’ Sözü Siyaseti Karıştırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

Seçimlerin normal süresine henüz bir buçuk yıl olmasına rağmen Türkiye siyasetindeki her geçen hafta gerginlik biraza daha da artıyor. Trabzon’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı açılış töreninde 10 yaşında bir çocuğun Erdoğan’ın elinden mikrofonu alarak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için sarfettiği sözlere sahnedekilerin gülümsemesi tepki çekti

Hafta sonunu Doğu Karadeniz’de geçiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Trabzon İl Danışma Meclisi’nde partililere toplu açılış töreni ve Akçaabat’ta da halka hitap etti.

Açılış töreninde kurdele kesim seremonisi öncesinde sahneye çıkan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Cumhurbaşkanı’na takdim edilen 10 yaşında bir çocuğun, Erdoğan’ın elinden mikrofonu alarak ‘‘Arkadaşlar bu Bay Kemal, Cumhurbaşkanı amcamın karşısında kim? O adam hain, hain. Burada adam, en iyi adam. Ona oyunuzu verin. En büyük’’ demesi sonrası sahnedekilerin gülümsemesi iktidar partisine yönelik tepkilere neden oldu.

Kılıçdaroğlu: ‘‘O güzel evladımızın hiçbir kabahati yok. Kabahat onun tepesinde duran kişide”

Kürsüye çıktığında babasının 10 yıldır cezaevinde olduğunu söyleyen küçük çocuğun istismar edilmemesini isteyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medyadan paylaştığı mesajında partilileri uyardı.

İlerleyen saatlerde Kocaeli Muhacir Evi’nin açılışı için bulunduğu İzmit’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP lideri, “Görüntüyü izlediğimde emin olun paniğe kapıldım. Böyle bir şey hiç yaşamamıştım. Benim bütün çabam, evlatlarımıza güzel bir Türkiye bırakmak. Kinden uzak, öfkeden uzak, herkesi sevgiyle kucaklayan, doğayla barışık gençlerin bu ülkenin geleceği ve umudu olduğu bir Türkiye’yi ayağa kaldırmak, bunu istiyorum. Tablo beni çok üzdü. Arkadaşlarım paylaşmışlardı, ‘Paylaşımlarınızı süratle silin’ dedim. O çocuğun, o güzel evladımızın hiçbir kabahati yok. Kabahat onun tepesinde duran kişide” dedi.

İmamoğlu: ‘‘Devleti yönetenler masum bir çocuğa söyletilmiş ‘hain ifadesine gülüyor’’

Geçtiğimiz hafta meydana gelen kar yağışı sırasında Birleşik Krallığı’nın Ankara Büyükelçisi ile yemek yediğine ilişkin ispat olarak ortaya çıkarılan MOBESE görüntülerinin paylaşımı nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Trabzon kökenli bir siyasetçi olarak duruma tepki gösterdi.

İmamoğlu, ‘‘Siyasette etik ve ahlak ne yazık ki iyice terk edildi. Devleti yönetenler, masum bir çocuğa söyletilmiş ‘hain’ ifadesine gülüyor. Trabzon’un iyi kalpli tüm insanları bu kötü duygulardan uzak duracaktır. Bir Trabzonlu olarak memleketimde bu şovun yapılmasını kınıyorum’’ ifadelerini kullandı.

Soylu: ‘‘Çocuk, Eren Bülbül’ün katillerinin arkadaşlarına ‘hain’ demiş. Çocuktan al haberi’’

Küçük çocuğun Trabzon’a çıktığı kürsüde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımda sahnedekilerin çocuğun söylediklerine değil atikliğine güldüğünü dile getirdi.

İçişleri Bakanı Twitter hesabından ‘‘Bir çocuk ağlar, Cumhurbaşkanı merak eder. Çocuk, derdini anlatır ve ardından Cumhurbaşkanımızın elinden mikrofonu kapmak ister. Herkes çocuğun atikliğine tebessüm ederken lider, çocuğu kırmaz… Çocuk, Eren Bülbül’ün katillerinin arkadaşlarına ‘hain’ demiş. Çocuktan al haberi ’’ yazdı.

Dağ: ‘‘Spontane gelişen bir olayla alakalı yine kirli bir kurgu başlatıldı’’

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ ise muhalefetin ‘‘spontane gelişen’’ bir olayı istismar ettiğini savundu.

Dağ, ‘‘Spontane gelişen bir olayla alakalı yine kirli bir kurgu başlatıldı. Bahsi geçen küçük çocuk, Sn. Cumhurbaşkanımızın yanına gelmek için uzunca bir süre ağlıyor. Bunu farkeden Cumhurbaşkanımız çocuğu sahneye aldırıyor ve derdini dinliyor. Kendi ideolojik yaklaşım veya siyasal tercihleri olduğunda çocukları ‘planlı ve stratejik” şekilde kullanarak istismar edenlerin, bir çocuğun ‘plansız ve öğretilmeden’ sarf ettiği sözler için manipülasyon düğmesine basması, çaresizlik ve acizliktir. Milyonların önünde meclis kürsüsünden el hareketi çekenler, şehit yakınlarına küfredip hiçbir şey olmamış gibi siyasete devam edenler pedagojiden bahsedecek en son insanlardır’’ dedi.

Dağ ve Soylu’nun açıklamalarına rağmen sosyal medyada uzun süre tepkiler dinmedi.

Erdoğan’dan muhalefete ‘‘Tek parti faşizminden bir gram öteye geçememiş muhterisler’’ suçlaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Trabzon’da yaptığı konuşmalarda ağırlıklı olarak muhalefeti eleştirirken AKP seçmenlerinden seçimlere hazırlıklı olmasını istedi.

AKP İl Danışma Meclisi’nde “Sadece istismar etmenin, çamur atmanın peşindeler. AK Parti’nin ulaştığı seviyeye muhalefetin hayalleri bile yetmiyor. Yabancı büyükelçilere şikayet dilekçesi yazıyorlar. Kimin nereye, nasıl oturacağı kavgası veriyorlar’’ diyen Erdoğan, Akçaabat’ta yaptığı konuşmada ise ‘‘Türkiye için hiçbir hayali, hiçbir hedefi olmayanların imaj cilalama oyunlarını bozmalıyız.

Ruhları tek parti faşizminden bir gram öteye geçememiş muhterislerin ülkenin kazanımlarını birer birer yok etme çabalarına seyirci kalmayacağız. Bunun için 2023 daha sonra 2053 çok önemli. Seçimde sandıkları patlatarak ülkemizdeki demokrasiyi kesintiye uğratmayacağız’’ dedi.

VOA tarafından geçilen Çocuğun Ağzından ‘‘Hain’’ Sözü Siyaseti Karıştırdı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Çocuğun Ağzından ‘‘Hain’’ Sözü Siyaseti Karıştırdı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Çocuğun Ağzından ‘‘Hain’’ Sözü Siyaseti Karıştırdı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
  • Mert

    Bir ülkenin Cumhurbaşkanı olarak 10 yaşındaki çocuğu getirdiği durumdan utanç duyması gerekirken hepsi birden gülüştüler. Ar damarı çatlamış utanç nedir bilirmi bunlar. Yüzsüz arsız edepsiz ahlakı bozuk insan bunlar, eğer bunlara İnsan denirse?. Ve bu halk böyle birini bu ülkenin başına Cumhurbaşkanı seçtiler, Allah bu milletin belasını versin, Allah’tan tek dileğim böyle. Merhum Aziz Nesin ne kadarda güzel söz etmiş 60% diye…

    Yanıtla
    +0
    -0