"Çin ABD'yle Girdiği Yapay Zeka Savaşını Kazandı"

11.10.2021 19:50

  ABD Savunma Bakanlığı'nın eski yazılım sorumlusu, Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, ABD'yle girdiği yapay zeka savaşından galip çıkan Çin'in, elde ettiği…

"Çin ABD'yle Girdiği Yapay Zeka Savaşını Kazandı"

 

ABD Savunma Bakanlığı'nın eski yazılım sorumlusu, Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, ABD'yle girdiği yapay zeka savaşından galip çıkan Çin'in, elde ettiği teknolojik kazanımlar sayesinde bu alanda küresel egemenliğe doğru ilerlediğini söyledi.

ABD ordusunda teknolojik değişimlerin hızlı ilerlememesinden duyduğu rahatsızlık nedeniyle Pentagon’daki görevinden istifa eden Nicolas Chaillan, Çin'in teknolojik ilerlemelerine yanıt vermemesinin ABD'yi risk altına attığını söyledi.

Nicolas Chaillan, "15-20 yıl sonra Çin'le rekabet için hiçbir şansımız kalmayacak. Benim fikrime göre şimdiden bu işin bittiğini söyleyebiliriz" dedi.
Batılı ülkelerin yaptığı istihbarat değerlendirmelerine göre dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin'in on yıl içinde yapay zeka, sentetik biyoloji ve genetik bilimi gibi ilerlemekte olan teknolojik alanlarda hakimiyet kurma olasılığı yüksek.

Pentagon'un eski yazılım sorumlusu da Çin'in medyadaki söylemlerinden jeopolitik meselelere, dünyanın geleceğine egemen olma yolunda ilerlediğini kaydetti.

Chaillan, Çin'in teknolojiye egemen olmasının sebebi olarak ABD’de inovasyonlardaki yavaşlığı, Google gibi firmaların devletle işbirliği yapmadaki isteksizliğini ve teknolojiyle ilgili etik tartışmaları gösterdi.

Google'dan konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

Çinli firmaların Pekin hükümetiyle işbirliği yapmak zorunda olduklarının altını çizen Chaillan, Çin'in ahlaki tartışmaları bir kenara bırakarak yapay zeka alanına "dev yatırımlar" yaptığını da kaydetti.

Eski Pentagon yetkilisine göre ABD'nin bazı bakanlıklarındaki siber savunma becerileri "ana okulu seviyesinde."

Eylül ayında Savunma Bakanlığı'ndan istifa eden Chaillan, siber girişimlerin başına bu konuda deneyimi olmayan askeri yetkililerin getirildiğini söylemişti.

Financial Times gazetesinin haberine göre ABD Hava Kuvvetleri'nden bir sözcü, Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Frank Kendall'ın, istifasından sonra Nicolas Chaillan'la yazılım geliştirme konusundaki tavsiyelerini ele aldığını ve kendisine bulunduğu katkılar nedeniyle teşekkürlerini sunduğunu söyledi.

VOA tarafından geçilen "Çin ABD'yle Girdiği Yapay Zeka Savaşını Kazandı" haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. "Çin ABD'yle Girdiği Yapay Zeka Savaşını Kazandı" haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan "Çin ABD'yle Girdiği Yapay Zeka Savaşını Kazandı" haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Pakistan Türkiye Mezunları Derneği Açıldı

Pakistan Türkiye Mezunları Derneği Açı..

Pakistan Türkiye Mezunları Derneği Açıldı
KHK’lıların Tepkisi Beşinci Yılında da Sürüyor 

KHKlıların Tepkisi Beşinci Yılında da ..

KHK’lıların Tepkisi Beşinci Yılında da Sürüyor 
Biden G-20 ve COP26 Zirveleri İçin Avrupa’ya Gidiyor

Biden G-20 ve COP26 Zirveleri İçin Avr..

Biden G-20 ve COP26 Zirveleri İçin Avrupa’ya Gidiyor
Corona Tedavisinde Antidepresan Etkili Olabilir mi?

Corona Tedavisinde Antidepresan Etkili..

Corona Tedavisinde Antidepresan Etkili Olabilir mi?
‘‘F-35 Satışının İptali Gerçek Nedenlere Dayanıyor’’

‘‘F-35 Satışının İptali Gerçek Nedenle..

‘‘F-35 Satışının İptali Gerçek Nedenlere Dayanıyor’’