Son dakika Almanya haberleri için tıklayınız

CHP'den Savcılar ve İçişleri Bakanı’na Çakıcı Konusunda Göreve Çağrı

18.11.2020 14:32

Adı çok sayıda suç olayına karışmış yeraltı dünyasının bilinen isimlerinden Alaattin Çakıcı’nın, dün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan…

CHP'den Savcılar ve İçişleri Bakanı’na Çakıcı Konusunda Göreve Çağrı

Adı çok sayıda suç olayına karışmış yeraltı dünyasının bilinen isimlerinden Alaattin Çakıcı’nın, dün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan mektubu tartışma yarattı.

CHP Genel Başkanı’nın avukatı Celal Çelik, Kılıçdaroğlu’na ‘‘dürzü’’, ‘‘seni bakla kazığına oturturum’’, ‘‘akıllı ol’’ gibi ifadelerle seslenen Çakıcı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Bugün İstanbul’da bir araya gelen CHP’li il ve ilçe yöneticileriyle, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve 15 ilçe belediye başkanı da Çakıcı’nın mektubuna tepki gösterdi.

Kaftancıoğlu: ‘‘İçişleri Bakanı, bu tehdit karşısında hala sus-pus ise, ya devlet adamı değildir ya tetikçinin destekçisidir’’

CHP’lilerin hazırladığı açıklamayı okuyan İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, ‘‘iktidarın mafya yapılanmasından medet’’ umması sonucu ‘‘cezaevi müdavi’’ olarak tanımladığı Çakıcı’nın Kılıçdaroğlu’na ‘‘ölüm tehditi’’nde bulunduğunu söyledi.

Kaftancıoğlu, ‘‘Talimatlı tetikçiler, durumdan vazife dahi çıkaramazlar. Onların kulağına fısıldanır. O nedenle sözlerimizin muhatabı, kuşkusuz CHP çınarının altında esamesi bile okunmayacak küçükler değildir. Burada sözlerimizin muhatabı, Türkiye’yi, 90’lı yıllarda olduğu gibi siyaset-mafya-ticaret ekseninde yönetmek isteyen iktidarsızlardır. Kimse, yaşamaktan zevk aldığı karanlık dehlizlere, ülkeyi taşımaya çalışmasın. Ne güçleri ne nefesleri yeter. İçişleri Bakanı, bu tehdit karşısında hala sus-pus ise, ya devlet adamı değildir ya tetikçinin destekçisidir ya da her ikisi birdendir’’ dedi.

‘‘İktidarın samimiyetine turnusol kağıdı işlevi görecek bu olayı, takip edeceğiz’’

Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılına safralarından arınmış bir halde girmeye hazır olduğunu bundan vazgeçmek isteyenlere milyonlarca vatanseverin haddini bildireceğini belirten söyleyen CHP İstanbul İl Başkanı, bu saldırıların CHPlileri sindiremeyeceğini dile getirdi.

Kaftancıoğlu ‘‘Sizden korkmadık ki, gölgenizden korkalım. Hala 90’lı yılların karanlık mafya düzeninin hayalini gören, son güncellemesi 30 yıl önce yapılmış, antika mafyalardan medet ummak, hangi aklın mucizesi acaba? Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır? İktidarın samimiyetine turnusol kağıdı işlevi görecek bu olayı, takip edeceğiz. Olayın mümessillerini ise hep takip edeceğiz’’ diye konuştu.

Çakıcı’dan Kılıçdaroğlu’na ‘‘Akıllı ol’’

Kılıçdaroğlu’nun Salı günkü TBMM Grup Toplantısı’nda ‘‘Mafya liderlerini, uyuşturucu kaçakçılarını serbest bırakıp düşünce suçlularını hapsetmekten vazgeçecek misiniz? Mafya liderlerini bırakıyorsunuz, uyuşturucu kaçakçılarını talimatla bırakıyorsunuz. Hakim diyor, ‘Saraydan talimat geldi’ diyor ve ‘‘Kendisini milliyetçi olarak tanımlayanlar, bunların bekçiliğini yapıyorlar, tank palet fabrikasını Katar’a teslim edenler, milliyetçi olamaz ama saraya bekçilik yapanlar buna ‘Evet’ diyebilirler’’ şeklindeki ifadeleri üzerine Alaattin Çakıcı, altında kendi imzası olan bir mektubu sosyal medya hesabından yayınladı.

Çakıcı mektupta ‘‘Kitle psikolojisiyle sana hainler gaz verir zorda yanında olmazlar, Sana akıllı ol diyorum’’ ifadelerini kullandı.

16 yıl hapis yatan Çakıcı tahliyesi sonrası MHP lideri Bahçeli’yi ziyaret etti

2004 yılında ‘‘organize suç örgütü oluşturmak’’ suçlamasıyla aranırken Avusturya’nın Graz şehrinde yakalandıktan sonra Türkiye iade edilen Alaattin Çakıcı, aynı yıl Ekim ayında iade edildikten sonra 16 yıl Türkiye’deki cezaevlerinde hapis yattı.

Kamuoyunda ‘‘Af Yasası’’ olarak bilinen AKP ve MHP’nin ortak olarak hazırladığı ve Meclise sunulan “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi”nin 14 Nisan 2020’de, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinden iki gün sonra Çakıcı, Sincan Cezaevi’nden tahliye edildi.

Çakıcı’nın tahliyesinde iki yıl önce kendisini cezaevinde ziyaret eden ve sonrasında ‘‘devlet ve millet hizmetinde bulunmuş’’ ‘ülküdaş’’ olarak tanımlayarak af edilmesini istediği MHP lideri Devlet Bahçeli’nin etkisi olduğu belirtiliyor.

Çakıcı da tahliyesi sonrasında 2 Haziran tarihinde MHP Genel Başkanı’nı ziyaret etti.

VOA tarafından geçilen CHP'den Savcılar ve İçişleri Bakanı’na Çakıcı Konusunda Göreve Çağrı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. CHP'den Savcılar ve İçişleri Bakanı’na Çakıcı Konusunda Göreve Çağrı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan CHP'den Savcılar ve İçişleri Bakanı’na Çakıcı Konusunda Göreve Çağrı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Meghan Markle’dan Kraliyet Ailesine Irkçılık Suçlaması

Meghan Markledan Kraliyet Ailesine Irk..

Meghan Markle’dan Kraliyet Ailesine Irkçılık Suçlaması
Alman Milletvekiline Azerbaycan Lobiciliği İçin Suçlama

Alman Milletvekiline Azerbaycan Lobici..

Alman Milletvekiline Azerbaycan Lobiciliği İçin Suçlama
Ege'deki turizm beldeleri, kısıtlamasız ilk cumartesiyi hareketli geçirdi

Ege'deki turizm beldeleri, kısıtlaması..

Ege'deki turizm beldeleri, kısıtlamasız ilk cumartesiyi hareketli geçirdi
Türkiye’de Kadınlar Günü’ne Tartışmalar Damgasını Vurdu

Türkiye’de Kadınlar Günü’ne Tartışmala..

Türkiye’de Kadınlar Günü’ne Tartışmalar Damgasını Vurdu
ABD Halkı Aşılamak İçin Zamanla Yarışıyor

ABD Halkı Aşılamak İçin Zamanla Yarışı..

ABD Halkı Aşılamak İçin Zamanla Yarışıyor
Şubat'ta ABD-Meksika Sınırında 100 Bin Gözaltı

Şubat'ta ABD-Meksika Sınırında 100 Bin..

Şubat'ta ABD-Meksika Sınırında 100 Bin Gözaltı