CHP YURTDIŞI BİRLİKLERİ YENİDEN YAPILANDIRILMALI

08.06.2021 23:10

Almanya’da büyük umutlarla kurulan CHP Yurtdışı Örgütlenmesi sürecinde neler yaşanıyor. Gazetemiz CHP dosyasını açarak, CHP’nin Yurtdışı Örgütlenmesinin önündeki engelleri tartışmaya açtı. Yurtdışında…

CHP YURTDIŞI BİRLİKLERİ YENİDEN YAPILANDIRILMALI

Almanya’da büyük umutlarla kurulan CHP Yurtdışı Örgütlenmesi sürecinde neler yaşanıyor. Gazetemiz CHP dosyasını açarak, CHP’nin Yurtdışı Örgütlenmesinin önündeki engelleri tartışmaya açtı. Yurtdışında CHP neden 3.parti ve CHP’li seçmen neden istenilen düzeyde sandığa gitmiyor? Olası bir erken seçimde CHP’nin başarısı ne olur? CHP Yurtdışı Birlikleri nasıl başarılı olur?

Tarafsız gazetecilik anlayışı ile sosyal demokratlar, yurtseverler ve CHP’lilerle CHP’yi tartışmaya devam ediyor, önerileri, fikirleri sansürsüz bir şekilde yayınlıyoruz. 2012 ve 2013 yıllarında CHP Genel Merkezi tarafından atanan 9 kişilik „CHP Almanya Temsilciliği’nin sekretaryasını yürüten politikacı ve eğitmen Yakup Divrak sorularımızı şu şekilde yanıtladı:

„BİLİNÇLİ GERÇEK SOSYAL DEMOKRATLAR

Aslında bunun yolu çok basit, şu anda ciddi bir siyasi tıkanıklık görüyorum. Ya bu Birlikler reforme edilir, kurullara genç ve dinamik sosyal demokratlar seçilerek sistematik ve yoğun bir çalışmaya başlatılarak gelecek seçimde başarı yakalanır. Ancak bu arkadaşların; cinsiyet, yaş ve meslek açısından dengeli seçilmiş bu yöneticilerin, sosyal demokrasiyi, CHP’nin Program ve Tüzük’ünü çok iyi bilmeleri şart. Ve bu arkadaşların etnisiteye, bölgeciliğe, mezhepçiliğe ve grupçuluğa selam bile vermemeleri gerekir. CHP’nin Yurt Dışı Birlikleri ancak ve ancak bilinçli ve gerçek sosyal demokratların çabalarıyla gelişebilir, büyür ve partimize gerekli oyları toplayabilir.

BİRLİKLER LAĞVEDİLİR

Ya da, çoğu zaten kâğıt üzerinde olan bu Birlikler lağvedilerek SPD’nin yurt dışındaki örgütlenme ve çalışma modeline geçilir. Aslında bu Birliklerin yasal olarak CHP ile örgütsel bir bağı yoktur, gönül bağı vardır. Bunlar Alman yasalarına göre kurulmuş birer dernektir. Görevleri, yurt dışında CHP’ni desteklemektir. Bu durumda, Birliklere son verilerek, üye olmak isteyenler direkt CHP’ne üye olur. Ve bu üyeler, yaşadıkları şehirlerde ve geniş çevresinde CHP için ve de kardeş parti SPD ile birlikte çalışırlar. CHP Genel Merkezi’nin belirleyeceği 3 üye, diğer üye ve CHP sempatizanlarıyla birlikte, yaşadıkları ve çalıştıkları şehirlerde ve geniş çevresinde, sosyal demokratlarla ve demokrasi bileşenleriyle, Almanya’daki ve Türkiye’deki sorunlarımızın çözümü için uğraş verir, çalışır. Bu çalışmalar kitleleri çekecek ve CHP şemsiyesi altında toplayacaktır. Bunu için şaşalı Birlik bürolarına bile gerek yoktur. Kardeş parti SPD’den, sendikalardan, Awo’dan ve kiliselerden destek alınabilir.

YENİDEN YAPILANMA ŞART

Aslında, Birliklerin çıkışı ve gelişmesi bayağı başarılı olmuştu. Fakat, kendisini Genel Merkez’in/Başkan’ın yakınıymış gibi lanse eden bazı politika bilmez, egosu şişkin kişilerin acemilikleri bu gelişmeyi dumura uğrattı. Bu arkadaşların SPD ve DGB ile kurulan sıcak ilişkileri Almancaya doğru dürüst hakim olamadıkları için yürütememeleri sonucu uluslararası ilişkiler koptu ve uluslararası dayanışmadan güç alınamadı.

Bazı arkadaşların bugün bile hâlâ Genel Merkez’e gerçek olmaya bilgiler aktarmaları, Birliklere bir milyon üye kaydedilebileceği gibi hayâli ve Almanya’daki oyların yarısının alınabileceği gibi rüyaları satabilmeleri ve de Genel Merkez’in buna inanıyormuş gibi davranması bu süreci tıkadı.

Politika ve protokol bilmez bu kişiler, „yanında 5 bin mühendis çalışıyor “palavrasıyla ve „gerekirse kirayı cebimden öderim “diyerek şatafatlı bürolar kiralayarak birliklerin bu günkü durumuna sebep olmuşlardır. Siz bunlara ayak oyunlarını, grupçuluğu, sadece Cemevlerine hapsolmayı da ekleyebilirsiniz. Bazı arkadaşlarımızın dışlanmasına, bazı üyelerin onurlarıyla oynanmasına, belaltı vuruşlara ve durumlara hiç girmeyeyim… Ayrı „Destekleme Derneği “kurmalar, çekilen ellibin Avroluk krediler de işin cabası…

Çözüm açık ve nettir: Her hâlükârda yeniden yapılanma şarttır. Ama bunu politikayı bilen, Almancaya ve protokole vâkıf, iyi niyetli, toplumda karşılığı olan sosyal demokratlarla yapabilirsiniz ancak. Bu işin şartı bu “

Yorumlar

Kemal fırat dedi ki;

2021-06-09 15:53:52

Bütün birlikleri bilemem ama benim yaşadığım yerde CHP yi yöneten arkadaşlar CHP li değil oraya tek şartla gidebilirsiniz alkış tutmak şartı ile birilerinin koltuğuna sığınmış bir gelece beklentisi içerisindeler oysa burada sonderece nitelikli donanımlı çoksayıda insan var ancak bu yönetim örgütlenmeye karşı eş dost ahbap ilişkisi ile yürüyor selamlar saygılar yakup abi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Erdoğan ve Biden Brüksel'de Buluşmaya Hazırlanıyor

Erdoğan ve Biden Brükselde Buluşmaya H..

Erdoğan ve Biden Brüksel'de Buluşmaya Hazırlanıyor
Almanya’da koronavirüs vaka sayısı1.489, Can kayıbı 18

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı1.48..

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı1.489, Can kayıbı 18

"Erdoğan'ın İktidarında LGBTQ Hakları ..

"Erdoğan'ın İktidarında LGBTQ Hakları İhlalleri Arttı"
Afrin’de Hastaneye Saldırı Ölü ve Yaralılar Var

Afrinde Hastaneye Saldırı Ölü ve Yaral..

Afrin’de Hastaneye Saldırı Ölü ve Yaralılar Var
Çalışan Çocuk Sayısında Rekor Artış

Çalışan Çocuk Sayısında Rekor Artış

Çalışan Çocuk Sayısında Rekor Artış
'Yokoluş İsyanı' Hareketinden G7 Zirvesine Protesto

'Yokoluş İsyanı' Hareketinden G7 Zirve..

'Yokoluş İsyanı' Hareketinden G7 Zirvesine Protesto