Cezaevinden çıkan Gültan Kışanak 8 yıl sonra ilk kez Diyarbakır’da 

Cezaevinden çıkan Gültan Kışanak 8 yıl sonra ilk kez Diyarbakır’da 

ABONE OL
22:46 - 17/05/2024 22:46
Cezaevinden çıkan Gültan Kışanak 8 yıl sonra ilk kez Diyarbakır’da 
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Kobani davasında 12 yıl hapis cezasına çarptırılan ve cezaevinde geçirdiği süre gözönünde bulundurularak tahliye edilen eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, bugün Diyarbakır’a geldi. Kışanak’ın geldiği saatlerde dava kararını protesto etmek isteyen DEM Partililer’e polis izin vermedi.

Sabah uçakla Diyarbakır’a gelen Kışanak’ı, aynı davada yargılanan ve 10 yıl ceza alan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Doğan Hatun ve Serra Bucak’ın da aralarında olduğu çok sayıda partili karşıladı.

DEM Parti Diyarbakır İl Binası’na gelen Kışanak’ı kadınlar karşıladı.

DEM Parti İl Binası’nda kadınlar Kışanak’ı alkış, zılgıt ve sloganlarla bekledi. Kendisini karşılamaya gelenlere tek tek sarılan Kışanak, mahkeme kararının kendileri için anlamlı olmadığını söyledi ve şöyle devam etti: “Ne hukuki olarak ne insani olarak ne vicdani olarak ne de bu ülkenin hakikati olarak zerre kadar geçerli olan bir karardır. Biz biliyoruz ki oradaki arkadaşlarımızın her biri halklarımızın barışı için, özgürlüğü için, demokrasi için yaşadılar, bunun için nefes aldılar, bunun için mücadele ettiler. Bugün de cezaevlerinde aynı direnişi sürdürüyorlar.”

Kışanak DEM Parti Diyarbakır İl Binası’nda yaptığı konuşmada davada verilen kararlara tepki gösterdi.

Kışanak’ın ardından söz alan Ahmet Türk ise buruk olduklarını ifade etti. Arkadaşlarının halen cezaevinde olduğunu hatırlatan Türk, “Ama biz gelecek için, özgür demokratik gelecek için elbette ki bugün dünden daha fazla örgütlü, inançlı bir şekilde mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Kışanak daha sonra parti binasında ziyaretçileri kabul etti.

Polis DEM Partililer’in protestosuna izin vermedi

Kışanak’ın geldiği saatlerde Kobani davasında çıkan kararları protesto etmek isteyen DEM Partililer’e polis izin vermedi. Grupla polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

Kararları protesto etmek isteyenleri polis çembere aldı.

DEM Partililer kararı protesto etmek amacıyla bir alışveriş merkezinin (AVM) önünde toplanmak istedi. AVM çevresinde güvenlik önlemi alan polis grupların toplanmasına izin vermedi.

Sık sık eylemcileri uyaran polis, grupları çembere alarak hareket etmelerine izin vermedi. Polis, kalkanlarla kameramanların görüntü alınmasına engel olmaya çalıştı.

Polis kalkanlarla kameramanların görüntü almasında engel olmak istedi.

Yapılan görüşmelerin ardından sadece basın açıklaması yapılmasına izin verildi. Grup adına konuşan DEM Parti İl Eş Başkanı Abbas Şahin, “Türkiye’de yargı kalmadığını” söyledi.

Şahin, hukuki darbe yapıldığını savunarak, “Türkiye’de şu anda yargının almış olduğu bu karar, askeri cunta mahkemelerine rahmetle okutacak bir karardır. Kobani davasında bir hukuki, siyasi darbe daha gerçekleşmiştir. Normalleşme ve yumuşama mesajlarının verildiği bir süreçte, Kürt siyaseti, devrimciler ve demokratlar iktidar tarafından, siyaset sahnesinden silinmek isteniyor” dedi.

VOA tarafından geçilen Cezaevinden çıkan Gültan Kışanak 8 yıl sonra ilk kez Diyarbakır’da  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Cezaevinden çıkan Gültan Kışanak 8 yıl sonra ilk kez Diyarbakır’da  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Cezaevinden çıkan Gültan Kışanak 8 yıl sonra ilk kez Diyarbakır’da  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.